ﺳﻪشنبه 25 مهر 1396

آخرین اخبار

ساکنان جزیره قشم هفته ای را با فرهنگ و هنر کرمانشاهی به سر بردند

ساکنان جزیره قشم هفته ای را با فرهنگ و هنر کرمانشاهی به سر بردند
هفته فرهنگی کرمانشاه که از هفتم تا دوازدهم دی در جزیره قشم برگزار شد، به گفته مسوولان اجرایی استقبال کم نظیر ساکنان این جزیره را به دنبال داشت و قشمی ها یک هفته را با فرهنگ و هنر کرمانشاه به سر بردند.
به گزارش فرینا، در هفته فرهنگی کرمانشاه در جزیره قشم که توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه و با همکاری منطقه آزاد قشم برگزار شد، پنج گروه در مدت یک هفته به اجرای اجرای تئاتر خیابانی، نمایش، هه لپرکی(رقص کُردی) و موسیقی پرداختند و فرهنگ و هنر کرمانشاه را عرضه کردند.

سخنرانی مسوولان و چهره های ادبی و فرهنگی و قرائت شعر توسط شاعران در کنار برپایی نمایشگاه توانمندی های استان کرمانشاه در قالب 34 غرفه از جمله برنامه های این هفته فرهنگی بود.

استقبال کم نظیر از برنامه های هفته فرهنگی
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه به استقبال کم نظیر مردم قشم از برنامه های هفته فرهنگی کرمانشاه اشاره کرد و با بیان اینکه انتظار چنین استقبال گسترده ای را نداشتیم، گفت: شاد بودن و تنوع زیاد برنامه ها و اجراهای بسیار خوب هنرمندان کرمانشاهی که به خوبی فرهنگ غنی استان کرمانشاه را معرفی کردند، عامل اصلی جذب مخاطبان بوده است.

علیرضا مرادی بیستونی افزود: ما تلاش خود را برای برگزاری برنامه های با کیفیت کردیم و مردم جزیره قشم را خشنود به خانه های خود فرستادیم.
او هدف از برگزاری برنامه های هفته فرهنگی را معرفی هرچه بیشتر و بهتر آداب و سنن استان کرمانشاه عنوان کرد و گفت: استان کرمانشاه به لحاظ جاذبه های فرهنگی از ظرفیت های کم نظیری برخوردار است که می تواند خود عاملی اساسی برای بازدید مردم از استان کرمانشاه باشند.

مهمان نوازی کرمانشاهیان هر گردشگری را به خود جذب می کند
عضو شورای شهر کرمانشاه هم که در برنامه های هفته فرهنگی کرمانشاه در قشم حضور داشت؛ مهمان نوازی را ویژگی بارز کرمانشاهیان عنوان کرد و گفت: این ویژگی هر گردشگری را به خود جذب می کند.

حجت الاسلام رضا زین الدین، با اشاره به پتانسیل های فراوان استان کرمانشاه در جذب گردشگر، افزود: در کنار همه آثار تاریخی و طبیعی، ویژگی برجسته که موجب جذب گردشگران است خصلت خونگرمی و مهمان نوازی مردمان این استان است.

وی تصریح کرد: مردم استان کرمانشاه از گذشته همواره به میهمان نوازی شهره بوده اند طوری که بخش زیادی از فضای منازل قدیمی این شهر برای پذیرایی از میهمان اختصاص داده شده است.

این عضو شورای شهر کرمانشاه افزود: کرمانشاه از گذشته در مسیر راه کربلا قرار داشته و مردم این شهر همواره پذیرای زوار کربلا نیز بوده اند.

حجت الاسلام زین الدین با اشاره به امنیت مطلوب شهر کرمانشاه شادی و نشاط را یکی دیگر از ویژگی های مردم کرمانشاه عنوان کرد و افزود: مصداق این شادی و نشاط موسیقی استان کرمانشاه است که از سازها و آوازهای مختلف تشکیل شده و بسیار شادی آفرین و با نشاط است.

وی اظهار کرد: استان و بویژه شهر کرمانشاه همواره یکی از بهترین و شادترین برنامه ها را در نوروز دارد و در این زمینه همواره جز شهرهای برتر ایران بوده ایم و دعوت می کنیم از همه مردم ایران تا برای نوروز پذیرای آنها در استان و شهر کرمانشاه باشیم.

عضو شورای شهر کرمانشاه در ادامه غریبه نوازی را از جمله دیگر ویژگی ها مردم کرمانشاه دانست و اظهار کرد: در دیار پهلوانان ظلم و زور وجود ندارد و افراد غریبه نیز مانند هر کرمانشاهی فرصت پیشرفت دارند.

حجت الاسلام زین الدین، به چهار فصل بودن استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: این امر موجب می شود تا در هر فصلی امکان مسافرت به استان کرمانشاه وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه کرمانشاه یک ایران کوچک به تمام معناست، گقت: تنوع قومی و قبیله ای و مذهبی در کرمانشاه بسیار است اما همه در کنار یکدیگر در صلح و صفا زندگی می کنند.

این عضو شورای شهر کرمانشاه با قدردانی از استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و سایر دست اندرکاران برگزاری برنامه هفته فرهنگی کرمانشاه این برنامه را فرصتی برای آشنایی هرچه بیشتر اقوام مختلف ایرانی با یکدیگر و عاملی جهت تقویت و انسجام ملی دانست.

تقویت انسجام ملی هدف برگزاری هفته فرهنگی
مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بازدید از نمایشگاه هفته فرهنگی، برگزاری هفته های فرهنگی استان ها را فرصتی برای آشنایی هرچه بیشتر اقوام ایرانی با یکدیگر دانست و گفت: این برنامه ها در نهایت تقویت انسجام ملی را رقم خواهد زد.

سید محمدرضا موالی زاده با بیان اینکه ایران کشور غنی به لحاظ تولید محصولات فرهنگی است، افزود: برگزاری هفته های فرهنگی فرصت مناسبی است تا اقوام مختلف ایرانی بتوانند گنجینه غنی و پربار فرهنگی خود را به یکدیگر معرفی کنند.

وی اظهار کرد: اجرای این برنامه ها موجب می شود تا اقوام کشور با فرهنگ، آداب و رسوم، گویش و ادبیات و هنرهای بومی یکدیگر آشنا شوند و این آشنایی می تواند بسیار به افزایش و ارتقا انسجام ملی کمک کند.

موالی زاده به گوناگونی خلقت اقوام و گروه های مختلف و بیان این تفاوت در قرآن کریم اشاره کرد و افزود: این تفاوت ها در خلقت که تعمدی است خلق زیبایی می کند و مقدمه ای برای کنجکاوی گروه ها و اقوام مختلف برای آشنایی با یکدیگر است و این آشنایی زمینه نزدیکی انسان ها با یکدیگر را فراهم می کند.

مشاور وزیر ارشاد فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: برگزاری هفته های فرهنگی فرصتی برای همین آشنایی و نزدیکی و افزایش اخوت و صمیمیت است و به تقویت روح ملی و اسلامی و انسجام ملی منجر می شود.

موالی زاده تاکید کرد: در همین راستا باید همه تلاش کنیم تا این هفته های فرهنگی به مناسبت های مختلف و در نقاط مختلف کشور برگزار شود.

وی در ادامه با ابراز رضایت از برنامه های هفته فرهنگی کرمانشاه در جزیره قشم کفت: همین استقبال و حضور پرشور مردم در برنامه ها نشان دهنده محتوی خوب و پرباری است که در برنامه هفته فرهنگی کرمانشاه تعبیه شده است.

وی افزود: موسیقی و صنایع دستی که در غرفه های نمایشگاه عرضه شده، نشان دهنده هنر اصیل و اثرگذار استان کرمانشاه است که برای هر بیننده و شنونده ای جذابیت داشته و اثرگذار است.

وی از زحمات استانداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه برای برگزاری این مراسم تقدیر کرد و گفت: مجموعه میراث فرهنگی استان کرمانشاه با تدارک یک برنامه بسیار مناسب توانسته است به خوبی بخش هایی از فرهنگ غنی این استان را معرفی نماید که استقبال بسیار خوب مردم از این برنامه ها گواهی بر این موضوع است.

فروش بیش از یک میلیارد ریالی صنایع دستی و سوغات کرمانشاه در جزیره قشم
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز از فروش بیش از یک میلیارد ریالی صنایع دستی و سوغات استان در نمایشگاه هفته فرهنگی کرمانشاه در جزیره قشم خبر داد.

پروانه حیدری افزود: در طول یک هفته برگزاری هفته فرهنگی کرمانشاه در قشم و برپایی 34 غرفه صنایع دستی و سوغات در این نمایشگاه، شاهد استقبال بی نظیر اهالی جزیره از نمایشگاه بوده ایم.

وی اظهار کرد: در کنار چرم دوزی، غرفه تنبور، گیوه و لباس کُردی با استقبال خوب اهالی جزیره همراه بوده است.

این مسوول همچنین با اشاره به استقبال بی نظیر اهالی جزیره از سیاه چادرها و پخت آش محلی، گفت: غرفه نان برنجی نیز با استقبال بسیار خوبی همراه بوده است.

هفته فرهنگی کرمانشاه در قشم با برگزاری مراسم پایانی در ساحل سینما دریا با اجرای گروه های موسیقی و هه لپرکی (رقص کُردی) به کار خود پایان داد.
برچسب ها : منطقه آزاد قشم
میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.