یکشنبه 01 بهمن 1396

آخرین اخبار

پیشنهاد خواهر خواندگی بنادر انزلی ایران و اودسا اوکراین

پیشنهاد خواهر خواندگی بنادر انزلی ایران و اودسا اوکراین
سفیر ایران در اوکراین در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: تلاش و اقدامات بی نظیری در احداث سریع زیر ساخت ها ی تجاری و گردشگری در منطقه آزاد انزلی صورت گرفته است.
به گزارش فرینا، رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در دیدار محمد بهشتی منفرد سفیر اوکراین فعال سازی کریدورهای بین المللی آسیا ـ اروپا و تبدیل شدن به مرکز داد و ستد کالاهای استراتژیک را رویکرد سازمان متبوع خود اعلام کرد.

وی در این دیدار به تبیین ظرفیت ها و مزیت های قانونی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزادانزلی پرداخت و با تصریح بر اینکه برای نیل به موارد مذکور، ایجاد وتکمیل زیرساختهای منطقه نخستین اولویت این سازمان است، افزود: مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر به صورت 24 ساعته در حال احداث است و تا پایان ماه جاری دو پست اسکله آن قابل بهره برداری خواهد بود و با راه اندازی این بندر آخرین حلقه تکمیل زیرساخت های ترانزیتی فعال سازی کریدور شمال ـ جنوب تکمیل خواهد شد.

وی با اشاره به رشد شاخص های اقتصادی و فعالیت شرکت های دانش بنیان صادراتی در این منطقه اظهار داشت :حجم مبادلات تجاری ایران با راه اندازی بندرکاسپین متحول خواهد شد و ما معتقدیم همانند سرمایه گذاری عظیمی که در جهت توسعه بنادر جنوب کشور صورت گرفته است می بایست برای فعالسازی کریدور نوستراک ظرفیت بنادر شمالی کشور را توسعه دهیم و نگاه توسعه گرا در ایجاد زیرساخت های کشور بسیار مهم و ضروری است.

مسرور با بیان اینکه در حوزه توسعه مناسبات، این منطقه میزبانی نخستین اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر به منظور تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد را در اردیبهشت ماه سال آینده برعهده دارد، خاطر نشان کرد: علاوه بر کریدور شمال جنوب این سازمان ایجاد کریدور اروم چی چین، اکتائو قزاقستان و انزلی را پیگیری می کند مسیر تجاری که می توان یکی از مسیرهای جاده ابریشم جدید باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه از طریق اجرای بسته های حمایتی علاوه بر رونق فضای کسب و کار تجاری، زمینه فعال سازی 48 واحد تولیدی صنعتی منطقه  فرآهم شده تأکید کرد: واحدهای صنعتی فعال در منطقه آزاد انزلی طی سه سال گذشته روند رو به رشدی را در صادرات محصولات تولیدی خود داشته به حدی که در نه ماهه سال جاری 31 میلیون دلار صادرات صورت گرفته که نسبت به سال گذشته 25 درصد رشد داشته است.

مسرور با اشاره به اینکه سازمان متبوع وی از طریق ایجاد ارزش افزوده و زیر ساختهای متنوع تفریحی گردشگری بدنبال افزایش ماندگاری گردشگران و توسعه صنعت گردشگری منطقه  است، اضافه کرد: در همین راستا بزرگترین آکواریوم ایران در این منطقه از سوی بخش خصوصی و با سرمایه گذاری خارجی  احداث می شود.

مسرور این منطقه را مکان مناسبی برای سرمایه گذاری شرکت های اوکراینی اعلام و خواستار توسعه مراودات فی مابین اقتصادی و تجاری شد و اظهار امیدواری کرد که سفیر اوکراین، ظرفیت های متنوع و فرصت های سرمایه گذاری این منطقه برای فعالین اقتصادی کشور اکراین معرفی کند.

سفیر ایران در اوکراین نیز در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از ابراز علاقه مندی دولت اوکراین برای توسعه روابط همه جانبه با ایران خبر داد و افزود : دولت فعلی اوکراین علاقه زیادی به توسعه روابط همه جانبه با ایران دارد و این موضوع درسفر روسای مختلف مشهود است .

محمد بهشتی منفرد با ابراز خرسندی از روند رو به رشد و تکمیلی زیر ساخت های تجاری و گردشگری منطقه به خصوص مجتمع بندری کاسپین افزود : آنچه را که امروز در این منطقه شاهدش بودیم بیانگر تلاش و اقدامات بی نظیر در احداث سریع زیر ساخت ها در حوزه های تجاری و گردشگری بوده و لازم است که این موضوع در سطح وسیع تری اطلاع رسانی شود و پس از بازگشت به اوکراین ضمن معرفی پتانسیل های این منطقه تجاری ، صنعتی و گردشگری موارد لازم جهت توسعه روابط تجاری ما بین تجار اوکراین و منطقه ازاد انزلی را فراهم خواهم کرد.

سفیر ایران در اوکراین پیشنهاد خواهر خواندگی بنادرانزلی و کاسپین منطقه آزاد انزلی با بندر اودسای اوکراین را عنوان کرد و افزود: بندر اودسا یکی از قدیمی ترین بنادر دنیا است و نمونه بسیار خوبی برای الگو برداری در زمینه گردشگری و تفریحی برای بنادر ایران درراستای افزایش جذب گردشگران بوده و منطقه آزاد انزلی با ایجاد و توسعه زیرساخت های فرهنگی و گردشگری توانسته است بستر حضور گردشگران خارجی و داخلی را فراهم کند.

محمد بهشتی منفرد به انجام هفت پرواز بین پایتخت های دو کشور درطول هفته اشاره  وخاطر نشان کرد : تا پایان امسال با اضافه شدن پرواز پایتخت اکراین به شیراز، اصفهان و تبریز تعداد پرواز ها به 10 پرواز افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه امکان برقراری پرواز به صورت چارتر بین دوکشور نیز وجود دارد بیان کرد: اوکراینی ها از اینگونه پیشنهادات استقبال می کنند و درسال گذشته بیش از 50 هزار مسافر به این منطقه سفر کردند و با رشد 40درصدی، این آمار در طول امسال به 90هزار نفر رسیده است.

منفرد کشور اوکراین را کشوری اقتصادی با محوریت کشاورزی دانست و تاکید کرد: این کشور به دلیل برخورداری از خاک سیاه و آب و هوای مناسب جزء رتبه های برتر تولید دانه آفتاب گردان ، ذرت ، کلزا و گندم است.

وی امکانات حمل و نقلی اوکراین را بسیار مطلوب برشمرد و خاطرنشان کرد: شرایط لازم برای اعزام هیات‌های تجاری بین دو کشور وجود دارد .

در پایان این دیدار سفیر ایران در اوکراین مدیر عامل و مدیران ارشد این سازمان و هیات همراه از زیر ساخت های تجاری، گردشگری و مجتمع بندر کاسپین بازدید به عمل آوردند.
برچسب ها : منطقه آزاد انزلی
میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.