سرمقاله

03
 چشم‌انداز رونق اقتصادی در مناطق آزاد
چکیده: يكي از فرصت‌ها براي جذب گردشگر، وجود مناطق آزاد است؛ توسعه اين مناطق، پيش‌فرضي براي رسيدن به چشم‌انداز رونق گردشگري و آباداني كشور محسوب مي‌شود و يكي از مزيت‌هاي موجود در كشور، وجود مناطق آزاد است. ادامه »
17
نگاهی به جزیره کیش نگین خلیج فارس
چکیده: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به خود جذب می‌كند. در دوره هخامنشی‌ها کیش به مركز صید مروارید در منطقه بین‌ النهرین و حتی هندوستان تبدیل شد‌. وجود مروارید موجب شد كه این جزیره باستانی در عهد هخامنشی‌ها میزبان كشتی‌های تجاری و بازرگانان شود. یونانی‌ها در وصف كیش بیش از دیگر سیاحان نوشته ... ادامه »
08
هزینه های حمایت از ایجاد مناطق آزاد مرزی
چکیده: در هفته دولت، هجمه های زیادی به مناطق آزاد شد که به نظر می رسد ریشه در ایجاد مناطق آزاد مرزی جدید داشته باشد. ادامه »
03
حمایت از جریان توسعه در مناطق آزاد
چکیده: شاید مهم ترین دلیل تصمیم گیران کشور برای ایجاد مناطق آزاد و بهره گیری از تجارب دیگران بستر سازی برای درمان مهم ترین و آسیب زا ترین معضل اقتصاد مملکت، یعنی ساختار غیر مولد و رانتی اقتصاد داخلی و همچنین ایجاد مراکز توسعه در نقاط پیرامونی برای افزایش انسجام و امنیت ملی است. ادامه »
01
تصویب مناطق آزاد مرزی جدید با رویكردی سازنده
چکیده: با تصویب كمیسیون اقتصادی مجلس با 14 رأی موافق، به‌زودی لایحه تأسیس هفت منطقه آزاد و 12 منطقه ویژه اقتصادی كه یك‌فوریت آن در 23 تیر 95 به تأیید نمایندگان رسیده بود، به صحن مجلس برای رأی نهایی خواهد آمد. ادامه »
19
چشم انداز همکاری های انرژی تهران و باکو
چکیده: بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران برای دومین بار از آبان ٩٣ در ترکیب هیئتی به سرپرستی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به باکو سفر کرده است. ادامه »
12
تقویت زیرساخت ها در مناطق آزاد با نگاه به ارس
چکیده: آنچه که می تواند باعث تثبیت یک منطقه آزاد و در ادامه رشد و توسعه آن به واسطه حضور سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی شود، وجود جاذبه های اقتصادی و سرمایه گذاری است. این جاذبه ها نیز تنها در صورت وجود زیرساخت ها می تواند معنی پیدا کند. ادامه »
06
طنین ایران روی موج های خلیج فارس
چکیده: قلب اقتصاد ایران در عسلویه می تپد. ادامه »
29
لزوم داشتن نقشه راه در آموزش و پرورش مناطق آزاد
چکیده: شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد از طریق فعال سازی شوراهای آموزش و پرورش مناطق آزاد و کارگروه های آنان توانست اقدامات اثربخشی را عملی سازد. ادامه »
19
 8 فرصت مناطق آزاد برای اجرای اقتصاد مقاومتی
چکیده: رهبرمعظم انقلاب در دستورالعمل اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر این نکته تصریح کرده‌اند که با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 20ساله کشور، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با رویکرد جهادی، انعطاف‌پذیر، فرصت‌ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا ابلاغ می‌شود. درنتیجه این سیاست‌ها در 24 بند و محور عملیا... ادامه »
12
اتحاد بزرگ برای آزادی قدس
چکیده: چند سالی می شود که با گردش روزگار ملت های مسلمان و روزه دار آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که با فرمان امام خمینی(ره) روز قدس نامگذاری شد، در گرمای طاقت فرسای تابستان بانگ آزادی قدس شریف را سر می دهند. ادامه »
05
 توسعه گردشگری خارجی را از کجا شروع کنیم؟
چکیده: آنچه از برایند اکثر تحقیقات و پژوهش‌های اقتصادی در زمینه توسعه گردشگری و نقش آن در اقتصاد کشورها بر می‌آید، اتفاق نظر اغلب محققان این حوزه درباره درآمدزایی و ایجاد رفاه این صنعت در کوتاه‌مدت و رفع محدودیت‌های اشتغال در جامعه و به تبع آن کاهش چالش‌های سیاسی و اجتماعی است. ادامه »
31
مناطق آزاد دروازه‌های امن ورود به تجارت آزاد
چکیده: بعد از چندین سال کشمکش‌های سیاسی بین ایران و برخی کشورهای غربی، با درایت رهبری و کارآیی تیم سیاست خارجی دولت تدبیر و امید، بالاخره توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای گروه 1+5 حاصل شد و تحریم هایی که منافع اقتصاد بین‌الملل ایران را نشانه گرفته بود از بین رفت. ادامه »
26
جذابيت بازارهاي هدف براي جذب سرمايه‌گذاري
چکیده: لازمه جذب سرمايه‌گذاري خارجي و انتقال تكنولوژي در مناطق آزاد، بر اهميت فعاليت‌ها و هماهنگي‌هاي بخش‌هاي ديپلماسي، بازرگاني و ديگر بخش‌هاي مربوط در اين زمينه تاكيد مي‌ ورزد. ادامه »
23
 نقش صنایع دستی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی
چکیده: در ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی همواره دو عنصر درونزا و برون نگرا بودن یک فعالیت اقتصادی مد نظر ویژه بوده است. ادامه »
18
دستاوردهای برجام در مناطق آزاد
چکیده: برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام دستاوردی مهم در سیاست خارجی ایران و فصل نوینی در جذب سرمایه گذاران کشورهای پیشرفته جهان به شمار می رود؛ فصل نوینی که نخستین دستاوردهای ملموس آن در جامعه اقتصادی مناطق آزاد مشاهده می شود. ادامه »
12
سندهای همکاری مشترک منطقه‌ای و آیورا در چابهار
چکیده: تأثیر دوره پسابرجام و لغو تحریم‌های ناشی از آن، زمینه‌سازی تولید برای توسعه تعاملات اقتصادی بین ایران و سایر کشورها و تغییر وضعیت آن از حالت تجاری به روابط اقتصادی جامع از جمله در امور مربوط به حمل‌ونقل دریایی، توسعه کشتی‌رانی و بندر را فراهم کرده است. ادامه »
05
پیامدهای ژئوپلیتیک توافقنامه سه‌ جانبه چابهار
چکیده: هر چند بنادر «کراچی» و «گوادر» پاکستان می‌تواند رقیبی برای بندر «چابهار» ایران باشد، اما ناامنی و نبود راه‌های مناسب در افغانستان و پاکستان می‌تواند چابهار را در اولویت نخست آینده منطقه قرار دهد. ادامه »
04
سند چابهار، بسترساز اتحاد سه جانبه
چکیده: پیوندهای تمدنی، قرابت‌های فرهنگی و منافع مشترک در ژئواکونومیک و ژئوپلتیک منطقه‌ای، پایه‌های محکم و ظرفیت‌های حائز اهمیت برای تقویت بیش از پیش همکاری ها و ایجاد اتحاد اقتصادی مزیت آفرین بین جمهوری اسلامی ایران، جمهوری هند و جمهوری اسلامی افغانستان است. ادامه »
03
هند؛ شریک نفتی مناسب ایران
چکیده: تعاملات بین المللی امری مهم و تاثیرگذار است و با وجود محدویتهای موجود نمی توان آن را نادیده گرفت. فاکتور مهم در روابط خارجی توجه به این مسئله است که ببینیم به چه کشورهایی می توان اعتماد کرد، چه آن که هر کشوری منافع خود را دنبال می کند. ادامه »
27
برگزاری اجلاس آیورا و ایجاد رژیم همکاری های منطقه ای مناطق آزاد ایران
چکیده: سئوال اصلی یادداشت پیش روی این است: چگونه می توان از ظرفیت های مناطق آزاد در توسعه همکاریهای منطقه ای ایران در ارتباط با کشورهای همسایه در دوران جدید روابط خارجی بهره برد؟ ادامه »
25
چابهار، میزبان 30 کشور حاشیه اقیانوس هند
چکیده: بندر راهبردی واقیانوسی چابهار 30 و 31 اردیبهشت ماه سال جاری میزبان رئیسان مناطق آزاد 23 کشور عضو آیورا حاشیه اقیانوس هند، هفت کشور ناظر وچند کشور همسایه است که به عنوان اجلاس اقیانوسیه(IORA)برای بحث و تبادل نظر و توسعه روابط تجاری، اقتصادی، علمی، اجتماعی و فرهنگی گردهم می آیند. ادامه »
22
مناطق آزاد تجاري صنعتي در مسير توسعه
چکیده: مناطق آزاد تجاري و صنعتي كشور توانسته‌اند با توجه به اهداف اوليه، يعني ايجاد عمران و آباداني و سرعت بخشيدن به انجام امور زيربنايي، صادرات كالاهاي صنعتي و تبديلي، ايجاد اشتغال براي مردم و... توفيقات قابل توجه خصوصاً در دوره زماني مديريت جهادي مهندس تركان، به دست آورند. ادامه »
18
نگاه استراتژیک، شاه کلید توسعه بندر چابهار
چکیده: اغلب گفته می شود که بندر چابهار به کدام قاره ها، آب ها و اقیانوس ها راه دارد. این روزها از پتانسیل و مطلوبیت های آن طی دهه های آینده به وفور صحبت می شود، از ظرفیت های بالقوه آن، که می تواند شاهراهی برای اقتصاد و حمل و نقل دریایی ایران باشد در گوشه و کنار کشور اظهارات رسمی و حتی کارشناسی ارائه می شود. ادامه »
13
سران اتحادیه «آيورا» در چابهار
چکیده: با پشت‌ سرگذاشتن تحریم‌ها و آسودگی خیال نسبی تجار در سطح جهان نسبت به حضور در ایران، گام‌به‌گام به همکاری‌ها با کشورهای دیگر نزدیک‌تر می‌شویم. ادامه »
12
فصل تازه روابط نفتی تهران و سئول
چکیده: استقبال گسترده از لغو تحریمها و اجرایی شدن برجام با ترافیک سفر مقامهای کشورهای خارجی به ایران همراه شده است؛ در تازه ترین سفر، ایران میزبان «پارک کوئن های» است که برای نخستین بار در طول تاریخ روابط دو کشور راهی تهران می شود. ادامه »
11
از قطب سوم خودروسازی چه خبر؟
چکیده: چند سالي است كه موضوع شكل‌گيري قطب سوم خودروسازي در چابهار مطرح است كه علت آن را ارائه با قيمت مناسب و كيفيت بالا‌تر عنوان مي‌كنند تا از يك‌سو، نارضايتي مشتريان از كيفيت خودروهاي داخلي برطرف شود و از سوي‌ديگر بازار رقابتي در كشور ايجاد شود؛ بازاري كه بسياري آن را در انحصار دو شركت خودروساز داخلي مي‌دانند. ادامه »
06
2 مانع اساسی اجرای اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد
چکیده: واقعیتی که ماهیت ناهماهنگ اجرای تأثیرگذاری مناطق آزاد را در رونق اقتصادی کشور نشان می‌دهد، مواضعی تضعیف‌کننده نسبت به رویکرد مناطق آزاد است. ادامه »
28
توسعه سرمایه‌گذاری مناطق آزاد با اجرای طرح‌های فناورانه
چکیده: پارک‌های علم و فناوری از مزایایی همچون مناطق آزاد برای سرمایه‌گذاری برخوردارند. ادامه »
22
توسعه دريامحور، ضرورت اقتصاد مقاومتي
چکیده: داشتن سواحل و دسترسي به دريا و آب هاي آزاد، از پتانسيل‌هاي استراتژيكي است كه كشورهاي ساحلي را از امتيازهاي گسترده سياسي،نظامي وبه ويژه اقتصادي بهره‌مند مي كند. ادامه »
16
توسعه مناطق آزاد در پسا برجام
چکیده: توسعه ی حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج بر اساس بند 11 سیاست های اقتصادی، پیشران و پیشگام اجرای فعالیت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور است. ادامه »
01
پیام نوروز، صلح، همزیستی و همدلی است
چکیده: رییس‌جمهوری اسلامی ایران در پیام‌های جداگانه‌ای فرا رسیدن سال 1395 هجری شمسی و عید سعید نوروز را به سران کشورهای افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه، قزاقستان و ازبکستان تبریک گفت. ادامه »
12
مناطق آزاد و سیاست‌ های برنامه ششم توسعه
چکیده: مناطق آزاد تجاری و صنعتی تجربه‌ای چند دهه‌ای در جهان و ایران هستند که توانسته‌اند گام مهمی در جهت رونق اقتصادی کشورها با ایجاد مزیت‌های متعدد بردارند. ادامه »
10
انتخابات و چشم‌انداز اقتصاد ایران
چکیده: مشارکت پرشور ایرانیان در انتخابات هفتم اسفندماه را می‌توان بی‌تردید نشانه بلوغ سیاسی و اجتماعی مردم این سرزمین و گامی دیگر در جهت تمرین دموکراسی دانست. ادامه »
05
مجلس، اقتصاد، مناطق آزاد
چکیده: در این روزهای پایانی تب و تاب انتخابات مجلسین و بازار داغ تبلیغات کاندیداها، مهم‌ترین دغدغه‌ای که شاید از سوی قاطبه مردم و دست‌اندرکاران امور معیشت کشور مطرح است چگونگی تعامل مجلس آینده با مسائل اقتصادی و شرایط به‌وجود آمده بعد از برداشته شدن تحریم‌ها است. ادامه »
27
حضور قشم در کلیدی ترین نمایشگاه گردشگری جهان
چکیده: نمایشگاه گردشگریBIT که از سال 1980 در شهر میلان برگزار شده، یکی از کلیدی‌ترین نمایشگاه‌های گردشگری جهان به‌حساب می‌آید؛ این نمایشگاه در سال 2015 حدود 60 هزار بازدیدکننده حرفه‌ای و متخصص از سراسر جهان داشته است. ادامه »
25
مناطق آزاد؛ مامنی مطمئن برای بانک‌های خارجی
چکیده: یکی از مشکلاتی که ایران را در دوران تحریم تحت فشار قرار می‌داد، لغو رابطه سیستم بانکداری داخلی با بانکداری بین‌الملل و درنتیجه کاهش نفوذ و قدرت لازم برای رشد و توسعه اقتصادی این کشور بود. ادامه »
11
آغاز فصلي نو در روابط چشم بادامي‌ها با ايران
چکیده: روابط اقتصادي ايران با چين را مي‌توان در چند فصل مختلف مورد بررسي قرار داد. برگي از اين فصل به همزماني انقلاب جمهوري اسلامي با اصلاحات اقتصادي دينگ شيائوپنگ در چين و تحول اقتصادي كه در اين كشور پيش آمد، برمي‌گردد. ادامه »
03
وال استریت ژورنال: بازگشت کیش به رونق گذشته؟
چکیده: وال استریت ژورنال نوشت: منطقه آزاد کیش با برداشته شدن تحریم ها می تواند درها را برای اقتصاد بسته کشور باز کند. ادامه »
30
چین در بازار رقابتی پساتحریم ایران
چکیده: سفر جین پینگ به ایران پس از آن صورت می گیرد که فدریکا موگرینی و محمدجواد ظریف در وین پایان تحریمها را اعلام کردند. ادامه »
26
نقش مناطق آزاد در پساتحریم
چکیده: آیا مناطق آزاد در دوران حاضر می‌توانند نقشی در ارتباط با اقتصاد جهانی ایفا کنند؟ ادامه »
23
بهره گیری مناطق آزاد از ظرفیت های پسا تحریم
چکیده: دولت تدبیر و امید جناب آقای روحانی در آستانه دومین هفته دولت بحران مدیریتی اش، توافق‌نامه‌ای را حاصل کرد که توانست آلام بیش از یک دهه‌ای ملتی بزرگ و سلحشور را بکاهد. شرایط حاصل از این توافق نامه آنقدر فراهم شده که امروز شاهد حضور گسترده خیل عظیم سرمایه گذاران از اقصی نقاط دنیا در کشور عزیزمان ایران هستیم. ادامه »
21
مناطق آزاد، فرصت يا تهديد
چکیده: چندي قبل نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌با ايجاد مناطق آزاد تجاري در برخي از استانها مخالفت کردند. ادامه »
16
کلیدهای پساتحریم در اقتصاد مقاومتی کشور
چکیده: در بررسی اقتصاد پساتحریم و نقش آن در توسعه اقتصاد کشور، توسعه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و عملیاتی‌کردن آنها به صورت طرح‌های اجرائی برای سرمایه‌ گذاران خارجی و ایرانیان خارج از کشور علاقه‌مند به فعالیت در ایران، از الزامات دوران پساتحریم است که در مصافی سخت و پیچیده بعد از 12 سال پرونده تحریم‌های نابخردانه غرب را مختومه کرده است. ادامه »
15
نقش چابهار برای سرمایه گذاران
چکیده: بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی و فاصله نزدیک زمینی و دریایی با بنادر و کشورهای همجوار اقیانوس هند اهمیت زیادی در زمینه تجاری، اقتصادی، گردشگری، ترانزیت کالا و مسافر برای سرمایه گذاران دنیا و به ویژه کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان دارد. ادامه »
12
برجام سکوی پرتاب صنعت حفاری ایران
چکیده: شرکت ملی حفاری ایران باید با ورود به عرصه بین المللی علاوه بر ارز آوری و کاهش وابستگی به حمایتهای دولتی، حاشیه امنیت خود را افزایش داده و با قرار گرفتن در فضای رقابتی به یکی از مطرحترین شرکتهای حوزه حفاری در جهان بدل شود. ادامه »
06
مناطق آزاد دروازه ورود گردشگران سلامت
چکیده: بیش از ده سال است که به طور مستمر واژه گردشگری سلامت، بارها و بارها از طرف مسئولان مربوطه ابراز گردیده و قول و قرار و فرمایشات فراوانی در خصوص راه اندازی سریع و گسترش آن در حوزه های مختلف کشور داده شده و سمینارها و همایش های زیادی نیز پیرامون این صنعت برپا شده است. ادامه »
25
مناطق آزاد = هوش اجتماعی
چکیده: تلقی جاری از تفاوت مناطق آزاد با سرزمین اصلی، تنها معطوف بندهای محدودی از قانون شده است. ادامه »
23
تولید خودرو را به مناطق آزاد منتقل کنیم
چکیده: از تأکید رئیس‌جمهوری و همچنین پیگیری مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مبنی بر راه‌اندازی و ایجاد بزرگ‌ترین سایت‌های تولید خودرو در آسیا در منطقه آزاد چابهار مدت‌ها می‌گذرد. اینکه چرا تاکنون این برنامه و عملیاتی‌کردن آن مغفول مانده، جای بسی سؤال است. ادامه »
14
روایت پایان یک دهه محرومیت از آموزش مطلوب در ارس
چکیده: منطقه مرزی جلفا در آذربایجان شرقی از معدود شهرهای استان است که همواره به بالا بودن سطح فرهنگ و تحصیلات معروف بوده و در سالهای گذشته پایلوت اجرای طرح های مهمی همچون ریشه کنی بی سوادی و شهر سالم بوده است. ادامه »
صفحه 1 از 4اولين   قبلي   [1]  2  3  4  بعدي   آخرين   
آخرین عناوین خبری
ارائه مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی در همايش فوکس ایران ارائه مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی در همايش فوکس ایران

مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد انزلی در «همایش فوکس ایران» توسط مدیرعامل اين سازمان ارائه شد. (ادامه ...)