دوشنبه 30 ارديبهشت 1398

توسعه زیرساخت های علمی و آموزشی دانشگاه های مستقر در مناطق آزاد

نشست شورای راهبردي آموزش عالی منطقه آزاد انزلی با حضور بهمن امانی، دبیر شورای راهبردی آموزش عالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، معاونین و مدیران سازمان و روسای دانشگاه های مستقر در محدوده منطقه آزاد انزلي در اين منطقه برگزار شد.
به گزارش فرينا، دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد کشور در این نشست ضمن تقدیر از فعالیت های آموزشی و فرهنگی منطقه آزادانزلی، تعداد دانشجویان مناطق آزاد را حدود 73 هزار نفر در بیش از 40 واحد علمی با 400 عضو هیات علمی اعلام کرد و گفت: شورای آموزش عالی مناطق آزاد با هدف ساماندهی و انسجام نظام دانشگاهی در این مناطق تشکیل شده که در این راستا با تصویب شیوه نامه چگونگی تبدیل و ارتقاء وضعیت دانشگاه های مستقر در مناطق آزاد در آینده نزدیک شاهد ارتقاء جایگاه آموزش عالی مناطق آزاد و الگوسازی برای اجرای برنامه های سرزمین اصلی و ارائه خدمات آموزشی به شهروندان هر منطقه آزاد خواهیم بود.

بهمن امانی با تأکید بر لزوم استفاده واحدهای دانشگاهی از مزیت های قانونی مناطق آزاد، از برنامه ریزی برای برگزاری اولین کنکور اختصاصی واحدهای بین المللی دانشگاه آزاد در مناطق آزاد خبر داد و گفت: برنامه ریزی های لازم به منظور کاهش دانشجویان مهاجر ایرانی و جذب آنها در دانشگاه های مناطق آزاد صورت گرفته است.

در ادامه این نشست، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی، خواستار تشکیل منظم جلسات شورا و برگزاری همایش های علمی بین المللی در دانشگاه های مستقر در محدوده منطقه شد و گفت: با استفاده از ظرفیت موجود در مناطق آزاد، دانشگاه های مستقر در این منطقه باید با اهتمام جدی تری نسبت به پذیرش دانشجویان خارجی اقدام کنند.

مجید فاتحی با اشاره به تحصیل بالغ بر هفت هزار دانشجو در ۴ واحد آموزشی در مقاطع مختلف در محدوده منطقه آزاد انزلی، بر لزوم توجه به زبان دوم در دانشگاه و تدریس با زبان دوم در مقاطع تحصیلات تکمیلی که یکی از موارد آموزشی ضروری برای دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های مستقر در مناطق آزاد می باشد تصریح نمود و از آمادگی سازمان به منظور انجام همکاری های متقابل با دانشگاه ها جهت رسیدن به  اهداف چشم انداز بیست ساله کشور و توسعه علمی منطقه خبر داد.

گفتنی است؛ هماهنگی در راه اندازی رشته های مورد نظر توسعه هر منطقه آزاد در چهار چوب اقتصاد مقاومتی، تشکیل انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه های مناطق آزاد، برگزاری کنفرانس های بین المللی مشترک علمی و ایجاد زیرساخت های لازم برای جذب دانشجوی خارجی و اجرای شیوه نامه تحقق شاخص های اداره واحدهای دانشگاه های بین المللی مستقر در مناطق آزاد از دیگر مباحث مطروحه در شورای راهبردی آموزش عالی منطقه آزاد انزلی بود.

بنا بر این گزارش در ادامه روسای دانشگاه های حاضر در جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداخته و آمادگی خود را به منظور انجام همکاری لازم اعلام نمودند.

در پایان این نشست مقرر شد دانشگاه های مستقر در محدوده منطقه تا زمان برگزاری نشست بعدی شورا تمهیدات لازم به منظور اضافه نمودن زبان دوم ترجیحاً زبان انگلیسی در سایتهای خود را انجام دهند و پیش بینی های لازم به منظور برگزاری همایش علمی بین المللی برنج با همکاری دانشگاه های محدوده منطقه آزاد انزلی صورت پذیرد.برچسب ها : منطقه آزاد انزلي
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو