اهمیت توسعه سواحل مکران از زبان ترکان

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: پس از تأکید مقام معظم رهبری در خصوص توجه به سواحل مکران،‌ حرکت همه جانبه ای در نیروهای مسلح، دولت و بخش های مختلف برای تحقق این امر ایجاد شده است.

به گزارش فرینا، اکبر ترکان اظهار کرد: چابهار در جنوب شرقی ایران از قطب های اقتصادی جدی کشور است و توسعه این منطقه در سیاست های اصلی دولت قرار دارد.

وی ادامه داد: دولت تاکنون کارهای جدی برای توسعه چابهار شروع کرده است که از جمله آن می توان به ساخت بندری بزرگ و راه آهن طولانی اشاره کرد.

او افزود:‌ با هندی ها نیز قرارداد بسته شده تا در خصوص عملیات بندری،‌ اداره و تجهیزات مدرن تخلیه بارگیری سرمایه گذاری کنند تا کشتی های خطوط دریایی مهم دنیا بتوانند به چابهار رفت و آمد کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد در ادامه به برگزاری اجلاس روسای مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند موسوم به «آیورا» در چابهار اشاره و عنوان کرد: با هم افزایی ظرفیت های کشورهای حوزه اقیانوس هند می توان رشد پرشتابی را تجربه کرد.

ترکان افزود: در اتحادیه آیورا (اطراف اقیانوس هند) دو میلیارد و 200 میلیون نفر جمعیت زندگی می کنند که مجموع تولید ناخالص داخلی این منطقه شش هزار 800 میلیارد دلار است.

وی گفت: راه طولانی در پیش داریم اما امیدوارانه کار خواهیم کرد و همه کشورها مشتاقانه با اتحادیه همکاری می کنند با این وضع امیدواریم بتوانیم با تکیه بر ظرفیت های موجود خودمان این منطقه را رشد بدهیم.

این مسئول اضافه کرد: عبور یک سوم کشتی‌های تجاری و دو سوم کشتی‌های نفتی جهان از اقیانوس هند فرصت مناسبی برای توسعه بندر چابهار و همچنین توسعه تجارت کشور فراهم می‌کند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه هفت منطقه آزاد کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی شان و واقع شدن در مرز کشورهای مختلف ماموریت های جداگانه ای برای آنان تعریف شده است، بیان کرد: ماموریت منطقه آزاد چابهار با توجه به قرار گرفتن آن در دهانه ی اقیانوس هند و همجواری با بیشترین میزان دربرگیری جمعیتی به خصوص جمعیت مسلمانان در این حوزه، صادرات مجدد است، البته صنایع مرتبط با صادرات مجدد در این منطقه شکل گرفته و زمینه صادرات به کشورهای مختلف دنیا فراهم گردیده است.

ترکان خاطرنشان ساخت:  چابهار در حوزه اقیانوسی برای کشورهایی مانند افغانستان و آسیای میانه به جهت کوتاهی مسیر نعمت بزرگی است تا کشورهای یاد شده کالاهای مورد نیاز خود را از بندر چابهار ترانزیت کنند.امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو