سرمقاله

28
جای خالی اخلاق حرفه ای
چکیده: رسانه ملي يک رسانه ارزشي است و روابط ساختاري آن اقتضا مي کند عملکرد و اخلاق حرفه‌اي عرصه مربوطه، به‌عنوان سرمشق ساير رسانه‌ها قرار گيرد. ادامه »
24
سیراف؛ پمپی ایران، ماسوله جنوب
چکیده: این بندر یکی از قدیمی‎ترین قطب‎های تجاری کشور در جنوب بوده است. متاسفانه بدلیل دو زلزله بزرگی که در این منطقه اتفاق افتاده، از بقایای ساختمان‌ها ی شکوهمند سیراف باستانی اثری به جا نمانده است . البته هنوز هم صیادان و مردم محلی قطعات سفالی و چوبی قدیمی از آب می گیرند که گواه تاریخ غنی و سرشار منطقه است. ادامه »
18
فرصت‌سازی برای اقتصاد ایران
چکیده: همان زمان كه در فضاي كارشناسي اقتصاد كشور ضرورت رفع محدوديت هاي ناشي از تحريم‎ها با محور توسعه داخلي و در مسير رونق اقتصادي كشور مورد بحث قرار مي‌گرفت، در بسياري از محافل اقتصادي خارجي نيز شوق برداشته شدن ممنوعيت‎هاي سرمايه گذاري و ورود به بازار ایران و تعاملات اقتصادي با كشورمان ،به ويژه بعد از روي كار آمدن دولت یازدهم ، احساس مي شد. ادامه »
16
چابهار، مقصدی به ابهت اقیانوس
چکیده: چابهار، در جنوب شرق ایران، جایی که دریای عمان به اقیانوس هند می‌پیوندد، واقع شده است. این همجواری با دریا، نزدیکی به مدار رأس‌السرطان و قرار گرفتن درمسیر بادهای موسمی شبه قاره هند و جبهه‌های استوایی موجب شده ‌است که چابهار آب و هوایی گرمسیری معتدل با رطوبت نسبی داشته باشد. ادامه »
09
خیز آذربایجان شرقی برای توسعه روابط با همسایگان
چکیده: سفر استاندار آذربایجان شرقی به جمهوری آذربایجان به مثابه نتیجه عینی سیاست عملگرایانه دولت یازدهم در توسعه روابط با همسایگان نشان داد که مدیریت ارشد استان به دنبال ایفای نقشی متناسب با موقعیت ممتاز جغرافیایی-سیاسی این خطه از ایران اسلامی در معادلات برون مرزی کشورمان است. ادامه »
03
«نورپردازی» ابزاری برای توسعه گردشگری شهری
چکیده: اخیرا مطالعاتی در خصوص رنگ و نور و تاثیر آن در توسعه گردشگری مد نظر قرار گرفته است ، که می تواند به عنوان یکی از راهبردهای توسعه اقتصادی و فرهنگی شهرها محسوب گردد. ادامه »
09
درباره منطقه ویژه اقتصادی دقم عمان
چکیده: منطقه ویژه اقتصادی دقم با زمینی به وسعت 1,745 کیلومتر مربع و 80 کیلومتر مرز ساحلی با خلیج فارس، بزرگترین منطقه در خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می شود و در میان بزرگترین مناطق ویژه جهان جای دارد. ادامه »
08
گردشگری علمی در جزیره کیش در حال توسعه است‎
چکیده: امکانات مناسب و تسهیلات قانونی مناطق آزاد، کیش را به پایگاه برگزاری نمایشگاه ها و همایش های ملی و بین المللی کشور تبدیل کرده است. ادامه »
22
نگاهی به فرصت های جزیره کهن کیش
چکیده: جزیره کیش به دلیل اینکه شعبات مختلفی از کالاها و صنایع دستی ایران را دارد می‎تواند در راستای صادرات چمدانی، تبلیغات مصرفی در کشورهای دیگر، ارز آوری و درنهایت در تحقق سیاست‎های اقتصاد مقاومتی نقش‎آفرینی کند. ادامه »
07
تاسيس شعب بانك‌هاي خارجي
چکیده: در روزهاي اخير و به ويژه پس از بازگشايي سفارت انگلستان در ايران مساله تاسيس شعب بانك‌هاي خارجي در ايران بيش از پيش مورد توجه قرار گرفته است. ادامه »
31
ظرفیت‌های اقتصادی خلیج‌فارس
چکیده: خلیج همیشه فارس، آبراهی که 8 کشور از جمله ایران درکناره آن قرار دارد، به سبب برخورداری از منابع سرشار نفت و گاز، ظرفیتی راهبردی و استراتژیک نه تنها برای ایران بلکه برای تمام کشورهای حاشیه این خلیج همیشه نیلگون به شمار می‌رود. ادامه »
26
راه حل برون رفت از رکود اقتصادی
چکیده: دست یابی به اهداف رشد و توسعه اقتصادی در هر کشوری مستلزم تشکیل سرمایه جهت تأمین منابع مالی برای طرح های اقتصادی و توسعه ای می باشد. ادامه »
17
بهار اقتصاد پساتحریم با مناطق آزاد
چکیده: روزنامه شرق در صفحه اقتصاد نوشت: در سالروز تنفیذ حکم ریاست جمهوری از سوی مقام معظم رهبری و سپری شدن دیپلماسی موفق مذاکره هسته ای ایران با ١+٥، پیروزی در صحنه دیپلماسی اقتصاد گام بعدی است که برای بهبود فضای کسب وکار کشور باید برداشته شود. ادامه »
14
جان تازه در كالبد پارس جنوبي دميده مي شود
چکیده: در سالهاي تشديد تحريم هاي بين المللي، صنعت نفت ايران به دليل محروميت از جذب سرمايه، تکنولوژي و نيز تجهيزات آسيب فراواني متحمل شد. علاوه بر اين موضوع، ساختار سازماني و سرمايه انساني نفت نيز به دليل اتخاذ تصميمات في البداهه و اغلب غير کارشناسي آسيب جدي ديد. ادامه »
11
مناطق آزاد و سیاست‌های کلی ابلاغی برنامه ششم توسعه
چکیده: تاسیس مناطق آزاد تجاری و صنعتی تجربه‌ای چنددهه‌ای در جهان و ایران است که توانسته گام مهمی در جهت رونق اقتصادی کشورها با ایجاد مزیت‌های متعدد بردارد. ادامه »
08
آمادگی مناطق آزاد در دوران پسا تحریم
چکیده: سال 94 سال رونق اقتصادی است و مناطق آزاد در توسعه صادرات غیر نفتی کشور نقش توسعه ای خود را باز خواهند یافت، این نگاه کلیدی دولت از سوی رییس جمهور در بازدید از منطقه آزاد انزلی و همچنین در نشست روسای هیات مدیره مناطق آزاد سراسر کشور مورد تاکید قرار گرفته است. ادامه »
02
ایران و نبرد بندرها در غرب آسیا
چکیده: اگر می خواهیم در توسعه بنادر با همسایگان خود همگام باشیم و تجربه کیش را بازآفرینی نکنیم، از هم اکنون باید برای توسعه چابهار، بندرعباس، بندر ترکمن، انزلی و آستارا برنامه ریزی کنیم. ادامه »
28
اقتصاد مناطق آزاد ايران در روزهاي پساتحريم
چکیده: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در راستای اهداف قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به عنوان راهکاری برای تعامل با اقتصاد و بازارهای هدف بین المللی تعریف و با تغییر استراتژی تجاری کشور از استراتژی جایگزین واردات به استراتژی تشویق و توسعه صادرات، تولید، صادرات و صادرات مجدد از این مناطق از اولویت خاصی برخوردار شد. ادامه »
26
چتر آرامش توافق هسته ای بر روی اقتصاد
چکیده: امروز دولت به مهمترین وعده انتخاباتی اش عمل کرده است. جمله ساده، عمیق و تاثیرگذار «سانتریفیوژ باید بچرخد و چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد» دکتر حسن روحانی در باره پرونده هسته ای را عموم مردم در کارزار انتخاباتی سال ٩٢ درک کردند و به آن رای مثبت دادند زیرا چرخش سانتریفیوژها زمانی ارزشمند است که چرخ اقتصاد هم بچرخد. ادامه »
23
۱۳ سال ایستادگی دربرابر زیاده‌خواهی غرب
چکیده: پرونده هسته ای ایران بعد از ۱۳ سال مذاکره و مقاومت در برابر نه تنها شش عضو ۱+۵ بلکه اتحادی از کشورهای غربی، عربی و صهیونیست ها با توافق وین به سرانجام رسید، اما روند طی شده تا این توافق چگونه بود؟ ادامه »
13
توسعه گردشگری: زمینه ساز دیپلماسی اعتدال
چکیده: تبیین ابعاد مفهومی و نظری گفتمان اعتدال و دیپلماسی فرهنگی و نسبت آن با توسعه گردشگری و بررسی سیاست دولت تدبیر و امید در بهره گیری از ظرفیت دیپلماسی در توسعه گردشگری، به عنوان سیاست و رویکرد مهمی است... ادامه »
10
ترانزیت؛ محور رونق اقتصادی
چکیده: از جمله تصویب‌نامه‌های مغفول‌مانده از دولت اصلاحات، باید به مصوبه هیأت وزیران به شماره28557/ت29738هـ، به تاریخ 10 مرداد 1384 با موضوع اهداف، راهبردها و اقدام‌های لازم برای فعال‌سازی و توسعه محور ترانزیت و حمل‌ونقل شرق اشاره كرد. ادامه »
08
استفاده از انرژی های نو؛ تضمین آینده انرژی ایران
چکیده: ایران، با توجه به موقعیت ممتاز خود از نظر جغرافیایی در آینده نزدیک بهشت سرمایه‌گذاران برای توسعه انرژیهای نو و تجدیدپذیر می شود. ادامه »
03
سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی راهکار توسعه اقتصاد ایران
چکیده: خصوصی‌سازی از ویژگی‌های عمده جهانی‌شدن در عرصه اقتصاد است. ادامه »
30
جزيره كيش، پايتخت مناطق آزاد ايراني
چکیده: این جزیره به شکل بیضی با طول ۱۵ کیلومتر و عرض ۷ کیلومتر و با مساحتی حدود ۹۱ کیلومتر مربع از لحاظ وسعت، مقام دوم را در میان جزایر خلیج فارس دارد. ادامه »
14
بیمارستان پیامبر اعظم (ص) قشم راه اندازی شد
چکیده: پیگیری های سازمان منطقه آزاد قشم نتیجه داد و بیمارستان پیامبر اعظم (ص) این منطقه که نوروز امسال با حضور رییس دولت تدبیر و امید افتتاح شده بود مراحل پذیرش بیمار را آغاز کرده و به مردم قشم خدمات درمانی ارائه می کند. ادامه »
08
بازاریابی گردشگری ، بزرگترین صنعت قرن
چکیده: اگر بازاریابی را فرایندی مدیریتی بدانیم تمام فعالیتهای برنامه ریزی ، تهیه محصولات گردشگری و جذب گردشگر نیازمند عملیات و فعالیتهای بازاریابی است. ادامه »
05
نفت؛ خون ملی در رگ اقتصاد
چکیده: پنجم خردادماه سال ١٢٨٧ سالروز کشف نخستین چاه نفت به صورت رسمی در ایران در پایتخت نفتی ایران شهر مسجدسلیمان نقطه عطفی در تاریخ ایران است و به جرئت می‌توان تاریخ تحولات ایران را به دوبخش قبل و بعد از کشف طلای سیاه تقسیم کرد. ادامه »
30
گردشگری در خدمت ژئوپارک قشم
چکیده: یونسکو و اتحادیه جهانی حفاظت از محیط‌زیست (IUCN) در طبقه‌بندی‌ای که از مناطق تحت حفاظت جهان ارائه داده‌اند، ژئوپارک‌ها را یکی از مهم‌ترین مناطق تحت حفاظت طبیعی معرفی کرده‌اند که ویژگی‌های منحصربه‌فرد طبیعی و فرهنگی آن، سیستم‌های مدیریتی خاص و برنامه‌های تخصصی خود را می‌طلبد. ادامه »
26
نمایش جهش صنعت نفت برای دوران پس از تحریم
چکیده: بیستمین نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش، در حالی به پایان رسید که مهمترین دستاورد آن، نمایش عزم جدی و آمادگی مجموعه صنعت نفت کشور برای ورود به عصر پس از تحریمها و آغاز دورانی جدید در حیات اقتصادی و صنعتی کشور بود. ادامه »
19
اهمیت تسریع طرح توسعه بندرچابهار و مسائل صیادی
چکیده: آب و هوای بی نظیر چابهار بالاخص در تابستان که خنک ترین بندر کشور است ولی در تبلیغ این منطقه برای مقصد گردشگران داخلی و خارجی تلاش جدی مشاهده نمی شود. ادامه »
18
شاید نمایشگاه بیستم صنعت نفت ایران بهترین فرصت باشد
چکیده: بیستمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران با شعار تقویت ساخت داخل با اتکا بر اقتصاد مقاومتی با حضور بیش از ١٢٠٠ شرکت داخلی و ٦٠٠ شرکت خارجی از ٢٩ کشور آغاز به کار کرد. ادامه »
16
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعى از کارگران سراسر کشور
چکیده: بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارگران سراسر کشور را مرور می کنیم: ادامه »
06
هوشمند سازی الزامی برای توسعه تجارت ایران و افغانستان
چکیده: افغانستان، علاوه بر منابع انسانی و فرهنگی غنی، منابع طبیعی سرشاری نیز دارد، که مجموعه این ظرفیتها و اشتراکات باید در خدمت ارتقای سطح همکاریهای دو کشور قرار گیرد. ادامه »
31
منطقه آزاد انزلی، هاب ترانزیت و صادرات غیر نفتی
چکیده: رییس جمهوردر سفر اخیر خود به استان گیلان با اشاره به جایگاه و نقش مناطق آزاد در رونق اقتصادی تصریح کرد برای رسیدن به این رویکرد مهم،مناطق آزاد در توسعه صادرات غیر نفتی نقش کلیدی داشته و باید به مراکز مهم صادرات کشور تبدیل شوند. ادامه »
24
گام بلند بندر گوادر پاکستان در رقابت با بندر چابهار
چکیده: همزمان با سفر قریب الوقوع رییس جمهوری چین به پاکستان، قرار است چندین طرح کلان عمرانی و اقتصادی در بندر گوادر پاکستان واقع در 70 کیلومتری مرز ایران، افتتاح شود. ادامه »
17
همدلی و همزبانی با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
چکیده: رییس‌ جمهور در شروع سال نو در بازدید از قشم به بیان انتظارهای خود درباره مناطق آزاد پرداخت. ادامه »
15
هاب منطقه ای سازندگان خودرو در چابهار
چکیده: صنعت خودرو امروزه از جمله پردرآمدترین صنعت جهان بعد از صنعت نفت به شمار می رود و به لحاظ اهمیت تمام بخش های طراحی، توسعه، تولید، بازار و فروش لوازم نقلیه موتوری را شامل می شود. ادامه »
11
دستاورد سفر رییس دولت تدبیر و امید به قشم
چکیده: دکتر حسن روحانی نخستین رئیس جمهور کشورمان است که در ایام تعطیلات نوروزی به جزیره قشم سفر کرد و این اتفاق مبارک در سالی رقم خورد که رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود از سال 94 به عنوان سال " دولت و ملت، همدلی و هم زبانی"، نام برد. ادامه »
04
برای دیدن مریخ، به گوشه دنج ایران سری بزنید
چکیده: اسمش را شنیده بودم ولی رمز و رازش را نمی دانستم. چهار بهار از عمرش گذشته است یا چهار بهار دارد؟ یا... ادامه »
03
آبسنگ های مرجانی قشم، گوهرهای نهان خلیج فارس
چکیده: آبسنگ های مرجانی متنوع ترین و غنی ترین اکوسیستم های دریایی جهان محسوب می شوند. در حال حاضر بیش از دو هزار و 400 گونه مرجان آبسنگ ساز در جهان وجود دارد که بسیاری از این گونه ها هنوز به طور کامل شناسایی نشده اند. ادامه »
01
گردشگری به وسعت ایران
چکیده: برای همه ما پیش آمده است به جایی سفر کنیم و از شهرها و روستاهای زیبا یا آبشارها و کوه ها، پل ها و کاروانسراهای تاریخی بسیاری بگذریم و آنها را ندیده باشیم، یا غریبه ای نشان از اثری تاریخی از ما بگیرد و ندانیم کجاست. ادامه »
27
جذب سرمایه‌گذاری راهکار افزایش تولید ناخالص داخلی
چکیده: بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۴ میلادی، ارزش تولید ناخالص داخلی چین بر مبنای برابری قدرت خرید برابر با ۱۷۶۳۱ میلیارد دلار امریکا بوده که ۱۶/۵درصد از کل تولید ناخالص داخلی دنیا را شامل می‌شود. ادامه »
23
توسعه چابهار زیر ذره‌بین روحانی
چکیده: رییس جمهوری یک سال پس از اتمام حجت درباره لزوم قدرت گرفتن بندر چابهار به عنوان اصلی ترین نقطه اتصال ایران با آب‌های آزاد جنوب شرقی، این بار خود مستقیما خود به این منطقه سفر کرد تا در جریان آخرین وضعیت این بندر مهم قرار گیرد. ادامه »
20
توسعه پتروشیمی در انتظار پول
چکیده: کشورهای منطقه خاورمیانه برای رهایی از اقتصاد تك‌محصولی و كاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، می‌كوشند ساختار صنعتی خود را متنوع کنند. ادامه »
14
معرفی یک بندر؛ آیا گوادر رقیب چابهار است؟
چکیده: این بندر، بر کرانه دریای عمان واقع شده و بندری در حال پیشرفت است. دولت پاکستان در سال ۲۰۰۷ امتیاز عملیات بندری گوادر را به مدت ۲۵ سال به یک شرکت سنگاپوری واگذار نمود و برای ۴۰ سال آینده آن را یک بندر آزاد بدون مالیات معرفی کرد. ادامه »
11
 گاز طبیعی میهمان منطقه آزاد قشم می شود
چکیده: مناطق آزاد به عنوان گذرگاهی برای داد و ستد و سهولت در امر تجارت کشورهای مختلف شناخته می شوند و حضور گاز در این مناطق می تواند منجر به توسعه پایدار شود. ادامه »
07
لاجورد راه ابریشم جدید
چکیده: افغانستان که کشوری محصور در خشکی است، همواره در صدد راهی برای اتصال به آب های آزاد بوده است. یکی از مشکلات بزرگ اقتصادی این کشور در 13 سال گذشته، نبود راه های ترانزیتی و خط آهن بوده است. ادامه »
03
محرومیت‌زدایی از ماکو
چکیده: منطقه آزاد تجاری ماکو با وجود قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و جاده مواصلاتی به اروپا با گذشت ۳۵ سال همچنان در محرومیت به سرمی برد و امروز توسعه این منطقه نیازمند مشارکت بخش خصوصی است. ادامه »
25
سرمایه گذاری خارجی و توسعه صنعتی در ایران
چکیده: امروزه توسعه به عنوان یک مساله ی بین المللی مطرح است و جذب سرمایه گذاری خارجی از مهم ترین عوامل توسعه به شمار می رود. ادامه »
صفحه 1 از 3اولين   قبلي   [1]  2  3  بعدي   آخرين   
آخرین عناوین خبری