چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398

اعلام مشوق های جدید صادراتی در منطقه آزاد ارس

مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد ارس در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر ارس، مشوق های جدید صادراتی منطقه آزاد ارس را اعلام کرد.

به گزارش فرینا، جعفر ملکی در این همایش عنوان کرد: امسال مبلغ 3 میلیارد تومان به عنوان مشوق صادراتی در نظر گرفته است که این رقم برای سال آینده به بیش از 5 میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد.
وی میزان مشوق ها را در بخش های مختلف صادراتی، متفاوت عنوان کرد و در ادامه گفت: در حوزه صنعت، آن دسته از شرکت های مستقر در منطقه آزاد ارس که بالای یک میلیون دلار صادرات داشته باشند، می توانند از این مشوق ها استفاده کنند. در بخش کشاورزی نیز این رقم صد هزار دلار در نظر گرفته شده است.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد ارس، خاطرنشان کرد: جایزه صادراتی در حوزه صنعت 2 درصد میزان صادرات، در بخش کشاورزی 3 درصد میزان صادرات و در بخش صنایع دستی 7 درصد میزان صادرات برای هر شرکت است.
او در مورد سایر مشوق های پیش بینی شده و مصوب در هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس نیز، تصریح کرد: منطقه آزاد ارس در زمینه شرکت در نمایشگاه های خارجی نیز مشوق هایی را برای شرکت های صادرکننده، پیش بینی کرده است که سقف میزان مشوق برای حوزه صنعت 15 میلیون تومان، بخش کشاورزی 20 میلیون تومان و بخش صنایع دستی 25 میلیون تومان است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: شرکت های صادرکننده می توانند به میزان صادرات از تخفیف ویژه ای که برای واردات در نظر گرفته شده است نیز به عنوان سود بازرگانی برخوردار شوند.
ملکی خاطرنشان کرد: سازمان منطقه آزاد ارس در زمینه برندسازی نیز از شرکت های صادر کننده، حمایت خواهد کرد و 50 درصد هزینه برندسازی تا سقف 30 میلیون تومان توسط سازمان منطقه آزاد ارس، پرداخت می شود.
وی افزود: در زمینه هزینه ضمانت نامه ها نیز سازمان منطقه آزاد ارس متعهد به پرداخت 20 درصد هزینه ها می شود و ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه نیز یکی دیگر از مواردی است که مورد حمایت سازمان قرار می گیرد.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد ارس در مورد حمایت از صادرات مجدد نیز گفت: به ازای هر یک میلیون دلار صادرات مجددی که توسط شرکت های مستقر در منطقه آزاد ارس صورت می گیرد، 10 میلیون تومان جایزه صادراتی در نظر گرفته شده است.
ملکی گفت: در 5 سال گذشته میزان صادرات منطقه آزاد ارس 215 میلیون دلار برآورد شده است و منطقه آزاد ارس در شاخص رشد صادرات در رتبه اول بین مناطق آزاد ایران قرار دارد.
وی افزود: این میزان صادرات به 34 کشور انجام شده است. بر اساس این آمار، کشورهای ترکیه و آذربایجان اصلی ترین بازار صادراتی منطقه آزاد ارس هستند و سهم کشورهای ارمنستان و پاکستان نیز در سال های اخیر افزایش داشته است.
ملکی تاکید کرد: میزان صادرات منطقه آزاد ارس در سال 96 نسبت به سال 95 رشد بسیار بالایی را نشان می دهد و پیش بینی می شود که در پایان امسال، میزان صادرات به حدود 2 برابر سال گذشته برسد.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به آمار شرکت های صادرکننده منطقه، عنوان کرد: 9 شرکت صادرکننده در منطقه آزاد ارس، هر ساله رشد صادراتی داشته اند و روند مثبت صادراتی خود را در 5 سال اخیر حفظ کرده اند.
ملکی از اجرای طرح های مطالعاتی در سازمان منطقه آزاد ارس برای افزایش صادرات از این منطقه خبر داده و تقویت بازارهای کنونی و ایجاد بازارهای جدید صادراتی را از اولویت های این سازمان نام برد.
وی در ادامه گفت: ایجاد اتاق فکر تخصصی صادرات منطقه آزاد ارس، با حضور شرکت های صادرکننده و کارشناسان این حوزه نیز از دیگر برنامه هایی است که در ادامه مشوق های صادراتی پیش بینی شده است.
گفتنی است، همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر منطقه آزاد ارس در سالن حکیم نباتی سایت اداری سازمان منطقه آزاد ارس برگزار شد و در این همایش از صادرکننده های برتر و نمونه منطقه آزاد ارس، تجلیل به عمل آمد.
شرکت ارس تارلا امین، خزر نفت ارس، آران نفت ارس، ویلوهاوس آف ارس فری زون، چیره ترابر پنج شرکت فعال در ارس که برای اولین بار کالای تولیدی خود را صادر کرده اند مورد تجلیل قرار گرفتند.
شرکت جلفا کاران ارس، پارا پلاستیک جلفا ارس، آران نیرو، ساوالان لویی ارس و دماوند صنعت ارس پنج شرکت اول صادرات حاصل از تولید به سرزمین اصلی که مورد تجلیل قرار گرفتند.
شرکت آذر دوام یول، پالایش نفت تبریز، شرکت دورنا باتری ارس، پاراپلاستیک جلفا ارس و هومن پلاست ارس نیز بعنوان صادرکنندگان برتر کالای داخلی تجلیل شدند.
شرکت فتاح جویان، آوای خزر، ساقه ترابر، راد مهر شرق و صحرارانان نیز بعنوان پنج شرکت اول صادرات مجدد مورد تجلیل قرار گرفتند.

برچسب ها : منطقه آزاد ارس
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو