ایجاد درگاه صادرات محصولات شرکتهای دانش بنیان در انزلی

در بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از پارک علم و فناوری استان گیلان موضوع ایجاد درگاه صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان به کشورهای cis و برگزاری نمایشگاه فن بازار در منطقه آزاد انزلی مطرح شد.
به گزارش فرینا، رضا مسرور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان در دیدار از پارک علم و فناوری استان گیلان با اشاره به راهبرد تعیین شده در سیاستهای اقتصاد مقاومتی مناطق آزاد به منظور ایجاد مراکز فناوری های پیشرفته، بر همراهی و حمایت سازمان متبوع خود از شرکتهای دانش بنیان تصریح کرد و اظهار داشت: برای موفقیت پارک علم و فناوری در دست یابی به اهداف می بایست از شرکتهای فعال در حوزه انتقال دانش و تکنولوژی حمایت نمود.
مهندس مسرور با تشکر از اقدامات صورت گرفته در پارک علم و فناوری استان گفت: با عنایت به موقعیت ویژه استان گیلان در ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر و قفقاز و ظرفیتهای منطقه آزاد انزلی می توان نسبت به بالفعل سازی توانمندیهای موجود در حوزه فن آوریهای پیشرفته و صادرات محصولات دانش بنیان اقدام کرد.
رییس هیات مدیره سازمان خواستار در نظر گرفتن نیازهای بازار و تولید فناوری براساس تفکر فروش از سوی شرکتهای دانش بنیان شد و اظهار داشت: عامل موفقيت يك صنعت در تفكر آن است. صنعت و حوزه توليد بايد تفكر فروش داشته باشد و رویکرد تولید محصولات، بازار محور باشند. در تفکر بازار محور ضروری است شرکت های تولید کننده در خصوص سلیقه مشتری، شناخت رقبا، تحلیل بازار و آینده پژوهی برای موفقیت، تحلیل مستمر داشته باشند و اين مورد در بخش‌ فناوري‌هاي پيشرفته بسيار مهم و حساس‌تر است .
مدیرعامل سازمان با بیان اینکه کنسرسیوم دانش محور کاسپین به عنوان مجموعه شرکتهای دانش بنیان منطقه آزاد انزلی می توانند در نمایشگاههای کشورهای CIS در کنار سازمان مشارکت داشته باشند اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی پتانسیل ها و تسهیلات لازم را در حوزه انتقال تکنولوژی های پیشرفته به کشورهای حاشیه خزر فراهم مینماید.
مسرور در خصوص برگزاری نمایشگاه فن بازار در این منطقه اظهار داشت: يكي از نيازهاي استان، فضاي مناسب نمايشگاهي براي برپايي نمايشگاه‌هاي تخصصی و بين‌المللي بود كه خوشبختانه اين فضای مناسب در منطقه آزاد انزلي  با احداث مرکز نمایشگاه های بین المللی ایجاد شده و در همین راستا از پیشنهاد برگزاری نمایشگاه فناوری های پیشرفته در این منطقه حمایت می کنیم.
دکتر مجید متقی طلب رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه پارکهای علمی فناوری پل های ارتباطی مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی با مراکز تولید هستند از وجود دبیرخانه فن بازار کشور در این مرکز خبر داد و افزود: با عنایت به حضور 230 شرکت دانش بنیان در این پارک، پارک علم و فناوری گیلان از پارکهای برتر کشور است که می تواند قطب علمی تولید و فعالیت اقتصادی شرکتهای دانش بنیان در سطح استان و دریای خزر باشد.
دکتر متقی طلب با قدردانی از حمایتهای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در سالهای اخیر از شرکت‌های دانش بنیان، با بیان اینکه در نظر داریم درگاه صادرات محصولات دانش بنیان را از منطقه آزاد انزلی راه اندازی کنیم اظهار داشت: این مرکز درگاه صادرات خدمات شرکتهای دانش بنیان به کشورهای cis است و هدف ما تمرکز این فعالیت با تکیه بر ظرفیتهای منطقه آزاد انزلی است که با توجه به استقرار دبیرخانه پارکهای کشورهای اسلامی در این مرکز، می توان ظرفیت شبکه پارکهای علم و فناوری کشورهای عضو را به سمت ایران و منطقه آزاد انزلی هدایت نمود.
وی به توانمندیها و برنامه های پارك علم و فناوري گيلان  اشاره كرد و در خصوص برگزاری نمايشگاه فن بازار در منطقه آزاد انزلي در شهریورماه امسال گفت: در نظر داریم با حمایت سازمان منطقه آزاد انزلي و مساعدت جناب آقاي مهندس مسرور، نمايشگاه فن بازار را با حضور ۵۰۰ طرح از كل كشور در این منطقه برگزار کنیم تا بتوانيم يك اقدام عملي در راستاي تجاري‌سازي محصولات دانش بنيان كشور انجام دهيم.
در ادامه اصغر امانی رییس هیات مدیره کنسرسیوم دانش محور کاسپین منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه این شرکت از 25 شرکت دانش بنیان فعال در منطقه و گیلان تشکیل شده، اقدامات صورت گرفته در خصوص فعالیت سه دفتر این کنسرسیوم در کشورهای آذربایجان، قزاقستان و روسیه را تشریح کرد و افزود: باید از ظرفیت و مزیت های  منطقه و توانمندیهای ارتقاء یافته در منطقه آزاد انزلی در طی سالهای اخیر، برای توسعه استان گیلان به ویژه رشد شرکتهای دانش بنیان بهره برد .

در این بازدید که علاوه بر معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی، معاونین و مدیران پارک علم و فناوری استان و مدیران شرکتهای دانش بنیان گیلان نیز حضور داشتند، مسرور و هیأت همراه از آزمایشگاه ها و شرکتهای مستقر دراین مرکز و همچنین مجتمع های تحقیقاتی، تولیدی و مجتمع نيمه صنعتي پارك بازديد و از نزديك با نحوه تولید محصولات دانش بنيان و فعالیت شركت‌هاي فناور آشنا شدند و با مدیران آنها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

 

برچسب ها : منطقه آزاد انزلی
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو