ضرورت توسعه خطوط ریلی ایران در چهار پهنه جغرافیایی کشور

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با اشاره به اهمیت خطوط ریلی در تجارت امروز دنیا، بر ضرورت تکمیل و توسعه راه آهن در چهار پهنه جغرافیایی شمال به جنوب و غرب به شرق کشورمان تاکید کرد.
به گزارش فرینا به نقل از  ایرنا، سید یحیی رحیم صفوی روز چهارشنبه در همایش آمایش سرزمین، جایگاه خزر و چشم انداز توسعه استان گیلان که با همکاری انجمن ژئوپلیتیک ایران در منطقه آزاد انزلی برگزار شد، با اشاره به نقش مهم دانشگاه های کشور در راستای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در برنامه های توسعه اظهار کرد: درصورت محور قرار دادن پایان نامه های دانشجویی به صورت موضوعی در راستای در رفع مشکلات کشور، در همه سطوح می توان از آنها بهره گرفت.

وی با اشاره به سه حوزه ژئوپلیتیکی ایران در آسیای مرکزی، قفقاز و آناتولی افزود: این همایش در راستای استفاده بهینه ایران از حوزه های ژئوپلیتیکی یاد شده برگزار می شود.

رحیم صفوی با اشاره به اهمیت اتصال خط لوله انتقال نفت و گاز از داخل ایران به این سه حوزه ژئوپلیتیکی گفت: افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی ایران می تواند تاثیر بسزایی در روند توسعه مبادلات تجاری و صادرات این نوع کالاها از استان های مرکزی و مرزی به کشورهای حوزه ژئوپلیتیکی داشته باشد چرا که صادرات ایران به این کشورها به نفع آنان است.

وی با اشاره به لزوم گسترش توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی با این کشورها و همچنین تسهیل شرایط جذب دانشجوی خارجی در ایران افزود: در حال حاضر چندین هزار نفر از دانشجویان ایران در کشورهای دیگر و از جمله ارمنستان با پرداخت شهریه های فراوان، درحال تحصیل هستند که با توجه به ظرفیت موجود در دانشگاه های ایران، می توان با تسهیل در جذب دانشجو ، شرایط لازم را برای ورود ارز به کشور بیش از پیش فراهم کرد.

رحیم صفوی به اهمیت اتصال خط ریلی ایران - آذربایجان به جنوب کشور و بندرعباس و چابهار در راستای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی اشاره و تاکید کرد: توسعه صادرات و واردات کالا و ایجاد تسهیلات لازم برای گردشگران کشورهای حوزه دریای خزر، با حذف روادید و یا تسهیل در ارائه روادید در داخل مرزهای کشور و همچنین کاهش تعرفه های گمرکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی به سفر پنج میلیون گردشگر از روسیه به ترکیه به عنوان یکی از پتانسیل های موجود در منطقه در حوزه گردشگری اشاره و اضافه کرد: در صورت جذب 10درصد از گردشگران روسیه به کشورمان، تحول عظیمی در بخش گردشگری شکل می گیرد.

رحیم صفوی با تاکید بر اهمیت خطوط ریلی، بر ضرورت اهتمام فزون تر دستگاه های مسئول برای اتمام پروژه های راه آهن کشور تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین پیشنهادات انجمن ژئوپلتیک ایران، توسعه خطوط ریلی کشور به صورت ذوزنقه ای با اتصال راه آهن خرمشهر به بصره در راستای انتقال کالاهای آسیای مرکزی به حوزه مدیترانه است.

وی با اشاره به اهمیت اتصال راه آهن افعانستان به ایران در راستای انتقال کالاهای چین از شرق کشور تاکید کرد: با توجه به انجام 80 درصد حمل و نقل جهانی به صورت دریایی و سپس ریلی، اتصال به راه آهن هرات در افغانستان، مدت زمان انتقال کالا از چین را یک هفته کاهش می دهد.
رحی صفوی تاکید کرد: توسعه شبکه راه آهن از شمال به جنوب و شرق به غرب ، تاثیر بسزایی در ترانزیت کالا و مسافر در منطقه دارد.

وی تعریف از گیلان به عنوان استان برخوردار را نادرست دانست و گفت: گیلان، نیاز به کمک دولت و تخصیص بودجه مناسب دارد و اتصال خطوط ریلی به بندرانزلی باید هرچه سریعتر انجام شود.

همایش دو روزه آمایش سرزمین، جایگاه خزر و چشم‌انداز توسعه گیلان امروز (چهارشنبه) در سالن شهید آوینی مجتمع زیباکنار منطقه آزاد انزلی آغاز شده و استادانی از دانشگاه‌های تهران، خوارزمی، فردوسی مشهد، تربیت مدرس، بهشتی و ... در این همایش حضور دارند.

جایگاه ژئوپلیتیک دریای خزر به منظور جستجوی علمی، راهکارهای دستیابی به سازوکار همگرایی در تدوین توافق‌های حقوقی این دریا از اهداف این همایش است.
برچسب ها : منطقه آزاد انزلی
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو