اخبار اقتصادی | 919 کیلومتر خطوط ریلی جدید تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد

  • دوشنبه 18 دی 1396 - 13:27
  • 0 دیدگاه
معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: با انجام ریل گذاری 516 کیلومتر در پروژه اقتصاد مقاومتی در سال جاری، 919 کیلومتر از خطوط جدید ریلی به بهره‌برداری می رسد.

پایگاه خبری مناطق آزاد (فرینا) | اخبار اقتصادی | خیرالله خادمی افزود: پس از بهره‌برداری از 919 کیلومتر خطوط ریلی، اتصال ریلی مراکز استان‌های اردبیل، خراسان شمالی، لرستان، کردستان و چهارمحال و بختیاری برای سال 97 در دستور کار ما قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: در سال 96 هفت طرح مهم ریلی در اولویت اجرایی قرار گرفت که با اتمام این طرح‌ها علاوه بر ارتباط ریلی میان ایران و افغانستان 5 استان کشور شامل همدان، کرمانشاه، گیلان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی به شبکه ریلی متصل خواهند شد.

راه‌آهن قزوین - رشت
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل کشور در خصوص راه‌آهن قزوین- رشت اظهارداشت: عملیات اجرایی راه‌آهن قزوین- رشت به طول 164 کیلومتر با هدف اتصال این استان به شبکه ریلی و سپس تا کشور جمهوری آذربایجان از سال 1383 آغاز شد.
وی گفت: این پروژه که از شهرهای کوهین، لوشان، منجیل، رستم آباد و امام‌زاده هاشم عبور می‌کند، تاکنون با صرف هزینه‌های بالغ ‌بر 13 هزار 880 میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی 80 درصدی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود امسال به بهره‌برداری برسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اعتبار مورد نیاز این پروژه را 6 هزار و 350 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: راه‌آهن قزوین- رشت یک ابر پروژه عمرانی با 25.4 کیلومتر تونل و گالری و حدود 9 کیلومتر پل بزرگ که زیباترین و طولانی‌ترین پل ریلی کشور به طول 1430 متر جزو همین پروژه است.

راه‌آهن فیروزان- کرمانشاه
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل با اشاره به عملیات اجرایی راه‌آهن فیروزان- کرمانشاه گفت: این پروژه به طول 110 کیلومتر با هدف اتصال این استان به شبکه ریلی از سال 1380 آغاز شد و از شهرهای زاگرس و بیستون عبور می‌کند و تاکنون با صرف هزینه‌ای بالغ‌بر 3 هزار و 980 میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی 80 درصد برخوردار است.

راه‌آهن همدان
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین به عملیات اجرایی راه‌آهن همدان اشاره کرد و گفت: عملیات اجرایی راه‌آهن همدان به طول 270 کیلومتر با هدف اتصال استان به شبکه ریلی از سال 1384 آغاز شد در این پروژه که از شهرهای رباط کریم-نوبران و فامنین عبور می‌کند تاکنون بالغ‌بر 5 هزار و 35 میلیارد ریال هزینه شده و هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است.

راه‌آهن مهاباد ـ ارومیه
خادمی در ادامه به تشریح وضعیت پروژه ریلی مهاباد- ارومیه پرداخت و در این رابطه گفت: عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن مهاباد - ارومیه به طول 97 کیلومتر با هدف اتصال استان آذربایجان غربی به شبکه ریلی از سال 1380 آغاز شد.
به گفته وی، این پروژه از مبدأ مهاباد آغاز می‌شود و پس از عبور از شهر نقده به ارومیه می رسد و تاکنون با هزینه‌ای بالغ‌ بر 4 هزار و 534 میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی 90 درصد برخوردار است و با اعتباری بیش از 2750 میلیارد ریال این طرح در سال جاری به بهره‌برداری می رسد.

راه‌آهن میانه ـ بستان‌آباد
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ و نقل با اشاره به میزان پیشرفت فیزیکی راه‌آهن میانه - بستان‌آباد نیز ابراز داشت: عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن میانه بستان‌آباد به طول 133 کیلومتر با هدف کاهش مسیر فعلی تهران - تبریز از سال 1380 آغاز شد که از شهرهای ترکمانچای و تیکمه ‌داش عبور می‌کند، تاکنون با هزینه‌ای بالغ بر 9 هزار و 500 میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی 92 درصد برخوردار است.

راه‌آهن یزد ـ مهریز
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل عملیات اجرایی راه‌آهن یزد-مهریز به طول 30 کیلومتر با هدف ارتباط ریلی فلات مرکزی با استان‌های فارس و بوشهر از سال 1391 آغازشده است. این پروژه در مسیر یزد- بافق از ایستگاه رخش منشعب و به سمت اقلید ادامه می‌یابد و تاکنون با هزینه‌ای بالغ بر 700 میلیارد ریال از پیشرفت فیزیکی 97 درصد برخوردار است.

راه‌آهن خواف ـ هرات
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص راه‌آهن خواف - هرات نیز گفت: عملیات اجرایی پروژه راه‌آهن خواف - هرات به طول 139 کیلومتر با هدف ایجاد کریدور ریلی بین و ایران و افغانستان و سپس اتصال آن به کشور چین از سال 1386 آغاز شد. این پروژه تاکنون با هزینه‌ای بالغ‌بر 2 هزار و 964 میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی 89 درصد برخوردار است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان یادآورشد: بر اساس بررسی‌ها پس از بهره‌برداری از 7 پروژه ریلی اقتصاد مقاومتی یاد شده تا پایان سال جاری اتصال مراکز استان‌های اردبیل، خراسان شمالی، لرستان، کردستان و چهارمحال و بختیاری در سال 97 در دستور کار قرار می‌گیرد تا در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد اتصال 10 استان کشور به شبکه راه‌آهن باشیم.
شبکه ریلی جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون 13 هزار 350 کیلومتر خطوط در دست بهره‌برداری، 3410 کیلومتر خطوط در دست احداث و 4930 کیلومتر در حال مطالعه است که با اتمام 516 کیلومتر ریل‌گذاری از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سال جاری، 919 کیلومتر از خطوط جدید ریلی مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.

برچسب ها : اخبار اقتصادی
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو