ترکان: صنعتگران تلاش کنند تا اشتغال بیشتری ایجاد شود/ دولت حمایت می کند

  • سه شنبه 11 خرداد 1395 - 13:07
  • 0 دیدگاه
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مهم‌ترین اقدامی که باید برای رفع مشکل اشتغال صورت گیرد این است که صنایع ما در جایی که ظرفیت دارند اشتغال بیشتری را ایجاد کنند.
به گزارش فرینا، اکبر ترکان در حاشیه سفر خود به منطقه آزاد اروند اظهار کرد: افتتاح مركز خدمات رساني سرمايه گذاري، بورس انرژي و سامانه پنجره واحد گمرگي در اروند، نشان از هدفمند سازي و نظام مند كردن فعاليت ها با هدف ارتقاء جذب سرمايه گذاري در اين منطقه است.
ترکان هم چنین در بازدید از تالار بورس انرژی در اروند گفت: وجود پالايشگاه آبادان و پتروشيمي هاي كوچك در اروند، بازار مناسبي را براي فعاليت متمركز بورس انرژي و توسعه تجارت بين المللي فراهم کرده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مراسم افتتاح سامانه جامع خدمات گمركي فرامرزي منطقه آزاد اروند گفت: از این پس سالم سازی و شفاف سازی فعالیت های گمرکی مناطق آزاد با اتصال سامانه گمرک منطقه آزاد به سامانه جامع گمرک جمهوری اسلامی انجام می شود.
وی افزود: گمرک در حال مکانیزه و یکپارچه کردن نظام خود است به طوری که کمترین نقش را افراد داشته باشند. گمرک منطقه آزاد اروند نیز به سامانه جامع خدمات گمرکی متصل شده و فعالیت های گمرکی در این سامانه به صورت یکپارچه و هماهنگ انجام می شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه سیستم مکانیزه برای تمام مرزها کشور اجرایی مستقر شده است خاطرنشان کرد: سیستم گمرکی مناطق آزاد را به این سیستم متصل خواهیم کرد، به طوری که هم از نظر طبقه‌بندی کالا در گمرک کشور و هم در نظام قیمت‌گذاری در گمرک، مناطق آزاد مطابق نظام قیمت‌گذاری گمرک کشور خواهد شد.

ترکان ادامه داد: وصل کردن این دو سیستم به مدیریت کمک زیادی خواهد کرد و مسائل گمرکی سالم سازی بسیاری را انجام خواهد داد و از تخلفات احتمالی پیشگیری خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این کار در منطقه آزاد اروند به خوبی در حال انجام است. خوشبختانه دانشگاه تهران که طراح این سیستم است در حال کمک کردن به ما است، در این نرم‌افزار مناطق آزاد نیز به خوبی تعریف شده‌اند، تا سیستم گمرکی و مناطق آزاد به ‌صورت به‌هم‌ پیوسته باشند.

حمایت حق تولید کننده داخلی است
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی عنوان کرد: یکی از موضوعات مهم این است که اقتصاد مقاومتی سیاست‌ های متناسب با خود را دارد و اگر می‌خواهیم صنعتگر ایرانی حمایت شود نباید کالایی که این فرد تولید می‌کند بدون حمایت تعرفه‌ای قرار گیرد و در معرض هجوم تولیدات خارجی آسیب ببیند.
وی با اشاره به اینکه کشور ما بخش عظیمی از نیروی بیکار دارد تأکید کرد: این بیکار بایستی صاحب شغل شود، مهم‌ترین اقدامی که باید صورت گیرد این است که صنایع ما در جایی که ظرفیت دارند اشتغال بیشتری را ایجاد کنند.

ترکان اضافه کرد: صنایع با تمام ظرفیت‌ها کار نمی‌کنند و بخشی از صنایع ما هنوز ظرفیت‌های خالی دارند و بخشی با نیم و کمتر از نیمه ظرفیت‌ها در حال انجام کار هستند.

وی افزود: نباید اجازه داد کالاهایی که این صنایع می‌توانند تولید کنند از خارج وارد شود، برای انجام این کار سیاست‌های بازرگانی لازم است، با استفاده از تعرفه‌هایی که از تولیدات داخلی دفاع کند.
ترکان تشریح کرد: برخی موارد ما شاهد هستیم که حیله‌های بازرگانی به‌کار می‌رود برای اینکه از روزنه‌های نقص تعرفه استفاده و کالای خارجی به بازار کشور وارد شود، این در حالی است که همان کالا در کشور باکیفیت خوبی تولید می‌شود.

وی با ابراز گلایه از اینکه ما بهترین تولیدکننده فولاد در جهان هستیم ولی چرا سال گذشته باید 3 میلیون تن فولاد به کشور وارد شود گفت: این نشان‌دهنده این است که سیاست‌های بازرگانی مناسبی طراحی نشده است.
ترکان ادامه داد: اقتصاد مقاومتی سیاست‌های بازرگانی متناسب با خود را می‌خواهد، یعنی اینکه بازار ایرانی در اختیار صنعتگر ایرانی است و نمی‌توانیم بازار داخلی را به‌راحتی نادیده بگیریم و پشت در بازارهای کوچک دیگر و التماس کنیم و کالای آنها را وارد بازار کنیم.

وی در پایان تأکید کرد: اولین حق صنعت‌گر ایرانی این است که بازار داخلی را بتواند تأمین کند و بازار کشور باید تعرفه حمایتی از وی را داشته باشد.
اکبر ترکان در سفر یک روزه به منطقه آزاد اروند امروز صبح (سه شنبه) مرکز خدمات رسانی سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند را افتتاح کرد.

هم چنین یک پروژه عمرانی در حوزه شهری در اروند با حضور اکبر ترکان به بهره برداری رسید. این پروژه شامل باند دوم جاده حد فاصل میدان منطقه آزاد تا میدان الفی است.

در ادامه ترکان از تالار بورس انرژی منطقه آزاد اروند بازدید کرد. این تالار اولین تالار بورس انرژی در شهر‌های آبادان و خرمشهر است و قرار است مبادلات پولی، مالی و بازار سرمایه در اروند با این تالار بورس افزایش می یابد.
وی هم چنین از مرکز فرهنگی و اداری در دست احداث سازمان منطقه آزاد اروند بازدید کرد.

افتتاح اولین پنجره واحد و سامانه جامع خدمات گمركي فرامرزي مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد اروند نیز از دیگر برنامه های دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد اروند بود.

در ادامه اولین مرکز خدمات پس از فروش خودروهای کیا موتورز و هیوندای در منطقه آزاد اروند با حضور دکتر ترکان مشاور رییس جمهور افتتاح شد.
مشاور رییس جمهور از مجتمع فولاد کاوه منطقه آزاد اروند نیز بازدید کرد.

هم چنین با حضور اکبر ترکان از تاکسی و آمبولانس پلاک منطقه آزاد اروند رونمایی شد.

اسماعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در این بازدیدها ترکان را همراهی کرد.

 

 

برچسب ها : منطقه آزاد اروند
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو