شنبه 31 فروردين 1398

شاخص ها نشان از امیدواری فعالان اقتصادی به آینده دارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شاخص های موجود نشان از امیدواری فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران به آینده صنعت و معدن در کشور دارد.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، محمد شریعتمداری عصر دوشنبه در حاشیه افتتاح طرح فولاد کاوه در منطقه آزاد اروند در جمع خبرنگاران افزود: در کشور شاهد بیش از 18 درصد رشد صدور جواز تاسیس در حوزه صنعت، و 22 درصد رشد در حوزه معدن در مقایسه با هفت ماه پارسال هستیم و این یعنی فعالان اقتصادی در این زمینه سرمایه گذاری می کنند.
وی با بیان اینکه روند تقاضا برای جواز تاسیس صنعت در خوزستان نیز نشانگر این امیدواری است اظهار کرد: در شهر‌ک‌های صنعتی استان خوزستان قراردادهای تنظیم‌شده برای واگذاری زمین در حوزه صنعتی در مقایسه با هفت ماه پارسال رشد 2 برابری نشان می دهد که موید این اقبال است.
وی همچنین با اشاره به رشد شاخص های صنعت کشور در حوزه فولاد گفت: با وجود مشکلات موجود در بازارهای جهانی و روند رکود در صنایع فولاد در بسیاری از کشورها، در مجموع صنعت فولاد کشور ما روند رو به رشدی را هم در ایجاد ظرفیت های جدید هم در تولید در زنجیره فولاد داشته و در زمینه صادرات هم قدم های بسیار خوبی برداشته شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت از بنیاد مستضعفان به عنوان یکی از بهترین فعالان در زمینه صادرات فولاد کشور نام برد و ادامه داد: خوشبختانه توانسته ایم ظرفیت صادرات فولاد را از حدود یک و نیم میلیون تن در سال های اخیر به رشد قابل ملاحظه ای برسانیم و امیدواریم در پایان امسال رکورد هشت میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را در حوزه فولاد محقق کنیم، البته باید به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد خام در کشور برسیم و این هدف اقتصادی را محقق کنیم.
شریعتمداری با بیان اینکه طرح فولاد کاوه اروند به دست مهندسان بنیاد مستضعفان در 30 ماه به اجرا در آمده گفت: اجرای این طرح در دولت یازدهم آغاز شد؛ در این منطقه هم اشتغال قابل توجهی به همت بنیاد مستضعفان به وجود خواهد آمد.
وی ادامه داد: زنجیره پیشین و پسین این طرح‌ها در آینده تکمیل و اجرا خواهد شد و آینده بسیار روشنی را در این حوزه می بینیم.
وی افزود: در شهرستان هایی مثل شادگان که کمتر در زمینه تاسیسات صنعتی در آنها کار شده، راه اندازی واحد جدید آهن اسفنجی اقدام خوبی است که برای 700 نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده که امیدواریم این اشتغال به یک هزار نفر افزایش پیدا کند.
طرح نورد 600 هزار تنی فولاد کاوه اروند در خرمشهر با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری با هدف تولید 480 هزار تن میلگرد و 120 هزار تن مفتول در سال به بهره برداری رسید.
معاون اول رئیس جمهوری بعدازظهر دوشنبه برای سفری 2 روزه و به منظور بهره برداری از چند طرح مهم اقتصادی در راس هیاتی وارد خوزستان شد.
بهره برداری از فولاد شادگان، فولاد کاوه، پروژه آلومینیوم کاوه مسجد سلیمان، آغاز کار ساخت مجتمع پترو پالایش مسجد سلیمان ، شرکت در نشست شورای اداری و نشست اقتصاد مقاومتی در اهواز از جمله برنامه های سفر معاون رییس جمهوری به خوزستان است.
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، محمد شریعتمداری وزیر صنعت،معدن و تجارت، مرتضی بانک مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور، عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و محمد سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان ، معاون اول رییس جمهوری را در این سفر همراهی می کنند.

برچسب ها : منطقه آزاد اروند
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو