شنبه 28 بهمن 1396

آخرین اخبار

برای نخستین بار در استان هرمزگان صورت گرفت؛

بارگیری بزرگترین محموله قیر صادراتی به کشتی 9000 تنی در بندر خلیج فارس

بارگیری بزرگترین محموله قیر صادراتی به کشتی 9000 تنی در بندر خلیج فارس
معاون امور بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ثبت رکورد بارگیری بزرگترین محموله قیر صادراتی به یک کشتی 9هزار تنی برای نخستین بار در این استان خبر داد.

به گزارش فرينا، محمدعلی اصل سعیدي پور، با اعلام این خبر گفت: کشتی" وي وِكا " (VIVEKA) به تناژ حدود 9 هزار تن، طول ۱۲۵متر و آبخور 7.5 متر در اسکله 57 بندر خلیج فارس پهلو گرفت.

سعیدي پور افزود: عملیات بارگیری محموله قیر صادراتی به این کشتی طی مدت دو روز با نرم عملیاتی مناسب به انجام رسید.

وي با تأکید بر اینکه پهلوگیری این شناور نه هزار تنی حمل قیر در بندر خلیج فارس برای نخستین بار صورت گرفت، افزود: تا پیش از این، صادرات قیر توسط کشتی های با تناژ زیر 5هزار تن در این بندر انجام می شد که با این اقدام یک رکورد در بزرگترین بندر تجاری کشور به ثبت رسید.

لازم به ذکر است، «بندر خلیج فارس» بخشی از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با کاربری عمدتاً نفتی و فرآورده های آن است که دهانه ورودی آن به عرض مفید 100 متر است و شناورهایی با ظرفیت حداکثر 12 هزار تن می توانند در حوضچه آن تردد کنند.

این بندر با اولویت جذب شرکت های سرمایه گذار که با هدف استفاده بیشتر از بازار سوخت رسانی در منطقه و بهره گیری از امکان بانکرینگ( سوخت رسانی)، صادرات، ترانزیت و سوآپ فرآورده های نفتی و پتروشیمی به کشورهای همسایه ایجاد شده و از سال 83 مورد استفاده قرار می گیرد.

بندر خلیج فارس از 320هکتار وسعت و مخازنی به ظرفیت 330 هزار متر مکعب  در حال حاضر بهره مند است که 9 پست اسکله به طول بیش از 1200 متر به عمق متوسط 7.5 متر در آن وجود دارد.

در پسکرانه این بندر، زمین هایی به وسعت بیش از 40 هکتار به منظور ایجاد مخازنی با حجم افزون بر یک میلیون و 500 هزار متر مکعب و احداث یک پالایشگاه کوچک در آینده، در حال آماده سازی و بهره برداری است.آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.