یکشنبه 01 بهمن 1396

آخرین اخبار

قشم جزیره ای برای نفس کشیدن

قشم جزیره ای برای نفس کشیدن
این روزها هوای بسیاری از شهرهای کشورمان در وضعیت قرمز و اضطرار قرار دارد و صدای آژیر آمبولانس ها خبر از سختی نفس کشیدن در شهرهای آلوده دارد و در چنین شرایطی سفر به جزیره قشم برای راحت نفس کشیدن به اندازه ای اهمیت دارد که بی توجهی ...
به گزارش فرینا، شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاریست که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن - دی اکسید گوگرد - ترکیبات نیتروژن - ازن و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف می باشند را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را بصورت کیفی در پنج سطح خوب - سالم - ناسالم - بسیار ناسالم و خطرناک نمایش میدهد. جدول(1) تقسیم بندی وضعیت آلودگی هوا را براساس شاخص PSI نشان داده است.

سلامت و آلودگی هوا بر اساس یک جدول مشخص شده که شاخص آلودگی هوا بین صفر تا 50 را وضعیت خوب و سبز نامگذاری کرده اند و به ترتیب psi 51 تا 100 معنا و مفهوم وضعیت سالم یا زرد دارد و شاخص 101 تا 200 به عنوان وضعیت ناسالم و نارنجی و در نهایت psi بین 200 تا 300 به عنوان وضعیت بسیار ناسالم و با رنگ قرمز مشخص شده است.

متاسفانه بسیاری از شهرهای بزرگ کشورمان به دفعات در طول سال و به ویژه در فصل زمستان وضعیت های نارنجی و قرمز (نا سالم و بسیار ناسالم) را تجربه می کنند.

چند روزی است مردم بسیاری از شهرهای کشورمان در حسرت دیدن آسمان آبی اند، تعطیلی مدارس و پیش دبستانی ها، اجرای زوج و فرد خودروها از در منازل و تعطیلی چند ساعته ادارات راهکارهای موقتی هستند که راه حل اساسی و درمان کننده محسوب نمی شود.

سفر در فصل سرد زمستان به مناطق خوش آب و هوای کشورمان همچون جزیره قشم به ویژه برای ساکنان پایتخت و چند شهر دیگر همانند کرج، اراک، اهواز و ... که در طول سال شاید تنها دو تا سه ماه هوای سالم استنشاق نمی کنند بسیار ضروری به نظر می رسد.

جزیره قشم در طول سال و به ویژه در نیمه دوم از شرایط آب و هوایی کاملا بهاری، سالم و پاک برای نفس کشیدن، تفریح، ورزش و زندگی برخوردار است و مردم این منطقه می توانند میزبانان مهربان و خوبی برای مسافران زمستانی از نقاط مختلف ایران باشند.

مسافران قشم در سفر به این منطقه جنوبی می توانند علاوه بر استفاده از هوایی پاک، سالم و آسمان کاملا آبی این جزیره از ورزش های آبی شامل غواصی، پاراگلایدر، کایت بورد، جت اسکی و شنا در دریا هم استفاده کنند.

 

جزایر ناز، جنگل دریایی حرا، خلیج دلفین های بازیگوش هنگام، دره ستاره ها، تنگه چاهکوه، دره تندیس ها، چاه های تلا و بادگیرهای منحصر به فرد بندر تاریخی لافت، طیف وسیعی از خاک های رنگی هرمز، ماسه های طلایی، آهوان جبیر در هنگام و هرمز، قلاع پرتغالی ها در قشم و هرمز و دهها اثر طبیعی و تاریخی دیگر هم از دیگر ظرفیت های مهم حوزه گردشگری قشم است که تماشای آنها برای مسافران به ویژه آنانی که برای نخستین بار به این جزیره سفر می کنند خاطره انگیز خواهد بود.

برچسب ها : منطقه آزاد قشم
میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.