گیلان می تواند پل ارتباطی توسعه ایران باشد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان گفت: با توجه به ظرفیت های موجود گیلان، این استان می تواند پل ارتباطی توسعه ایران اسلامی باشد.
به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، محمد احمدی پور  در همایش آمایش سرزمین، جایگاه خزر و چشم انداز توسعه استان گیلان که با همکاری انجمن ژئوپلیتیک ایران در منطقه آزاد انزلی برگزار شد، با تاکید بر مبانی توسعه گیلان در راستای تبدیل استان به عنوان پل ارتباطی توسعه کشور اظهار کرد: با توجه به تعامل موجود فرهنگی گیلان به عنوان پل ارتباطی بین ایران و اروپا و با عنایت به جذب گردشگران بسیار، این تعامل بیرونی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی به 11 فرصت مبانی توسعه در گیلان اشاره و اضافه کرد: با توجه به برخورداری گیلان ازمرزهای ارتباطی زمینی، هوایی و دریایی با کشورهای هدف، این استان می تواند به عنوان پل ارتباطی در راه توسعه ایران باشد.
احمدی پور به اهمیت وجود صنایع کشتیرانی و بنادر در گیلان نیز اشاره و تاکید کرد: با حمایت انجمن ژئوپلیتیک ایران، گیلان می تواند به عنوان استان معین بین هفت استان پیرامونی خود معرفی شده و از ظرفیت بنادر گیلان برای توسعه این استان ها و درنهایت توسعه کشور استفاده شود.

وی تولید غذا و آبزیان را به عنوان فرصت بزرگ دیگری برای توسعه در گیلان برشمرد و افزود: وجود منطقه آزاد انزلی و راه اندازی کریدور شمال - جنوب و همچنین حمایت ملی از اتصال راه آهن قزوین به آستارا براساس تاکیدات رئیس جمهوری ، از جمله ظرفیت های بالای این استان است.

معاون استاندار گیلان با تاکید بر افزایش مناسبات توسعه ای منطقه و به تبع آن افزایش امنیت در این استان گفت: با توجه به ظرفیت استخراج نفت و گاز در دریای خزر و فعال بودن حوزه نفتی امیرکبیر، انتظار می رود سایت نفتی سردار جنگل رودسر نیز فعال شود.
احمدی پور تصریح کرد: گیلان می تواند به عنوان سکوی پرتاب محصولات تولیدی راهبردی ایران، در حوزه کشورهای خزر باشد.

همایش دو روزه آمایش سرزمین، جایگاه خزر و چشم‌انداز توسعه گیلان امروز (چهارشنبه) در سالن شهید آوینی مجتمع زیباکنار منطقه آزاد انزلی آغاز شده و استادانی از دانشگاه‌های تهران، خوارزمی، فردوسی مشهد، تربیت مدرس، بهشتی و ... در این همایش حضور دارند.

جایگاه ژئوپلیتیک دریای خزر به منظور جستجوی علمی، راهکارهای دستیابی به سازوکار همگرایی در تدوین توافق‌های حقوقی این دریا از اهداف این همایش است. 
برچسب ها : منطقه آزاد انزلی
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو