سرمقاله

11
آغاز فصلي نو در روابط چشم بادامي‌ها با ايران
چکیده: روابط اقتصادي ايران با چين را مي‌توان در چند فصل مختلف مورد بررسي قرار داد. برگي از اين فصل به همزماني انقلاب جمهوري اسلامي با اصلاحات اقتصادي دينگ شيائوپنگ در چين و تحول اقتصادي كه در اين كشور پيش آمد، برمي‌گردد. ادامه »
03
وال استریت ژورنال: بازگشت کیش به رونق گذشته؟
چکیده: وال استریت ژورنال نوشت: منطقه آزاد کیش با برداشته شدن تحریم ها می تواند درها را برای اقتصاد بسته کشور باز کند. ادامه »
30
چین در بازار رقابتی پساتحریم ایران
چکیده: سفر جین پینگ به ایران پس از آن صورت می گیرد که فدریکا موگرینی و محمدجواد ظریف در وین پایان تحریمها را اعلام کردند. ادامه »
26
نقش مناطق آزاد در پساتحریم
چکیده: آیا مناطق آزاد در دوران حاضر می‌توانند نقشی در ارتباط با اقتصاد جهانی ایفا کنند؟ ادامه »
23
بهره گیری مناطق آزاد از ظرفیت های پسا تحریم
چکیده: دولت تدبیر و امید جناب آقای روحانی در آستانه دومین هفته دولت بحران مدیریتی اش، توافق‌نامه‌ای را حاصل کرد که توانست آلام بیش از یک دهه‌ای ملتی بزرگ و سلحشور را بکاهد. شرایط حاصل از این توافق نامه آنقدر فراهم شده که امروز شاهد حضور گسترده خیل عظیم سرمایه گذاران از اقصی نقاط دنیا در کشور عزیزمان ایران هستیم. ادامه »
21
مناطق آزاد، فرصت يا تهديد
چکیده: چندي قبل نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌با ايجاد مناطق آزاد تجاري در برخي از استانها مخالفت کردند. ادامه »
16
کلیدهای پساتحریم در اقتصاد مقاومتی کشور
چکیده: در بررسی اقتصاد پساتحریم و نقش آن در توسعه اقتصاد کشور، توسعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و عملیاتی‌کردن آنها به صورت طرح‌های اجرائی برای سرمایه‌ گذاران خارجی و ایرانیان خارج از کشور علاقه‌مند به فعالیت در ایران، از الزامات دوران پساتحریم است که در مصافی سخت و پیچیده بعد از 12 سال پرونده تحریم‌های نابخردانه غرب را مختومه کرده است. ادامه »
15
نقش چابهار برای سرمایه گذاران
چکیده: بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی و فاصله نزدیک زمینی و دریایی با بنادر و کشورهای همجوار اقیانوس هند اهمیت زیادی در زمینه تجاری، اقتصادی، گردشگری، ترانزیت کالا و مسافر برای سرمایه گذاران دنیا و به ویژه کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان دارد. ادامه »
12
برجام سکوی پرتاب صنعت حفاری ایران
چکیده: شرکت ملی حفاری ایران باید با ورود به عرصه بین المللی علاوه بر ارز آوری و کاهش وابستگی به حمایتهای دولتی، حاشیه امنیت خود را افزایش داده و با قرار گرفتن در فضای رقابتی به یکی از مطرحترین شرکتهای حوزه حفاری در جهان بدل شود. ادامه »
06
مناطق آزاد دروازه ورود گردشگران سلامت
چکیده: بیش از ده سال است که به طور مستمر واژه گردشگری سلامت، بارها و بارها از طرف مسئولان مربوطه ابراز گردیده و قول و قرار و فرمایشات فراوانی در خصوص راه اندازی سریع و گسترش آن در حوزه های مختلف کشور داده شده و سمینارها و همایش های زیادی نیز پیرامون این صنعت برپا شده است. ادامه »
25
مناطق آزاد = هوش اجتماعی
چکیده: تلقی جاری از تفاوت مناطق آزاد با سرزمین اصلی، تنها معطوف بندهای محدودی از قانون شده است. ادامه »
23
تولید خودرو را به مناطق آزاد منتقل کنیم
چکیده: از تأکید رئیس‌جمهوری و همچنین پیگیری مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مبنی بر راه‌اندازی و ایجاد بزرگ‌ترین سایت‌های تولید خودرو در آسیا در منطقه آزاد چابهار مدت‌ها می‌گذرد. اینکه چرا تاکنون این برنامه و عملیاتی‌کردن آن مغفول مانده، جای بسی سؤال است. ادامه »
14
روایت پایان یک دهه محرومیت از آموزش مطلوب در ارس
چکیده: منطقه مرزی جلفا در آذربایجان شرقی از معدود شهرهای استان است که همواره به بالا بودن سطح فرهنگ و تحصیلات معروف بوده و در سالهای گذشته پایلوت اجرای طرح های مهمی همچون ریشه کنی بی سوادی و شهر سالم بوده است. ادامه »
09
چرخ پرشتاب گردشگری دریایی در جزیره کیش
چکیده: استفاده از عناوین نخ نمایی چون دریا خواری ، بی توجهی سازندگان هتل ها به رعایت حریم دریایی و مرگ و میر مرجان ها در اثر ساخت هتل ، آنهم بی هیچ تاییدیه ای از سوی مراجع قانونی حفاظت محیط زیست در جزیره کیش در خوش بینانه ترین حالت می تواند حرکتی حساب شده باشد. ادامه »
28
جای خالی اخلاق حرفه ای
چکیده: رسانه ملي يک رسانه ارزشي است و روابط ساختاري آن اقتضا مي کند عملکرد و اخلاق حرفه‌اي عرصه مربوطه، به‌عنوان سرمشق ساير رسانه‌ها قرار گيرد. ادامه »
24
سیراف؛ پمپی ایران، ماسوله جنوب
چکیده: این بندر یکی از قدیمی‎ترین قطب‎های تجاری کشور در جنوب بوده است. متاسفانه بدلیل دو زلزله بزرگی که در این منطقه اتفاق افتاده، از بقایای ساختمان‌ها ی شکوهمند سیراف باستانی اثری به جا نمانده است . البته هنوز هم صیادان و مردم محلی قطعات سفالی و چوبی قدیمی از آب می گیرند که گواه تاریخ غنی و سرشار منطقه است. ادامه »
18
فرصت‌سازی برای اقتصاد ایران
چکیده: همان زمان كه در فضاي كارشناسي اقتصاد كشور ضرورت رفع محدوديت هاي ناشي از تحريم‎ها با محور توسعه داخلي و در مسير رونق اقتصادي كشور مورد بحث قرار مي‌گرفت، در بسياري از محافل اقتصادي خارجي نيز شوق برداشته شدن ممنوعيت‎هاي سرمايه گذاري و ورود به بازار ایران و تعاملات اقتصادي با كشورمان ،به ويژه بعد از روي كار آمدن دولت یازدهم ، احساس مي شد. ادامه »
16
چابهار، مقصدی به ابهت اقیانوس
چکیده: چابهار، در جنوب شرق ایران، جایی که دریای عمان به اقیانوس هند می‌پیوندد، واقع شده است. این همجواری با دریا، نزدیکی به مدار رأس‌السرطان و قرار گرفتن درمسیر بادهای موسمی شبه قاره هند و جبهه‌های استوایی موجب شده ‌است که چابهار آب و هوایی گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی داشته باشد. ادامه »
09
خیز آذربایجان شرقی برای توسعه روابط با همسایگان
چکیده: سفر استاندار آذربایجان شرقی به جمهوری آذربایجان به مثابه نتیجه عینی سیاست عملگرایانه دولت یازدهم در توسعه روابط با همسایگان نشان داد که مدیریت ارشد استان به دنبال ایفای نقشی متناسب با موقعیت ممتاز جغرافیایی-سیاسی این خطه از ایران اسلامی در معادلات برون مرزی کشورمان است. ادامه »
03
«نورپردازی» ابزاری برای توسعه گردشگری شهری
چکیده: اخیرا مطالعاتی در خصوص رنگ و نور و تاثیر آن در توسعه گردشگری مد نظر قرار گرفته است ، که می تواند به عنوان یکی از راهبردهای توسعه اقتصادی و فرهنگی شهرها محسوب گردد. ادامه »
09
درباره منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان
چکیده: منطقه ویژه اقتصادی دقم با زمینی به وسعت 1,745 کیلومتر مربع و 80 کیلومتر مرز ساحلی با خلیج فارس، بزرگترین منطقه در خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می شود و در میان بزرگترین مناطق ویژه جهان جای دارد. ادامه »
08
گردشگری علمی در جزیره کیش در حال توسعه است‎
چکیده: امکانات مناسب و تسهیلات قانونی مناطق آزاد، کیش را به پایگاه برگزاری نمایشگاه ها و همایش های ملی و بین المللی کشور تبدیل کرده است. ادامه »
22
نگاهی به فرصت های جزیره کهن کیش
چکیده: جزیره کیش به دلیل اینکه شعبات مختلفی از کالاها و صنایع دستی ایران را دارد می‎تواند در راستای صادرات چمدانی، تبلیغات مصرفی در کشورهای دیگر، ارز آوری و درنهایت در تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی نقش‎آفرینی کند. ادامه »
07
تاسيس شعب بانك‌هاي خارجي
چکیده: در روزهاي اخير و به ويژه پس از بازگشايي سفارت انگلستان در ايران مساله تاسيس شعب بانك‌هاي خارجي در ايران بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته است. ادامه »
31
ظرفیت‌های اقتصادی خلیج‌فارس
چکیده: خلیج همیشه فارس، آبراهی که 8 کشور از جمله ایران درکناره آن قرار دارد، به سبب برخورداری از منابع سرشار نفت و گاز، ظرفیتی راهبردی و استراتژیک نه تنها برای ایران بلکه برای تمام کشورهای حاشیه این خلیج همیشه نیلگون به شمار می‌رود. ادامه »
26
راه حل برون رفت از رکود اقتصادی
چکیده: دست یابی به اهداف رشد و توسعه اقتصادی در هر کشوری مستلزم تشکیل سرمایه جهت تأمین منابع مالی برای طرح های اقتصادی و توسعه ای می باشد. ادامه »
17
بهار اقتصاد پساتحریم با مناطق آزاد
چکیده: روزنامه شرق در صفحه اقتصاد نوشت: در سالروز تنفیذ حکم ریاست جمهوری از سوی مقام معظم رهبری و سپری شدن دیپلماسی موفق مذاکره هسته ای ایران با ١+٥، پیروزی در صحنه دیپلماسی اقتصاد گام بعدی است که برای بهبود فضای کسب وکار کشور باید برداشته شود. ادامه »
14
جان تازه در كالبد پارس جنوبي دميده مي شود
چکیده: در سالهاي تشديد تحريم هاي بين المللي، صنعت نفت ايران به دليل محروميت از جذب سرمايه، تکنولوژي و نيز تجهيزات آسيب فراواني متحمل شد. علاوه بر اين موضوع، ساختار سازماني و سرمايه انساني نفت نيز به دليل اتخاذ تصميمات في البداهه و اغلب غير کارشناسي آسيب جدي ديد. ادامه »
11
مناطق آزاد و سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه ششم توسعه
چکیده: تاسیس مناطق آزاد تجاری و صنعتی تجربه‌ای چنددهه‌ای در جهان و ایران است که توانسته گام مهمی در جهت رونق اقتصادی کشورها با ایجاد مزیت‌های متعدد بردارد. ادامه »
08
آمادگی مناطق آزاد در دوران پسا تحریم
چکیده: سال 94 سال رونق اقتصادی است و مناطق آزاد در توسعه صادرات غیر نفتی کشور نقش توسعه ای خود را باز خواهند یافت، این نگاه کلیدی دولت از سوی رییس جمهور در بازدید از منطقه آزاد انزلی و همچنین در نشست روسای هیات مدیره مناطق آزاد سراسر کشور مورد تاکید قرار گرفته است. ادامه »
02
ایران و نبرد بندرها در غرب آسیا
چکیده: اگر می خواهیم در توسعه بنادر با همسایگان خود همگام باشیم و تجربه کیش را بازآفرینی نکنیم، از هم اکنون باید برای توسعه چابهار، بندرعباس، بندر ترکمن، انزلی و آستارا برنامه ریزی کنیم. ادامه »
28
اقتصاد مناطق آزاد ايران در روزهاي پساتحريم
چکیده: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در راستای اهداف قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به عنوان راهکاری برای تعامل با اقتصاد و بازارهای هدف بین المللی تعریف و با تغییر استراتژی تجاری کشور از استراتژی جایگزین واردات به استراتژی تشویق و توسعه صادرات، تولید، صادرات و صادرات مجدد از این مناطق از اولویت خاصی برخوردار شد. ادامه »
26
چتر آرامش توافق هسته ای بر روی اقتصاد
چکیده: امروز دولت به مهمترین وعده انتخاباتی اش عمل کرده است. جمله ساده، عمیق و تاثیرگذار «سانتریفیوژ باید بچرخد و چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد» دکتر حسن روحانی در باره پرونده هسته ای را عموم مردم در کارزار انتخاباتی سال ٩٢ درک کردند و به آن رای مثبت دادند زیرا چرخش سانتریفیوژها زمانی ارزشمند است که چرخ اقتصاد هم بچرخد. ادامه »
23
۱۳ سال ایستادگی دربرابر زیاده‌خواهی غرب
چکیده: پرونده هسته ای ایران بعد از ۱۳ سال مذاکره و مقاومت در برابر نه تنها شش عضو ۱+۵ بلکه اتحادی از کشورهای غربی، عربی و صهیونیست ها با توافق وین به سرانجام رسید، اما روند طی شده تا این توافق چگونه بود؟ ادامه »
13
توسعه گردشگری: زمینه ساز دیپلماسی اعتدال
چکیده: تبیین ابعاد مفهومی و نظری گفتمان اعتدال و دیپلماسی فرهنگی و نسبت آن با توسعه گردشگری و بررسی سیاست دولت تدبیر و امید در بهره گیری از ظرفیت دیپلماسی در توسعه گردشگری، به عنوان سیاست و رویکرد مهمی است... ادامه »
10
ترانزیت؛ محور رونق اقتصادی
چکیده: از جمله تصویب‌نامه‌های مغفول‌مانده از دولت اصلاحات، باید به مصوبه هیأت وزیران به شماره28557/ت29738هـ، به تاریخ 10 مرداد 1384 با موضوع اهداف، راهبردها و اقدام‌های لازم برای فعال‌سازی و توسعه محور ترانزیت و حمل‌ونقل شرق اشاره كرد. ادامه »
08
استفاده از انرژی های نو؛ تضمین آینده انرژی ایران
چکیده: ایران، با توجه به موقعیت ممتاز خود از نظر جغرافیایی در آینده نزدیک بهشت سرمایه‌گذاران برای توسعه انرژیهای نو و تجدیدپذیر می شود. ادامه »
03
سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی راهکار توسعه اقتصاد ایران
چکیده: خصوصی‌سازی از ویژگی‌های عمده جهانی‌شدن در عرصه اقتصاد است. ادامه »
30
جزيره كيش، پايتخت مناطق آزاد ايراني
چکیده: این جزیره به شکل بیضی با طول ۱۵ کیلومتر و عرض ۷ کیلومتر و با مساحتی حدود ۹۱ کیلومتر مربع از لحاظ وسعت، مقام دوم را در میان جزایر خلیج فارس دارد. ادامه »
14
بیمارستان پیامبر اعظم (ص) قشم راه اندازی شد
چکیده: پیگیری های سازمان منطقه آزاد قشم نتیجه داد و بیمارستان پیامبر اعظم (ص) این منطقه که نوروز امسال با حضور رییس دولت تدبیر و امید افتتاح شده بود مراحل پذیرش بیمار را آغاز کرده و به مردم قشم خدمات درمانی ارائه می کند. ادامه »
08
بازاریابی گردشگری ، بزرگترین صنعت قرن
چکیده: اگر بازاریابی را فرایندی مدیریتی بدانیم تمام فعالیتهای برنامه ریزی ، تهیه محصولات گردشگری و جذب گردشگر نیازمند عملیات و فعالیتهای بازاریابی است. ادامه »
05
نفت؛ خون ملی در رگ اقتصاد
چکیده: پنجم خردادماه سال ١٢٨٧ سالروز کشف نخستین چاه نفت به صورت رسمی در ایران در پایتخت نفتی ایران شهر مسجدسلیمان نقطه عطفی در تاریخ ایران است و به جرئت می‌توان تاریخ تحولات ایران را به دوبخش قبل و بعد از کشف طلای سیاه تقسیم کرد. ادامه »
30
گردشگری در خدمت ژئوپارک قشم
چکیده: یونسکو و اتحادیه جهانی حفاظت از محیط‌زیست (IUCN) در طبقه‌بندی‌ای که از مناطق تحت حفاظت جهان ارائه داده‌اند، ژئوپارک‌ها را یکی از مهم‌ترین مناطق تحت حفاظت طبیعی معرفی کرده‌اند که ویژگی‌های منحصربه‌فرد طبیعی و فرهنگی آن، سیستم‌های مدیریتی خاص و برنامه‌های تخصصی خود را می‌طلبد. ادامه »
26
نمایش جهش صنعت نفت برای دوران پس از تحریم
چکیده: بیستمین نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش، در حالی به پایان رسید که مهمترین دستاورد آن، نمایش عزم جدی و آمادگی مجموعه صنعت نفت کشور برای ورود به عصر پس از تحریمها و آغاز دورانی جدید در حیات اقتصادی و صنعتی کشور بود. ادامه »
19
اهمیت تسریع طرح توسعه بندرچابهار و مسائل صیادی
چکیده: آب و هوای بی نظیر چابهار بالاخص در تابستان که خنک ترین بندر کشور است ولی در تبلیغ این منطقه برای مقصد گردشگران داخلی و خارجی تلاش جدی مشاهده نمی شود. ادامه »
18
شاید نمایشگاه بیستم صنعت نفت ایران بهترین فرصت باشد
چکیده: بیستمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران با شعار تقویت ساخت داخل با اتکا بر اقتصاد مقاومتی با حضور بیش از ١٢٠٠ شرکت داخلی و ٦٠٠ شرکت خارجی از ٢٩ کشور آغاز به کار کرد. ادامه »
16
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعى از کارگران سراسر کشور
چکیده: بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارگران سراسر کشور را مرور می کنیم: ادامه »
06
هوشمند سازی الزامی برای توسعه تجارت ایران و افغانستان
چکیده: افغانستان، علاوه بر منابع انسانی و فرهنگی غنی، منابع طبیعی سرشاری نیز دارد، که مجموعه این ظرفیتها و اشتراکات باید در خدمت ارتقای سطح همکاریهای دو کشور قرار گیرد. ادامه »
31
منطقه آزاد انزلی، هاب ترانزیت و صادرات غیر نفتی
چکیده: رییس جمهوردر سفر اخیر خود به استان گیلان با اشاره به جایگاه و نقش مناطق آزاد در رونق اقتصادی تصریح کرد برای رسیدن به این رویکرد مهم،مناطق آزاد در توسعه صادرات غیر نفتی نقش کلیدی داشته و باید به مراکز مهم صادرات کشور تبدیل شوند. ادامه »
24
گام بلند بندر گوادر پاکستان در رقابت با بندر چابهار
چکیده: همزمان با سفر قریب الوقوع رییس جمهوری چین به پاکستان، قرار است چندین طرح کلان عمرانی و اقتصادی در بندر گوادر پاکستان واقع در 70 کیلومتری مرز ایران، افتتاح شود. ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
آخرین عناوین خبری
ثبت رکورد بارگیری محموله ترانزیتی گوگرد در بندر شهید رجاییثبت رکورد بارگیری محموله ترانزیتی گوگرد در بندر شهید رجایی

معاون امور بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ثبت رکورد بارگیری محموله گوگرد به یک کشتی در بندر شهید رجایی طی 24 ساعت خبر داد. (ادامه ...)