یکشنبه 01 بهمن 1396

آخرین اخبار

دستاورد مطلوب منطقه آزاد انزلی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

دستاورد مطلوب منطقه آزاد انزلی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی
رییس امور اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه گفت: منطقه آزاد انزلی در زمینه اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مناطق آزاد کشور دستاورد و جایگاه خوبی دارد.
به گزارش فرینا، مجتبی خالصی رییس امور اقتصاد مقاومتی و شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه با رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار کرد و ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده از سوی این سازمان در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی، بهره برداری از مجتمع بندری کاسپین را دارای تاثیر بسزایی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی درمنطقه آزاد انزلی اعلام کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این نشست با اشاره به فعال سازی 48واحد تولیدی راکد و نیمه فعال در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در این منطقه اظهار کرد: سازمان منطقه آزاد انزلی در سه سال گذشته با اعمال معافیت ها و مزایای قانونی مناطق آزاد در محدوده منطقه، بستر حضور سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به منظور افزایش جذب سرمایه گذار و رشد اشتغالزایی را فراهم کرده است.

رضا مسرور با اشاره به اتمام احداث دو پست اسکله از مجتمع بندری کاسپین تا پایان دی ماه امسال افزود: با راه اندازی مجتمع بندری کاسپین، تولیدکنندگان در بخش های مختلف به راحتی می توانند محصولات خود را به کشورهای اطراف به خصوص روسیه صادر کنند و مجتمع بندری کاسپین بارویکرد صادراتی و هدف قرار دادن بازار روسیه، شرایط افزایش صادرات کالا را در راستای اقتصاد مقاومتی فراهم می کند.

وی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی در حوزه انتقال تکنولوژی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و رشد شاخص های اقتصادی همانند صادرات و صادرات مجدد عملکرد خوبی داشته است گفت: میزان صادرات از منطقه آزادانزلی در سال 91رقمی برابر با 440هزار دلار بوده که این رقم در سال 94 به 42میلیون دلار رسیده است و همچنین صادرات مجدد از مسیر منطقه در هشت ماهه امسال به 180 میلیون دلار رسیده است که از هدف پیش بینی شده برای این منطقه فراتر رفته است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه براساس آمار دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، رتبه برتر بین هفت منطقه در اجرا و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی را کسب کرده ایم، تاکید کرد: این سازمان در راستای اهداف مناطق آزاد علاوه بر فعالسازی واحد های صنعتی نسبت به فعالسازی  واحد های تجاری راکد هم اقدام نموده است و در حال حاضر 1200فروشگاه و واحد تجاری نیز در این منطقه فعال است.

مسرور با تاکید بر لزوم رفع موانع تعرفه ای و مشکلات استانداردهای کالا در کشورهای حاشیه دریای خزر و تاسیس شرکت های مدیریت صادرات برای افزایش سهم ایران در مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خزر، افزود: با توجه به اینکه کشور روسیه به عنوان هدف اصلی صادرات کالا محسوب می شود، در راستای تسهیل درامر مبادلات تجاری و اقتصادی، موانعی از این دست باید برطرف شود.

مجتبی خالصی رییس امور اقتصاد مقاومتی و شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه در این دیدار اظهار کرد: ایجاد مراکز دانش بنیان، صادرات مجدد و صادرات از محل ترانزیت، سه رویکرد اساسی تبیین شده ستاد اقتصاد مقاومتی برای مناطق آزاد است که منطقه آزاد انزلی در این زمینه ها  دستاورد و جایگاه خوبی دارد.

وی با تقدیر از اقدامات سازمان در جذب سرمایه گذار خصوصی برای مجتمع بندری کاسپین و حمایت از واحدهای تولیدی دانش بنیان صادراتی  افزود: ستاد اقتصاد مقاومتی به پنج رویکرد درون زایی با استفاده از امکانات داخلی برای تولید، برون گرایی واحدهای مستقر در مناطق آزاد با هدف صادرات کالا و خدمات به کشورهای دیگر با برند ایرانی، مردمی بودن فعالیت ها و عدالت محوری و دانش بنیان بودن آنها توجه دارد.

خالصی با اشاره به ابلاغ 121 پروژه به عنوان اولویت های ملی سیاست های اقتصادمقاومتی در سال 95به 23دستگاه اجرایی تصریح کرد: هر کدام از این پروژه ها توسط دستگاه های مختلف و درسطح ملی از ابتدای اردیبهشت ماه امسال در دست اجرا بوده و براساس گزارش های دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی، پیشرفت قابل قبولی داشته است.

وی یادآور شد: در راستای بررسی و ارزیابی میزان پیشرفت فیزیکی پروژه ها، چند پروژه مهم درسطح هر منطقه که عموما واحدهای راکد یا نیمه فعال هستند، انتخاب می شوند.

رئیس امور اقتصاد مقاومتی و شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: ستاد اقتصاد مقاومتی کارگروهی را به ریاست وزیر صنعت ، معدن و تجارت تشکیل داده و مصوبات این کارگروه درجهت بررسی مشکلات و پیگیری آن به دستگاه های اجرایی ابلاغ می شود.

برچسب ها : منطقه آزاد انزلی
میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.