پنجشنبه 28 دی 1396

آخرین اخبار

راهبرد و ابزار مخالفان دولت

راهبرد و ابزار مخالفان دولت
دولت يازدهم در رويارويی رسانه‌ای برنده نيست چرا كه صدا و سيما و سايت‌هايی كه در اختيار برخی نهادهايی است كه از بودجه عمومی تغذيه می كنند، تاكنون همراه دولت نبوده‌اند.
امروز رسانه‌های مكتوب و روزنامه‌هایی هستند كه همراه دولت نیستند و بر علیه دولت یكسره و شبانه روز بر طبل میكوبند. 24 سایت مجازی و روزنامه‌های مخالفان دولت هر روز بهانه‌ای برای تخریب دولت پیدا میكنند.

دفاع دولت در مقابل این حملات رسانه‌ای تا به الان كافی نبوده و دولت در این رویارویی رسانه‌ای برنده نبوده است اما در واقعیت دولت برنده است چرا كه بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ دیپلماسی ایران یعنی برجام در دولت یازدهم اتفاق افتاده است. اگر نیك بنگریم خواهیم دید كه مخالفان دولت تا چه حد از موفقیت برجام عصبانی هستند.

این مساله نشان میدهد كه برجام چه موفقیت بزرگی بوده است. برجام بزرگ‌ترین دستاورد دولت یازدهم است و با وجود اینكه مخالفان دولت كوشش میكنند آن را كوچك جلوه دهند، از عظمت برجام كه با راهنمایی مقام معظم رهبری و كوشش‌های دولت و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران به دست آمده، كاسته نخواهد شد.

 

در بخش اقتصاد، دولت موفق شده تورم را مهار كند. دولت یازدهم كشور را با تورمی بسیار بالا تحویل گرفت. تورم بالا به معنای نرخ بهره بالا و سود سپرده بالا است. وقتی سود سپرده و تسهیلات بالا باشد و وام با نرخ سود خیلی بالا عرضه میشود، هیچ كسب و كار سازنده و مولدی سود آور نیست. در نتیجه اقتصاد مولد در كشور جان نمیگیرد.


دولت توانسته تورم را پایین بیاورد و این یعنی فضا را برای ایجاد كسب و كار فراهم كرده است. با تورم بالا كسب و كار مولد در كشور پا نمیگیرد. تورم بالا سبب میشود تا نرخ بانكی به 28 درصد تا 35 درصد برسد. زمانی را در كشور شاهد بودیم كه نرخ بانكی چنین ارقامی بود و همین الان هم برخی موسسات زیر میزی با نرخ بهره‌های بالا و غیرقانونی تسهیلات میدهند. در این شرایط كسب و كار و سرمایه‌گذاری رونق نمیگیرد.

این بخش دوم دستاوردهای دولت است كه توانسته تورم را به زیر 10 درصد برساند. امید است كه بتوان این رقم را در همین حد حفظ كرد. در اثر برجام و كوشش‌های وزارت نفت با كمك آقای زنگنه توانستیم دوباره سهمیه نفت جمهوری اسلامی را به شرایط قبل از تحریم بازگردانیم. این مساله بسیار مهم است.

وزارت نفت هم توانست تولید را بالا ببرد و هم توانست سهمیه نفت ایران را در اوپك احیا كند. اگر تولید را نمیتوانست بالا ببرد سهمیه هم احیا نمیشد. این موارد موفقیت‌هایی غیر قابل انكار هستند. دستاوردهای آقای زنگنه به اندازه كافی گفته نشده است. این مساله بسیار مهم بود كه دولت جمهوری اسلامی توانست دوباره صادرات نفت را به شرایط پیش از تحریم بازگرداند و سهمیه‌اش در اوپك را افزایش دهد.

در حالی كه تا آن زمان این سهمیه را عربستان از آن خود كرده بود ایران توانست از حلقوم آنها بیرون بكشد و آنها را به كاهش سهمیه و كاهش تولید وادار كند. آنها تسلیم مسیر حق جمهوری اسلامی شدند. اینها دستاوردهای واقعی دولت یازدهم هستند. لیكن رسانه‌های مخالف به هیچ یك از این موارد اشاره‌ای نمیكنند. میتوان گفت در رویارویی رسانه‌ای با وجود اینكه حق با دولت و دستاوردهایش انكارناپذیر است اما برنده نبوده است و رسانه‌های مخالف هیچ پروا نمی كنند از اینكه هر چه میخواهند، بگویند.

اکبر ترکان ـ مشاور رییس جمهور

روزنامه اعتماد 13 دی ماه 1395

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.