پنج‌شنبه 1 فروردين 1398

حضور سرمایه ‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران 16 درصد رشد کرده است

  • چهارشنبه 10 آبان 1396 - 14:59
  • انزلي
  • 0 دیدگاه
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: شمار سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه در مهر امسال به 946 سرمایه گذار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 16 درصد رشد داشته است.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، شاپور محمدی در آئین افتتاح چهارمین نمایشگاه بین المللی بورس٬ بانک٬ بیمه و خصوصی سازی در جزیره کیش بیان کرد: میزان منابع مالی جذب شده خارجی نیز 31 درصد رشد را نشان می دهد.
وی افزود: قانون اساسی ایران بر لزوم انطباق کلیه فعالیت ها در نظام مالی کشور با مبانی شریعت اسلام تاکید دارد و از این رو، بازار سرمایه٬ محصولات و نهادهایی را در اختیار سرمایه ‌گذاران قرار می‌ دهد که انطباق آن ها با موازین شریعت به تایید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده است.
وی افزود: ابزارهای مالی جدید٬ سبد سرمایه ‌گذاری را برای سرمایه ‌گذاران متنوع کرد و فرصت های جدیدی را برای سرمایه ‌گذاری در اختیار آن ها قرار داد.
محمدی اضافه کرد: یکی از مهم ترین حوزه هایی که جذابیت سرمایه‌ گذاری در این اوراق را افزایش می دهد، بهره مندی از معافیت مالیاتی بر سود پرداختی در این اوراق است که به موجب آن، سرمایه ‌گذاران از پرداخت مالیات بر سود دریافتی این اوراق معاف خواهند بود.
وی گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار برای ارتقاء شفافیت و نقد شوندگی نمادها در بازار سرمایه دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران و فرابورس و دستورالعمل نحوه انجام معاملات و دستورالعمل افشا اطلاعات را اصلاح کرد.
وی یادآور شد: از دیگر فعالیت های اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای توسعه بازار سرمایه، تدوین و تصویب مقررات مربوط به تاسیس صندوق ارزی است و دستور العمل آن از سوی هیات مدیره سازمان ابلاغ شده است.
محمدی هم چنین با بیان این که بازار سرمایه ایران در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد و این روند را همچنان حفظ خواهد کرد گفت: توسعه ابزارها و نهادهای مالی با در نظر گرفتن مباحث شرعی در دستور کار قرار دارد و در این راستا، انتشار اوراق ارزی به عنوان یکی از محورهای توسعه و تکامل بازار سرمایه و ابزارهای مالی در دستور کار کمیته فقهی قرار دارد و بعد از جمع بندی، سایر مراحل عملیاتی شدن آن استمرار خواهد یافت.
وی افزود: اوراق ارزی، برای سرمایه‌گذاران برخی از ریسک های مرتبط با ارز را پوشش خواهد داد و این اطمینان را به همراه خواهد داشت که آنها مخاطرات ناشی از نوسانات نرخ ارز را به حداقل خواهند رساند.
چهارمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی (کیش اینوکس 2017 ) به عنوان بزرگ ترین رویداد اقتصادی کشور و بخش خصوصی شامگاه دوشنبه در جزیره کیش گشایش یافت.
چهارمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی و نهمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور در قالب رویداد بزرگ اقتصادی کشور با عنوان کیش اینوکس 2017 تا یازدهم آبانماه در مرکز نمایشگاه های بین المللی کیش دایر است.
رویداد کیش اینوکس 2017 می تواند همسو با اقدامات دولت در گسترش تعاملات اقتصادی بین المللی و سیاست های ابلاغی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در زمینه جذب سرمایه گذاری های خارجی، با دستاوردهای قابل توجه اقتصاد برای کشورمان همراه باشد.
نمایشگاه کیش اینوکس 2017 و فرصت های سرمایه گذاری کشور در ابعاد مختلف بویژه بین المللی پر محتوا است و این رویداد مهم در واقع مهر تاییدی بر سیاست های اقتصادی دولت تدبیر و امید است.
بیش از 200 سازمان و شرکت داخلی و خارجی در سومین نمایشگاه کیش اینوکس 2016 که سال گذشته در کیش برگزار شد، حضور داشتند.
جزیره کیش با مساحت91.5 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 40 هزار نفر در 18 کلیومتری کرانه جنوبی ایران در محدوده شمالی آب های نیلگون خلیج فارس واقع است و از نظر تقسیم بندی سیاسی و اداری کشور، در محدوده استان هرمزگان و شهرستان بندر لنگه قرار دارد.
 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو