گزارش شکل گیری و روند تحولات مناطق آزاد و نقش آن در توسعه اقتصادی در هیات دولت بررسی شد

  • چهارشنبه 10 شهريور 1395 - 13:17
  • 0 دیدگاه
هیات وزیران در جلسه روز چهارشنه خود به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس‌جمهور، به بررسی گزارشی درخصوص «شکل‌گیری و روند تحولات مناطق آزاد تجاری – صنعتی و نقش آن در توسعه اقتصادی کشور» پرداخت.

به گزارش فرينا، این گزارش به بررسی عملکرد سازمان‌های مناطق آزاد در دوران سی ماهه اقتصاد مقاومتی (ابتدای اسفند 92 الی انتهای مرداد 95) در قالب چهار عنوان شامل انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و نیز تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج پرداخته است.

بر این اساس، جمعا 104 واحد تحقیقاتی و صنعتی در حوزه فناوری‌های پیشرفته و دانش‌بنیان در سازمان‌های مناطق آزاد تجاری – صنعتی مستقر شده اند که با توجه به رویکرد مناطق و ایجاد مراکز ارتقاء و انتقال فناوری‌های پیشرفته در تمامی مناطق در سال جاری، در آینده نزدیک شاهد رشد فزاینده واحدهای تحقیقاتی - صنعتی دانش بنیان و فناور در مناطق آزاد خواهیم بود.

در حوزه گسترش و تسهیل تولید، درحال حاضر بیش از هزار واحد صنعتی – تولیدی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی مستقر هستند که حدود 320 واحد از آنها در دوران سی ماهه اقتصاد مقاومتی به بهره‌برداری رسیده‌اند که در این دوران جمعا حدود 6000 شغل مستقیم صنعتی ایجاد شده است.

همچنین بیش از 340 طرح سرمایه‌گذاری صنعتی نیز در این دوره موفق به اخذ مجوز سرمایه‌گذاری و آغاز فعالیت‌های ایجادی و ساخت و ساز گردیده‌اند که این واحدها پس از بهره‌برداری حدود 15000 شغل مستقیم صنعتی ایجاد خواهند نمود. برای انجام این مأموریت بودجه‌ای بالغ بر 2195 میلیارد ریال اختصاص یافته است.

در حوزه صادرات کالا و خدمات، ارزش صادرات کالای تولیدی در مناطق آزاد به خارج کشور بالغ بر 760 میلیون دلار گزارش گردیده است. ارزش صادرات مجدد نیز در همین دوران به 437 میلیون دلار رسیده که برای تحقق این امر بودجه‌ای بالغ بر 5200 میلیارد ریال اختصاص داده شده است.

به منظور تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج و براساس مجوزهای سرمایه‌گذاری صادره توسط سازمان-های مناطق آزاد، میزان سرمایه‌گذاری خارجی بیش از 1923 میلیون دلار ثبت گردیده و بودجه‌ای بالغ بر 1400 میلیارد ریال به ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت توسعه سرمایه‌گذاری اختصاص یافته است.

 

** گزارش تصویری مرتبط ـ سایت ریاست جمهوری 

 ** گزارش تصویری مرتبط ـ خبرگزاری ایرنا

 ** گزارش تصویری مرتبط ـ خبرگزاری ایسنا

 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو