نصب 11 تابلو سنگی در محوطه های تاریخی جزیره قشم

کارشناس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از نصب 11 تابلو بتنی ـ سنگی با هدف حفاظت از آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی جزیره قشم، خبر داد.

به گزارش فرینا، اکبر پیرمرادی با بیان این مطلب گفت: سال 1390 تعداد 17 مورد از مجموع 48 اثر تاریخی جزیره قشم در لیست آثار ملی کشور، ثبت شد.
وی ادامه داد: به منظور جلوگيری از تخريب، دخل و تصرف و همچنین حفاظت محوطه های ثبت ملی شده در جزیره قشم، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد  اقدام به نصب 11 تابلوی بتنی – سنگی در محوطه های تاريخی این جزیره کرده است.
کارشناس میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم از محوطه چاه های تلا، مقبره سیدان لافت، مقبره بی بی مريم تم سنتی، محوطه و مقبره شيخ زين العباد ديرستان، تپه مِسن، استودان های سوزا، قلعه پرتغالی ها، محوطه رمچاه، غار خوربس، گورستان تولا و گورستان حميری به عنوان 11 محوطه ای نام برد که تابلوهای بتنی – سنگی با هدف محافظت از این آثار در آن نصب شده است.
او با اشاره به نوشتار فارسی و انگلیسی اطلاعات مربوط به هر یک از آثار تاریخی بر روی این تابلوها، افزود: معرفی محوطه، شماره و تاریخ ثبت و مواد 558 و 569 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی از موارد حک شده بر روی این تابلو ها است.
پیرمرادی با اعلام اینکه تابلوهای سنگی با هدف بازدارندگی تخریب آثار ارزشمند تاریخی ثبت ملی شده منطقه آزاد قشم کارگزاری شده، بیان داشت: موارد حقوقی نیز بر روی سنگ تابلو حک گردیده است.
جزیره قشم با یکهزار و 500 کیلومتر مربع وسعت با داشتن ظرفیت های مهم حوزه گردشگری شامل آثار تاریخی و طبیعی یکی از مهمترین نقاط گردشگری ایران در جنوب کشور است.

برچسب ها : منطقه آزاد قشم
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو