آزادسازی بیش از 24 هزار متر اراضی ملی جزيره قشم

مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم از برنامه مستمر مبارزه با زمین خواری در این منطقه و آزاد سازی بیش از 24 هزار متر مربع اراضی ملی در جزیره قشم خبر داد.
به گزارش فرينا، صابر قهرمانی گفت: 24 هزار و 220 متر اراضی ملی و دولتی طی دو ماه گذشته (مهر و آبان) با حمایت معاونت عمرانی، اداره حقوقی، زحمات نیروهای واحد حفاظت اراضی سازمان منطقه آزاد قشم و همچنین همکاری شایسته شیوخ جزیره، دستگاه قضا، نیروی انتظامی و دریابانی در سطح جزیره قشم آزاد سازی شد.

قهرماني با اعلام اینکه ارزش اراضی آزاد شده 28 میلیارد و 820 میلیون ریال است، افزود: مبارزه با زمین خواری براساس فرمان رهبر معظم انقلاب و تاکید ریاست محترم جمهوری، با جدیت تمام در دستور کار سازمان منطقه آزاد قشم قرار گرفته است.


وي گفت: بیشترین حجم آزاد سازی و مبارزه با متصرفان اراضی ملی و دولتی در منطقه آزاد قشم از دوران دولت تدبیر و امید و در زمان مسئولیت حمید رضا مومنی به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این سازمان در جزیره قشم، اجرا شده است.


مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم به همکاری خوب مردم با این مدیریت در زمینه معرفی افراد خاطی که شبانه اقدام به دیوار کشی دور اراضی ملی اشاره کرد و گفت: طی دو ماه گذشته 129 مورد اخطاریه و پرونده در زمینه تصرف غیرقانونی از طرف این مدیریت صادر شده است.


قهرمانی افزود: متاسفانه زمین خواران حرفه ای با سوءاستفاده از ناآگاهی مردم و بدون داشتن استعلام از مدیریت زمین و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم، زمین های بزرگ را به متراژهای کوچک تقسیم کرده و به طور غیرقانونی این زمین ها را به مردم واگذار می کنند.


وی از همه کسانی که قصد خرید زمین در جزیره قشم را دارند، درخواست کرد قبل از عقد قرارداد و پرداخت وجه حتما درخصوص زمین مورد معامله از مدیریت زمین و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم به عنوان تنها مرجع شناسایی مالکیت زمین استعلام کنند تا گرفتار سودجویان حرفه ای نشوند.


مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم در تبیین مراحل شناسایی و رفع تصرف اراضی ملی در این جزیره، گفت: کارشناسان این اداره در گشت زنی های خود هرگونه ساخت و ساز مشکوک در حد پی کنی، سنگ چینی، دیوار کشی و سد و بند را بررسی، مستند نگاری و محل دقیق آن را توسط ابزارهایی همچون جی.پی. اس تعیین می کنند.


قهرماني با بیان اینکه این اطلاعات در اداره املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم بررسی می شود، افزود: این نهاد نیز بر اساس اطلاعات به دست آمده با دهیاری ها و شوراها مکاتبه و موضوع را مطرح می کند تا در صورت وجود اسنادی دال بر مالکیت افراد، موضوع به سازمان منطقه آزاد قشم اطلاع داده شود.


مدیر کنترل و نظارت سازمان منطقه آزاد قشم گفت: در صورت پاسخ منفی دهیاری ها مبنی بر مالکیت افراد در اراضی مشخص شده، اداره کل حقوقی سازمان منطقه آزاد قشم با کسب مجوزهای قانونی از دادگستری و با همگاهنگی نهادهایی همچون نیروی انتظامی، اقدام به رفع تصرف می کند و تمام این رویه ها در چارچوب های قانونی و به صورت مستند صورت می گیرد.


جزیره قشم با حدود 117 هزار نفر جمعیت و یک هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت، شامل 135 کیلومتر طول و عرض متوسط 14 کیلومتر، در فاصله 20 کیلومتری جنوب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده و به تنهایی از 22 کشور جهان بزرگتر است.

برچسب ها : منطقه آزاد قشم
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو