شنبه 4 خرداد 1398

اشتغال ۲۷۵هزار تن در مناطق ویژه اقتصادی کشور

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: سرمایه گذاران می توانند برای آسان شدن روند کاری خود و تسهیل قوانین گوناگونی که در مسیر انجام فعالیت های خود دارند موثر باشند.

به گزارش فرینا، مرتضی بانک در حاشیه همایش مدیران عامل مناطق ویژه اقتصادی کشور در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مناطق ویژه و آزاد اقتصادی با تسهیل فرآیند راه اندازی کسب و کار و صدور مجوزهای قانونی، الگوی مناسبی برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری در کشور است.

 وی گفت: زیر ساخت ها و تجهیزات مستقر در این مناطق زمینه جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی را فراهم و شرایط را برای راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی جدید، مهیا می کند.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد افزود: افزایش میزان سرمایه گذاری به خصوص سرمایه گذاری خارجی با استفاده از منابع فاینانس و سایر منابع بین المللی از اهداف مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و تاکنون 27 میلیارد دلار توافق نامه در این خصوص مبادله شده است.

مرتضی بانک گفت: بر اساس برنامه توسعه کشور این میزان باید در هر سال به رقم 50 میلیارد دلار افزایش یابد و در این راستا اقدام های مطلوبی برای جذب سرمایه گذاران خارجی با معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران انجام شده است.

وی با اشاره به آسان بودن فرآینده جذب سرمایه گذار خارجی در مناطق ویژه و آزاد اقتصادی نسبت به سایر بخش های اقتصادی کشور، افزود: این مساله فرصت خوبی را برای مسئولان مناطق ویژه و آزاد اقتصادی فراهم آورده است تا طرح ها و پروژه های اولویت دار خود را مشخص و با همکاری سایر دستگاه های کشور همچون وزارت اقتصاد ودارایی برای جذب سرمایه گذار اقدام کنند.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد کشور ادامه داد: در موضوع صادرات، دولت در طول چهار سال گذشته توجه ویژه ای به ظرفیت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داشت و این مناطق در عمل به تکالیف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دومین نهاد موفق کشور بودند.

مرتضی بانک گفت: در طول چهار سال گذشته حجم صادرات از مناطق آزاد به رقم 2 و نیم میلیارد دلار رسید و حجم صادرات در مناطق ویژه که دولت ها از مدت ها قبل برای ایجاد صنایع و واحدهای تولیدی در آن سرمایه گذاری کرده اند، 77 میلیارد دلار گزارش شده است.

وی افزود: اشتغالزایی سومین هدف مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و هم اکنون 275 هزار تن در مناطق آزاد مشغول کار هستند که این رقم در مناطق ویژه اقتصادی بسیار چشمگیرتر از این میزان است.

مشاور رییس جمهور گفت: توسعه شرکت های دانش بنیان، حضور در نمایشگاه های بین المللی و صادرات به کشور های منطقه از جمله برنامه های در اولویت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

مرتضی بانک افزود: هم اکنون 7 منطقه آزاد و 33 منطقه ویژه اقتصادی در کشور فعال هستند؛ همچنین تعدادی از مناطق نیز در انتظار کسب مراحل قانونی برای فعالیت بوده و تعدادی از مناطق ویژه و آزاد نیز، روند قانونی خود را برای گرفتن مجوز فعالیت، در مجلس شورای اسلامی طی می کنند.

وی گفت: مردم باید آگاه باشند وجود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در فرآینده اشتغال سهم عمده ای در دنیا ندارد، برای مثال در سه هزار و 500 منطقه ویژه و آزاد اقتصادی در جهان تنها 70 میلیون تن فعالیت می کنند، بنابراین این مناطق الگوهای خوبی برای راه اندازی کسب و کار و توسعه صنعت با رعایت استانداردهای اقتصادی در سایر مناطق هستند و با این هدف ایجاد می شوند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: یک هزار و 200 واحد صنعتی در مناطق آزاد اقتصادی کشور مجوز فعالیت دارند که از این تعداد بیش از 80 درصد واحدها فعال هستند.

مشاور رئیس جمهوری در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به این که مناطق ویژه سهم بزرگی در توسعه صادرات و پیاده سازی دستورالعمل اقتصاد مقاومتی دارند، گفت: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از مناطق موفق کشور است که 110 واحد صنعتی و تولیدی با اشتغالزایی برای سه هزار تن در آن فعالیت می کنند.

مرتضی بانک افزود: موقعیت ویژه این منطقه از جمله قرار گرفتن در مرکز کشور و نزدیکی به مراکز صنعتی، ظرفیت منحصر به فردی را برای سرمایه گذاری و راه اندازی فعالیت های اقتصادی در آن به وجود آورده است.

مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان گفت: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از زیرساخت های توسعه ای مناسبی برخوردار است و می تواند به درخواست متقاضیان برای فعالیت در منطقه، در کوتاه ترین زمان پاسخ دهد.

منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در 50 کیلومتری شهر قم، به عنوان مهمترین و نزدیک ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی – اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه آهن سراسری و بزرگراه های اصلی شمال – جنوب و شرق – غرب ایران بوده و جهت برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس به منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز داشته و قادر است نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا نماید.

مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم بازدید و در همایش مدیران عامل مناطق ویژه اقتصادی کشور در سالن همایش های منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان شرکت کرد.


 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو