آمادگی دولت نروژ برای توسعه روابط با ایران

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر ودریانوردی گفت: ایران از هرگونه فعالیت توسعه ای و سرمایه گذاری در حوزه های بندری و دریایی با کشور نروژ استقبال می کند.

به گزارش فرینا، محمد راستاد در دیدار با سفیر نروژ در ایران با اشاره به سابقه ۹۰ ساله همکاری های کشتیرانی و تجاری بین دو کشورایران و نروژ، افزود: ما آماده هر گونه همکاری با سرمایه گذاران بخش خصوصی نروژ برای توسعه بنادر کشورمان هستیم.

راستاد ضمن تشریح توانمندی های عملیاتی بنادر کشور و معرفی فرصت های سرمایه گذاری به ویژه در بنادر شهید رجایی، چابهار و امام خمینی(ره) گفت: زیر ساخت های بندری در بنادر بزرگ تجاری ایران توسط دولت انجام می شود ؛ اما در بخش توسعه روبناها و پسکرانه های بندری بخش های خصوصی داخلی و خارجی می توانند مشارکت داشته باشند.

وی همچنین با بیان اینکه عمده شناور های امداد و نجات دریایی در ایران با مشارکت شرکت نروژی ساخته می شود، افزود: در بخش صدور گواهی نامه های دریانوردی نیز شرکت های نروژی از جمله شرکت DNVGL همکاری های خوبی با جامعه دریایی ایران دارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: به مناسبت سابقه دیرینه همکاری های دریایی و بندری دو کشور، پیشنهاد می شود مراسم گرامیداشتی در این زمینه در تهران یا اسلو برگزار شود. همچنین برای پیگیری موضوعات مورد علاقه و توسعه روابط، گروه متخصص فنی تشکیل شود.

در این نشست لارس نوردرم سفیر نروژ در ایران نیز از آمادگی دولت نروژ برای توسعه روابط با ایران خبر داد و گفت: شرکت های خصوصی فعال در زمینه های بندری و دریایی علاقه دارند در بخش های مختلف دریانوردی با سازمان بنادر در ایران همکاری داشته باشند.

قدیمی ترین موافقت نامه دریایی بین ایران و نروژ در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی و با عنوان « قانون اجازه مبادله عهدنامه مودت و تجارت و بحر پیمایی » امضا شده بود.


 

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو