پنج‌شنبه 1 فروردين 1398

ساخت موزه در چابهار به معرفی جهانی این منطقه کمک می کند

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: ساخت موزه بین المللی در چابهار به معرفی جهانی این منطقه کهن کمک شایانی می کند و منجر به توجه بیشتر به حوزه فرهنگ و تمدن آن خواهد شد.

به گزارش فرینا، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی زم در اجلاس جهانی موزه های آسیا و اقیانوسیه در منطقه آزاد چابهار افزود: چابهار یک منطقه راهبردی و از ظرفیت های بالای تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری برخوردار است.

حجت الاسلام زم گفت: مدیران مناطق آزاد در کنار توسعه اقتصادی و صنعت به فرهنگ، آداب و سنن توجه ویژه داشته باشند تا منجر به توسعه فرهنگی شود.

وی افزود: مناطق آزاد در طول 20 سال گذشته به طور مستقیم به سمت تجارت، صادرات و واردات رفته اند و به بخش فرهنگی آن توجه چندانی نشده است.

معاون فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با قدردانی از تلاش های مدیرعامل منطقه آزاد چابهار برای برگزاری این اجلاس و معرفی فرهنگ، تمدن و تاریخ این منطقه گفت: تلاش این مدیر جوان برای توسعه فرهنگی، گردشگری، صنعتی واقتصادی ستودنی است.

حجت الاسلام افزود: در سال های اخیر دولت توجه زیادی به بخش فرهنگی داشته است و مردم محلی فایده زیادی از مزیت های جغرافیایی، حفظ آب، خاک و توجه به میراث کهن برده اند.

اجلاس جهانی موزه های آسیا و اقیانوسیه (ایکوم - آسپک) از دهم تا 12 آبان 1396 برابر با یکم تا سوم نوامبر 2017 با حضور مهمانان و شخصیت هایی از 9 کشور جهان (کره جنوبی، کامبوج، پاکستان، پالائو، ژاپن، هند، بنگلادش، نپال وچین) در تالار همایش های بین المللی منطقه آزاد چابهار برگزار شد.

اجلاس اسپک 2 هدف اصلی ارتباط میان موزه ‌ها از طریق وجه آموزش و دوم توجه به بحران به ویژه بحران‌ های طبیعی، آب و خشکسالی که کشورهای مختلف را در بر می گیرد، را دنبال کرد.

سخنرانی مقامات مختلف کشورهای یاد شده، ارائه 11 مقاله و برگزاری نشست های تخصصی، برگزاری کارگاههای تخصصی با محوریت ارائه راهکارهای مقابله با بلایای طبیعی در حفظ آثار تاریخی و موزه ها، نشست بررسی تشکیل نیرویی ویژه برای حفاظت از موزه‌ ها در مقابل تروریسم و نشست های گروه کاری با موضوع موزه های آسیا- اقیانوسیه «بلایای طبیعی و بحران آب به ریاست کمیته ملی موزه های ایران» در این اجلاس از جمله برنامه ها بود.

شخصیت ها و مقامات برجسته حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و موزه داران 11 کشور از جمله سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران، رئیس دانشکده هنرهای عالی وکارآفرینی دانشگاه هنر اصفهان، یوجی یوریهارا نماینده کمیته ملی موزه های ژاپن، معاون میراث فرهنگی کشور، سید احمد محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های کشور و رئیس آیکوم ایران، عضو پایگاه میراث جهانی پاسارگاد، رئیس واعضای کمیته ملی موزه های کشورهای ایران، بنگلادش، چین، پاکستان، نپال، ژاپن، کامبوج و هند حضور داشتند .

در این اجلاس مقاله هایی با موضوع راهبردهای جدید برای تقویت نقش آموزشی موزه ها در چین، سازه های آبی ایران و قنات، زمین لرزه آوریل 2015 و تاثیرات آن روی موزه ها کاتماندو در معرفی کشور نپال، آموزش موزه ای دورنمای بنگلادش، نقش آموزش در موزه ها و آموزش میراث فرهنگی، آموزش، موزه و استفاده از آخرین ابزارهای فناوری در موزه های پاکستان، نگرش نوین به آموزش در موزه ها، سیستم آبرسانی در معبد کانگور کامبوج، نقش موزه های آب در پیشگیری از بحران زیست محیطی، کانال های آبی سازه های آبی در دوره هخامنشی ارایه شد.

اجلاس جهانی موزه های آسیا و اقیانوسیه (ایکوم - آسپک) با رونمایی از ماکت سایت موزه بین المللی منطقه آزاد چابهار و قرائت بیانیه پایانی به پایان رسید.


امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو