چابهار مرکز تجارت ایران و افغانستان

  • دوشنبه 20 ارديبهشت 1395 - 13:03
  • 0 دیدگاه
در پی سفر وزیر اقتصاد افغانستان به چابهار و دیدار با اکبر ترکان، این مقام ایرانی از همکاری‌های مشترک و گسترده تجاری بین دو کشور در این منطقه خبر داد.
به گزارش فرینا، اکبر ترکان - دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به موقعیت استراتژیک چابهار برای تجارت افغانستان گفت: درصورتی که افغانستان از چابهار به عنوان مرکز تجارت خود استفاه کند، با استفاده از امکانات زیر ساختی، خدماتی و بهره‌مندی از فاصله کوتاه بین دو کشور می تواند بسیاری از هزینه های اضافی خود را حذف کند.

وی در تشریح وضعیت فعلی تجارت کالاهای خارجی برای افغانستان اظهار کرد: در حال حاضر عمده پایگاه تجارت خارجی افغانستان که توسط تجار افغان صورت می‌گیرد در کشورهای حاشیه خلیج فارس و امارات است و هزینه های بسیاری برای حمل و نقل، تخلیه مجدد و بارگیری برای انتقال از آن کشورها به افغانستان تحمیل می‌شود.

ترکان درباره جزئیات صحبت ها در ملاقات وزیر اقتصاد افغانستان گفت: طرف افغان نگرانی هایی را در مسیر همکاری و تجارت در منطقه چابهار برشمرد که از جمله آن مجوز اقامت های بلند مدت برای تجار افغانستانی در خاک ایران است، چراکه آنها مجوز های یک ساله موجود را کافی نمی دانند.

وی افزود: بروکراسی های کلافه کننده برای دریافت جواز خروج از منطقه و همچنین گواهی‌نامه رانندگی تجار افغانستانی مقیم ایران از جمله موانع پیش رو عنوان شد که هم خود آنها در رایزنی‌های دولتی و هم ما به عنوان میزبان تجاری به دنبال حل آنها خواهیم بود.

 

 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو