پیاده سازی مدیریت مصرف انرژی در منطقه ویژه پتروشیمی

سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به جهت استفاده از دانش و تجربه پژوهشگران، محققان و فعالان حوزه مدیریت مصرف انرژی کشور، برای صرفه جویی و تولید پاک انرژی کمک گرفته تا بتواند گامهای صحیح و موثری در این خصوص بردارد.

به گزارش فرینا، در راستای پیشبرد اهداف و برنامه های دولت و ابلاغیه وزارت نفت در خصوص مدیریت انرژی و اجرای سیستم های مدیریت انرژی بصورت کارا و موثر به منظور استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر و نوآوری در خصوص منابع جایگزین این سازمان برنامه های جامعی را پیاده سازی کرده است.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در جلسه ارائه طرح های تولید انرژی پاک، گفت: یکی از دغدغه های امروز بشر مدیریت بر منابع انرژی و بهینه سازی آن است. کشور ما نیز چون تمامی کشورها درگیر این مسئله شده است اما هنوز به دلایل مختلف در این زمینه موفق نبوده ایم.
سید امید شهیدی نیا، افزود: در اجرای برنامه های جدید باید به زمینه های قبلی توجه داشت و با آسیب شناسی و شناسایی زمینه های کار، ضمن پیشگیری از دوباره کاری، حرکتهای رو به جلو را تضمین کرد. تاکید ما همیشه اقدامات کاربردی و اجرایی است و نباید به صرف بررسی های علمی و پیاده سازی استانداردها رضایت داد.
شهیدی نیا اقدامات اجرایی و اثرات آن را دارای اهمیت دانست و گفت: هر راهکاری را که در قالب استقرار نظام مدیریت انرژی برای بهینه کردن مصرف ارائه میشود، باید بتوان در بازه های زمانی مشخص پایش نمود و ارزش اقتصادی و کاربردی آن لمس شود.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، با تاکید بر پیاده سازی نظام مدیریت انرژی و اجرای واقعی آن، خواستار مشاهده ی اثرات آن در سازمان شد و گفت: در این راستا پروژه هایی تعریف می شود که بایستی پیش از تسری دادن آنها به کل منطقه، باید ابتدا به صورت آزمایشی در سازمان مورد استفاده قرار گیرند.
در ادامه این نشست نماینده مدیرعامل در نظام مدیریت انرژی سازمان، نیز گفت: امور برنامه ریزی و کنترل پروژه سازمان خط سیری را در خصوص مدیریت انرژی ترسیم نموده و در این جلسه نکات فنی و اقتصادی آن توسط اساتید دانشگاه و شرکتهای برتر ایران در این خصوص اشاره شد.
اکبر پیربدلی، افزود: در کشور یک عزم ملی در خصوص مدیریت انرژی راه افتاده است و کشور در این خصوص از حالت عادی به حالت نیمه بحرانی تغییر موضع داده است. سازمانها نیز بایستی در حوزه کنترل و مدیریت انرژی اقدامات خود را آغاز کنند.
پیربدلی گفت: اولویت سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در حوزه مدیریت انرژی، تکمیل استقرار نظام مدیریت انرژی براساس استاندارد ISO-50001 است و پیش بینی شده است تا اواخر آبان ماه سال جاری این استاندارد در سازمان پیاده سازی شود.
پس از استقرار استاندارد مدیریت انرژی، ممیزی جامع انرژی هر شش ماه یکبار صورت خواهد گرفت و به موازات این 2 فعالیت، تقویم آموزشی عمومی و تخصصی در سطوح مختلف سازمان برای تقویت فرهتگ سازمانی حول مصرف انرژی پیگیری خواهد شد. برای کاربردی کردن مدیریت انرژی ضمن انجام مطالعات دقیق و امکان سنجی علمی، پروژه های بلندمدت و کوتاه مدت اجرا می شود.
در این نشست علاوه بر تشریح برنامه استقرار استاندارد مدیریت مصرف انرژی، سه ارائه امکان سنجی استفاده از انرژی های خورشیدی، تولید انرژی از زباله سوزها و لامپهای LED پیشرفته صنعتی برای مصارف روشنایی مطرح شد تا ضمن بحث و تبادل نظر کارشناسی، نسبت به بومی سازی و پیاده سازی این طرح ها تصمیم گیری شود.
در این نشست مدیرعامل و کارکنان سازمان و اساتید دانشگاه و نخبگان صنعتی کشور در زمینه انرژی های نو حضور داشتند.


 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو