سه شنبه 31 ارديبهشت 1398

طرح جدید جمع آوری گازهای مازاد پتروشیمی‌ها در ماهشهر


مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران با اشاره به برنامه برای جمع آوری گازهای مازاد دی اکسید کربن پتروشیمی رازی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، گفت: به زودی با نصب و راه اندازی یک کمپرسور جدید گازهای مازاد جمع آوری و برای تولید محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش فرینا، بهمن بهزادی با اشاره به برنامه‌ریزی برای بازیافت بخشی از دی اکسید کربن موجود در مجتمع های پتروشیمی مستقر در ماهشهر، افزود: یکی از طرح های در دست اجرا استفاده از ظرفیت مازاد دی اکسید کربن پتروشیمی رازی است.
بهزادی گفت: قصد داریم با خرید، نصب و راه اندازی یک دستگاه کمپرسوری گاز مازاد دی اکسید کربن مازاد پتروشیمی رازی را مورد مصرف قرار دهیم که این اجرای این طرح دستاوردهای اقتصادی و زیست محیطی به همراه دارد.
وی همچنین درباره مهمترین اقداماتی که در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی خارجی انجام گرفته هم افزود: هم اکنون بخش زیادی از طراحی و ساخت قطعات پتروشیمی فن‌آوران در داخل کشور انجام شده و حتی در خصوص کاتالیست ریفورمر، 40 تا 42 مورد تیوب‌های واحدها با کاتالیست ایرانی جایگزین شده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران با تاکید بر اینکه در حال حاضر بخش عمده ای از کاتالیست‌های مصرفی در پتروشیمی فن‌آوران که پیشتر خارجی بوده با نمونه مشابه داخلی جایگزین شده است، گفت: در شرایط فعلی تنها کاتالیستی که از هالدو تاپسو می‌خریم کاتالیست سنتز بوده که امیدواریم آن را هم بومی کنیم.
بهزادی در ادامه درباره ساخت و راه اندازی واحد MTO جدید با هدف تبدیل متانول به اولفین در پتروشیمی فن‌آوران هم افزود: هم اکنون مشکل تامین زمین برای اجرای طرح وجود دارد اما فاینانسور پای کار آماده است و برای دانش فنی تاکنون با چندین شرکت بین‌المللی گفتگو شده است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی فن‌آوران در پایان گفت: ظرفیت طرح MTO پتروشیمی فن‌آوران حدود یک میلیون و 650 هزار تن تولید محصولاتی همچون متانول و سپس تکمیل زنجیره های ارزش آن با تولید اتیلن و پلی پروپیلن است.
مجتمع پتروشیمی فن آوران از ظرفیت تولید سالانه حدود یک میلیون تن متانول، 140 هزار تن منو اکسید کربن و 150 هزار تن اسید استیک برخوردار بوده که در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی احداث شده است. 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو