انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی و دانشگاهی منطقه آزاد ماکو و ترکیه

تفاهم نامه همکاری علمی و دانشگاهی بین مدیرعامل منطقه آزاد ماکو و رئیس دانشگاه باغچه شهر (Bahçeşehir Üniversitesi) استانبول امضا شد.

به گزارش فرینا، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در دیدار با پروفسور شن ای یالچین şenay yalçın بر تبادل علمی، استاد و دانشجو بین دانشگاه های این منطقه و کشور ترکیه تاكید كرد.
حسین فروزان با اشاره به دیپلماسی علمی منطقه آزاد ماکو در توسعه همكاری ها با كشورهای همسایه، بر اراده جدی مسئولین منطقه آزاد ماکو به ارتباط و همكاری ها بین مراكز علمی و دانشگاهی دو كشور تاکید کردو افزود: دانشگاه های آزاد اسلامی واحد بین الملل ماکو و دانشگاه پیام نور پتانسیل مهم در منطقه است که با همکاری دانشگاه های ترکیه و برای بالا بردن سطح علمی این دانشگاه ها در توسعه علمی منطقه نقش عمده می توانندایفا کنند.
وی ضمن اعلام آمادگی برای تسریع در همكاری های علمی، كوتاه ساختن دیوانسالاری و پروسه اداری ضروی دانست، گفت: اجرای پروژه های مشترك علمی و تحقیقاتی، تبادل استاد و دانشجو و مبادله تجربیات و دستاوردهای علمی در بخش های مختلف از جمله عرصه های همكاری بین دو منطقه آزاد ماکو و ترکیه در بعد دانشگاهی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی ماکو نیز دراین نشست گزارشی در خصوص اقدام های انجام گرفته در آماده کردن زمینه انعقاد قرارداد و مذاکرات صورت گرفته ارائه کرد.
سیف الدین آب برین با اشاره به اهمیت همکاری های مشترک علمی دانشگاه آزاد واحد بین الملل ماکو و دانشگاه باغچه شهیر استانبول افزود: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی از بزرگترین دانشگاه های کشور و آسیا است و با ایجاد مراکز در خارج از کشور حتی در کشورهای توسعه یافته توانسته عملکرد خوبی ارائه دهد.
وی با اشاره به ظرفیت ها و توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح برخی اقدامات در زمینه تسهیل و تقویت مبادلات علمی بین مراكز علمی منطقه گفت: گسترش همكاری ها در این عرصه در راستای منافع دو کشور است.
آب برین اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به‌منظور استفاده از تسهیلات و ضوابط مناطق آزاد برای توسعه فعالیت‌های بین‌المللی علمی و دانشگاهی همچنین تبادل استاد و دانشجو این تفاهم‌نامه را منعقد کرده است.
رئیس دانشگاه باغچه شهیر استانبول نیز در این دیدار خواستار حضور بیشتر دانشجویان و اساتید ایرانی در دانشگاه های تركیه و ارتقا همكاری های علمی با مراكز دانشگاهی ایران شد.
پروفسور شنای یالچین به موفقیت های علمی دانشمندان و دانشگاه های ایران در عرصه های مختلف علمی اشاره و ظرفیت ها و قابلیت های مجموعه دانشگاهی خود را تشریح كرد.
وی با اشاره به آمادگی دانشگاه باغچه شهیر برای تبادل علمی با منطقه آزاد ماکو گفت: این تفاهم‌نامه به‌منظور ارتباط نظام‌مند و بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فنی موجود، گسترش فعالیت های علمی، تحقیقاتی و آموزشی در زمینه علوم اقتصادی، تجاری و ... با منطقه آزاد ماکو منعقد می شود.
وی تعامل استاد و دانشجو و اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک را از دیگر بند های این تفاهم نامه برشمرد و اظهار داشت: دانشگاه باغچه شهیر در کشورهای بزرگ دنیا دانشکده دارد و سیاست این دانشگاه در هم افزایی، ارتقای علمی، ارتباطات قوی و همکاری های بین المللی با دانشگاه های دیگر دنیا است.
پروفسور یالچین افزود: دانشگاه باغچه شهیر یکی از دانشگاه های معتبر و پیشرفته این کشور است که در بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی دانشجو میپذیرد.
وی با اشاره به رشته های موجود در دانشگاه باغچه شهیر گفت: این دانشگاه به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی رشته های مدیریت بازرگانی، اقتصاد، تجارت و بازرگانی بین الملل، امور مالی بین المللی، روابط بین الملل و علوم سیاسی، تبلیغات، فیلم و تلویزیون، رسانه های مدرن، ویدیو و عکاسی، روابط عمومی، هنرهای تصویری و طراحی ارتباطات بصری، معماری، معماری داخلی و طراحی محیط، طراحی تولیدات صنعتی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی سیستم های انرژی، مهندسی محیط، مهندسی صنایع، مهندسی مکاترونیک، مهندسی نرم افزار، تکنولوژیهای آموزشی و آموزش کامپیوتر، ریاضیات، روانشناسی، جامعه شناسی به زبان ترکی رشته حقوق دارد.
وی ادامه داد: در کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی علوم اجتماعی، فیلم و تلویزیون، اقتصاد مالی، آموزش زبان انگلیسی، مدیریت بازرگانی عمومی، امور مالی و بازارهای سرمایه داری، بازاریابی، معماری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مکاترونیک، مدیریت مهندسی، مهندسی صنایع، فنآوری اطلاعات (IT)، مدیریت اجرایی (MBA)، مدیریت خدمات و کارشناسی ارشد به زبان ترکی فلسفه و مهندسی علوم زیستی (بیوتکنولوژی)دانشجو می پذیرد.
وی تصریح کرد: همچنین این دانشگاه در رشته های دکترا به زبان انگلیسی مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، مطالعات رسانه و سینما، بازاریابی، مدیریت و سازمان، حسابداری و امور مالی و دکترا به زبان ترکی روابط بین الملل و تبلیغات در آن وجود دارد.
بازدید از پایانه صادراتی منطقه آزاد ماکو، آزمایشگاه ها و امكانات علمی دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور ماکو از جمله برنامه های هیئت ترکیه ای در منطقه آزاد ماکو بود.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو