124 هکتار از اراضی قشم رفع تصرف شد

مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم از رفع تصرف 124 هکتار اراضی ملی جزیره به ارزش تقریبی 540 میلیارد ریال از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد.
به گزارش فرینا، صابر قهرمانی گفت: روند مبارزه با پدیده زمین خواری در قشم براساس منویات رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیر و امید و تاکید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم برای اجرای دستورات مقام عظمای ولایت، با جدیت در این جزیره پیگیری می شود.
وی اعلام کرد: تمام رویه های مبارزه با پدیده شوم زمین خواری در قشم براساس قانون و مستندات قانونی با هماهنگی دستگاه قضا انجام می شود.
مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم از تائید عملکرد مبارزه با زمین خواری در قشم توسط دادستان سابق کل کشور به عنوان عملکرد مثبت و قانونی مسئولان سازمان منطقه آزاد در این جزیره نام برد.
وی با اشاره به اجرای دقیق قانون در برخورد با متخلفان در حوزه زمین خواری، اظهار کرد: در اجرای قانون با هیچ کس تعارف نداریم و با حمایت دستگاه های قانونی با هر گونه اقدام غیر قانونی برخورد خواهیم کرد.
قهرمانی با اشاره به اهمیت حفظ بیت المال و اراضی ملی و دولتی در قشم، گفت: امسال با دریافت مجوز از دادستانی شهرستان قشم، 53 مورد رفع تصرف زمین در مناطق رمکان، دفاری، کابلی و تورگان جزیره قشم صورت گرفت و افزون بر 200 مورد اخطاریه نیز برای متخلفان صادر شد.
وی همچنین یادآور شد: 50 حکم جدید از طرف دادستانی شهرستان قشم برای رفع تصرف دریافت شده  که به سرعت در دستور کار قرار گرفته است.
مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم با اعلام اینکه مبارزه با زمین خواری باید به یک فرهنگ تبدیل شود، گفت: امامان جمعه و جماعات شیعه و اهل سنت و معتمدان، ریش سفیدان، رئیسان شوراها و دهیاری ها نیز می توانند در این زمینه نقش موثر خود را ایفا کنند.
وی با اشاره به اینکه رویکرد اصلی سازمان منطقه آزاد قشم مبارزه با زمین خواران حرفه ای و بزرگ است، افزود: سازندگان بناهای کوچک در مناطق روستایی نیز باید با کسب مجوز از مراجع قانونی و رعایت قانون نسبت به ساخت و ساز اقدام کنند تا با مشکل مواجه نشوند.
به گفته قهرمانی، صدور مجوز ساخت و ساز از وظایف قانونی سازمان منطقه آزاد قشم است اما متاسفانه شهرداری ها با ورود غیرقانونی به این حوزه مشکلات زیادی را برای مردم و مسئولان رقم می زنند که باید از آن پرهیز کنند.
وی در تبیین مراحل شناسایی و رفع تصرف اراضی ملی جزیره، گفت: کارشناسان این اداره در گشت زنی های خود هرگونه ساخت و ساز مشکوک در حد پی کنی، سنگ چینی، دیوار کشی و سد و بند را بررسی، مستند نگاری و محل دقیق آن را توسط ابزارهایی همچون جی.پی.اس ( GPS ) تعیین می کنند.
این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد قشم در عین حال احترام به اسناد معتبر و حق و حقوق واقعی مردم را از وظایف سازمان منطقه آزاد قشم برشمرد و تاکید کرد: افرادی که دارای اسناد معتبر قانونی هستند به هیچ وجه از عملکرد مدیریت کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد نگران نیستند.
وی در پایان اظهار کرد: سال گذشته نیز هفت میلیون و 849 هزار و 770 مترمربع از اراضی ملی قشم در قالب 184 پرونده به ارزش افزون بر 716 میلیارد و 541 میلیون و 720 هزار ریال از دست متصرفان آزاد گردید.

جزیره قشم با حدود 117 هزار نفر جمعیت و یک هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت، شامل 135 کیلومتر طول و عرض متوسط 14 کیلومتر، در فاصله 20 کیلومتری جنوب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و به تنهایی از 22 کشور جهان بزرگتر است.

 

 

برچسب ها : منطقه آزاد قشم
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو