«آیورا» فرصت طلایی برای معرفی ظرفیت های ایران به جهان است

  • يکشنبه 26 ارديبهشت 1395 - 16:02
  • 0 دیدگاه
بیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران برگزاری اجلاس همکاری مناطق آزاد حوزه اقیانوس هند(آیورا) درمنطقه آزاد چابهار را فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت های بالای این منطقه دانست.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، «اکبر ترکان» عصر یکشنبه در نشستی خبری که در محل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برگزار شد، ابرازامیدواری کرد با پایه گذاری این اجلاس مناطق آزاد در حوزه اقیانوس هند نقش مهمی در روابط بین کشورها ایفا کنند.
وی افزود: منطقه آزاد چابهار با احداث سالن نمایشگاهی، سالن اجتماعات و تامین زیرساخت های لازم، خود را برای حضور سران 26 کشور حاشیه اقیانوس هند و برگزاری اجلاس آیورا تجهیز کرده است و می‌تواند محور مهم همایش های بین المللی باشد و نقش بین المللی خود را به خوبی ایفا کند.
مشاور رئیس جمهوری ادامه داد: در حوزه اقیانوس آرام کشورهایی مانند چین، کره جنوبی ، ژاپن و استرالیا و در حوزه اقیانوس هند 26 کشور که ایران، هندوستان، اندونزی، بنگلادش و آفریقای جنوبی با دو میلیارد نفر جمعیت عمده ترین آن کشورها در منطقه هستند، نقش اساسی در اقتصاد جهان بازی می‌کنند.
ترکان برگزاری اجلاس اقیانوسیه را موجب افزایش سطح همکاری کشورهای شرکت کننده دانست و افزود: «آیورا» بستری است که کشورهای عضو باید از آن به منظور ایجاد تجارت بین المللی، ترویج سرمایه گذاری و تجارت بین المللی و رسیدن به رشد اقتصادی پایدار و بازار محور بهره بگیرند.
وی گسترش مناسبات تجاری، صلح آفرینی و سرمایه گذاری را از جمله اهداف اجلاس اقیانوسیه دانست و افزود: عبور یک سوم کشتی های تجاری و دو سوم کشتی های نفتی جهان از اقیانوس هند، فرصت مناسبی را برای توسعه بندر چابهار و توسعه تجارت فراهم کرده است.
مشاور رئیس جمهوری افزود: آیورا باید به دنبال ایجاد توافقنامه تجارت ترجیحی برای منطقه باشد تا دسترسی به بازارهای جهانی را از طریق حذف موانع برای تجارت و سرمایه گذاری فراهم کند.
وی با تاکید بر ایجاد زمینه های لازم برای فعالیت سرمایه گذاران در کمترین زمان ممکن فراهم شده است، تسهیل در سرمایه گذاری و جذب سرمایه بخش خصوصی در چابهار را یک ضرورت دانست.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد با اشاره به اراده جدی مسئولان کشور برای توسعه زیرساخت های چابهار اظهار داشت: با تکمیل و احداث زیرساخت ها از جمله راه آهن، فرودگاه، جاده ترانزیتی و اجرای طرح های کلان پتروشیمی، فولاد، صنایع کوچک و بزرگ تحولات عظیمی در منطقه رخ خواهد داد.

ترکان از سرعت در اجرای طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار خبر داد و گفت: به زودی ظرفیت تخلیه و بارگیری در آن به چند برابر فعلی افزایش پیدا می کند.

 

 

امتیاز به خبر :