احداث کارخانه آلومینیوم مشترک ایران و هند در چابهار

معاون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) از تفاهم احداث کارخانه تولید آلومینیوم مشترک میان ایران و هند خبر داد.
به گزارش فرینا به نقل از ایسنا، امیر خرمی‌شاد با اشاره به سفر هیات هندی به ایران و امضای 12 تفاهم‌نامه اقتصادی گفت: در بین تفاهم‌نامه‌های امضا شده میان ایران و هند که در حضور رئیس‌جمهور انجام شد یک تفاهم‌نامه معدنی بین شرکت نالکوی هند و ایمیدرو به امضا رسید.
وی افزود: تفاهم انجام شده با شرکت نالکو، پیرو جلسات حدود دو ماه گذشته بود که به امضای تفاهم‌نامه‌ علمی (MOU) ختم شد که براساس آن قرار شد کارخانه مشترک آلومینیوم در ایران تاسیس شود که در این مشارکت تامین‌کننده گاز و انرژی آن طرف ایرانی و تامین‌کننده مواد اولیه تولید آلومینیوم طرف هندی باشد.
معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی ایمیدرو با بیان اینکه حمل‌ونقل همچنان معضل بالابرنده قیمت تمام شده محصولات مدنی در کشور به شمار می‌رود، اظهار کرد: بحث حمل‌ونقل و نزدیکی با آب‌های آزاد باعث شد مکان احتمالی احداث این کارخانه، منطقه آزاد چابهار باشد. ضمن اینکه هند نیز در نظر دارد تا فعالیت‌های خود را در محدوده چابهار گسترش دهد.
خرمی‌شاد با بیان اینکه اولویت ایمیدرو همکاری و تولید مشترک است و نه خرید مواد اولیه گفت: درباره همکاری با شرکت نالکو کمیته مشترکی با حضور هر دو طرف ایرانی و هندی تشکیل خواهد شد که جزئیات در آن بررسی می‌شود و در این بین پیشنهاد تاسیس یک شرکت صادرات‌محور هم از طرف ما مطرح شد که مورد استقبال طرف هندی قرار گرفت و درباره آن در آن کمیته مشترک تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی ادامه داد: در راستای اولویت‌های تولید مشترک با طرف‌های خارجی یک شرکت مشترک توسط ایران با همراهی دانیلی ایتالیا تاسیس شده است که 49 درصد سهام آن متعلق به طرف ایرانی و 51 درصد سهام آن به طرف ایتالیایی تعلق دارد و موضوع آن تولید محصول در داخل کشور است.

 

 

امتیاز به خبر :