گسترش همکاری علمی ـ آموزشی منطقه آزاد اروند و استان بصره عراق

  • شنبه 15 خرداد 1395 - 10:51
  • 0 دیدگاه
اولین نشست مشترک رؤسای دانشگاه های منطقه آزاد اروند و استان بصره کشور عراق با حضور مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند، دکتر امانی دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد کشور و معاون فرهنگی این سازمان در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر برگزار شد.

به گزارش فرینا، « موفق صالح زهیری» رئیس دانشگاه علمی کاربردی بصره در این نشست مشترک با تشکر از کنسولگری ایران در بصره در راستای اهتمام این نهاد به گسترش همکاری علمی، گفت: خوشحالم به عنوان موسس دانشکده علوم و تکنولوژی بصره در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و منطقه آزاد اروند حضور دارم.
وی افزود:امید است با گسترش همکاری دانشگاه های بصره و منطقه آزاد اروند، در تربیت محققان و پژوهشگران در زمینه علمی، پژوهشی و فرهنگی برنامه ریزی و اقدام شود.

«موفق صالح زهیری» اشتراک های فراوان فرهنگی را از مهم ترین زیرساخت های آموزشی دو استان بصره و خوزستان دانست و گفت:با توجه به نزدیکی بصره و استان خوزستان و مشترکات فرهنگی، دینی بین این دو استان، می توان در راستای گسترش همکاری علمی گام برداشت.
«عباس عبدالعباس» معاون رئیس دانشگاه نفت و گاز بصره نیز در این نشست گفت: دانشگاه نفت و گاز بصره از مراکز علمی نوپای عراق است که در سه سال گذشته تاسیس شده و در بخش مهندسی نفت و گاز، مهندسی شیمی فعالیت دارد و قرار است سال آینده سه دانشکده در زمینه صنعت استخراج نفت و گاز، صنعت تحویل و اداره امور نفتی راه اندازی شود.

وی شمار دانشجویان دانشگاه نفت و گاز بصره را 200 نفر اعلام کرد و گفت: بر اساس جدول زمانبندی، 13دانشکده در این دانشگاه به علاوه مرکز تحقیقات علمی و پژوهشی افزوده می شود.
عباس عبدالعباس گسترش همکاری مشترک علمی و تحقیقاتی دانشگاه های ایران به ویژه دانشگاه های استان خوزستان با دانشگاه بصره را خواستار شد.
مدیر آموزشی سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست، گسترش تبادل آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دو استان خوزستان و بصره را خواستار شد و گفت: امیدواریم که نتایج بسیار خوبی در این نشست دنبال شود.

اسماعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و تحقیاتی به عنوان مراکز فرهنگی تربیت نسل علمی آینده هر کشور یاد کرد و افزود: مسئولان و دست اندرکاران نیز وظیفه دارند تا این مراکز را ارج نهاده و از این فرصت برای ساخت فردای بهتر بهره ببرند.
محمد موسوی افزود:دانشگاه های همگون نظیر دانشگاه نفت آبادان با دانشگاه نفت بصره و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با دانشگاه علوم و فنون دریایی بصره می توانند همکاری و تبادل علمی داشته باشند.
وی گفت: امید است با تعامل بین بخشی و همکاری دو سویه، در زمینه تبادل دانشجو و اعزام هیات های دانشجویی و اساتید و پذیرش هیات های علمی اقدام شود.

موسوی، مشارکت در انتشار مجلات علمی و اجرای پروژه های پژوهشی را ضروری خواند و گفت:انتظار می رود در موضوع توسعه گردشگری سلامت و دیگر زیربخش های صنعت گردشگری نیز همکاری دانشگاه های علوم پزشکی منطقه آزاد اروند با دانشگاه های بصره همکاری کنند.
وی ادامه داد: در تبادل تجربه دانشگاه های بصره و منطقه آزاد اروند و استان بصره در رشته های انرژی، نفت و گاز، علوم پزشکی توانمندی های قابل قبولی در منطقه آزاد اروند و بصره وجود دارد.

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، دانشگاه آزاد اسلامی واحد آبادان، دانشگاه های پیام نور واحد آبادان و خرمشهر، دانشکده علوم پزشکی آبادان، دانشگاه علوم پزشکی واحد بین الملل خلیج فارس، دانشکده صنعت نفت آبادان، دانشگاه آزاد اسلامی مرکز مامایی آبادان و چند مرکز غیرانتفاعی آموزش عالی از مراکز دانشگاهی و علمی محدوده منطقه آزاد اروند هستند.

 

 

برچسب ها : منطقه آزاد اروند
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو