رشد 22 درصدی صادرات کالاهای تولیدی در منطقه ویژه خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: میزان صادرات تولیدات صنایع مستقر در این منطقه طی سال گذشته در مقایسه با سال قبل از آن با 22 درصد افزایش به یک میلیارد دلار افزایش یافته است.

به گزارش فرینا، حسن خلج طهرانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا ارزش صادرات صورت گرفته ازاین منطقه را درسال 94حدود 828 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این رقم در سال 95 به بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافته است.

خلج طهرانی گفت: از لحاظ تناژ نیز میزان صادرات صورت گرفته از این منطقه از 2 میلیون و 64هزارتن سال 94 به بیش از2 میلیون و 677 هزارتن در سال 95 رسیده است.

وی افزود: میزان تولیدات صنایع مستقر دراین منطقه نیز از سه میلیون و 784هزارتن سال 94 با 13 درصد رشد به چهار میلیون و 275هزارتن در سال 95 افزایش یافته است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ادامه داد: آمارهای ارائه شده نشان ازرشد همه جانبه تولید و صادرات و همچنین آهنگ شتابان رو به پیشرفت صنایع مستقر دراین منطقه دارد.

خلج طهرانی افزود: یکی از مهمترین اهداف پیش روی مدیریت این منطقه را، کمک به کاهش قیمت تمام شده کالاهای صادراتی و درنتیجه حداکثر کردن سود صنایع مستقردراین منطقه ذکر کرد.

فولاد، آلومینیوم، روی و قیر از مهمترین تولیدات صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و همچنین صادرات آنها به خارج از کشور محسوب می شود.

این مقام مسئول در ایمیدرو، ازسواحل هرمزگان و به خصوص منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس بعنوان منطقه ای فوق العاده برای سرمایه گذاری در زمینه صنایع انرژی بر و حمل و نقل و ترانزیت نام برد و با اشاره به درخواست های ارائه شده از سوی شرکت های بین المللی گفت: برجام باعث شد تا آنها و همچنین بخش خصوصی داخل تمایل بیشتری به سرمایه گذاری دراین منطقه پیدا کنند.

وی درادامه با تشریح دیگر فعالیت های این منطقه ویژه گفت: با ایجاد بسترهای لازم وتوسعه فعالیت ها، میزان تخلیه واگن ها بوسیله سامانه خودکار واگن برگردان این منطقه در دوماهه ابتدای امسال (فروردین و اردیبهشت) در مقایسه با مدت مشابه پارسال با چهار هزارو 26واگن افزایش به بیش از 15هزار واگن رسیده است.

خلج طهرانی، افزایش آمار تخلیه واگن های صادراتی، تخلیه و بارگیری گندله مورد نیاز صنایع فولادی را نشان دهنده توسعه فعالیت و افزایش تولید صنایع فولادی مستقر دراین منطقه طی سال گذشته به این طرف دانست.

وی افزود: بارگیری گندله به مقصد 2 کارخانه احیا فولاد هرمزگان و همچنین احیاء فولاد کاوه جنوب کیش(مستقر در این منطقه) در دو ماهه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نیز با 127هزارو 423 تن افزایش به 441هزارتن رسیده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: با توجه به زیرساخت ها و توانایی های موجود، این منطقه به مهمترین محل استقرار صنایع انرژی بر کشور تبدیل شده است.

در اطلاعات منتشره دسترسی به راه های بین المللی چهارگانه با محوریت آبهای آزاد و راه آهن بین المللی، مجاورت با پالایشگاههای بزرگ نفت ستاره خلیج فارس، و بندرعباس، مجتمع بندری شهید رجایی، 2 نیروگاه بزرگ برق، آب شیرین کن ها، اسکله اختصاصی با ظرفیت 12میلیون تن تخلیه و بارگیری مواد فله معدنی و فلزی مجهز به 32کیلومتر نوار نقاله(رفت و برگشت) و سامانه خودکار (مکانیزه) تخلیه واگن بعنوان بخشی از ویژگی های منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ذکرشده است.

این درحالی است که اسکله اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد نفتی، امضای قرارداد پنج ساله برای صادرات فرآورده های پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، آماده سازی سایت توسعه، استانداردسازی الگوهای زیست محیطی و تمدید گواهینامه های ایزو از موسسه های بین المللی بعنوان بخشی دیگر ازویژگی های این منطقه معرفی شده است.

در اطلاعات مذکور میزان اشتغال ایجاد شده دراین منطقه حدود12هزارنفر ذکر و پیش بینی شده؛ با بهره برداری کامل از طرح های در دست ساخت طی برنامه ششم توسعه ازجمله توسعه صادرات فرآورده های نفتی و همچنین اعلام آمادگی تعدادی از شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری دراین منطقه رقم مذکور به حدود دو برابر افزایش یابد.

در استان هرمزگان 6 منطقه ویژه اقتصادی به نامهای قشم، صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، بندر شهید رجایی، کشتی سازی خلیج فارس، منطقه انرژی بر پارسیان (غرب استان) و منطقه ویژه اقتصادی لاوان (نفتی) و همچنین 2 منطقه آزاد تجاری کیش و قشم فعالیت دارند درحالی که با موافقت هیات دولت منطقه آزاد صنعتی و نفتی جاسک نیز به آنها اضافه شده است.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس (از واحدهای وابسته به ایمیدرو زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت) در 13کیلومتری غرب شهر بندرعباس قرار دارد.


امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو