پرونده سفرهای دریایی نوروز 97 هرمزگان با مهر «بدون سانحه» بسته شد /ترابری 4.3 میلیون نفر و جابجایی 578 هزار خودرو

مدیرکل بنادر و دریانوردی و رییس کمیته حمل و نقل دریایی ستاد خدمات سفر استان هرمزگان گفت: طرح تسهیل سفرهای دریایی هرمزگان نوروز 97 در حالی با سپری کردن 22 روز «سفر بدون سانحه» به ایستگاه پایانی رسید که طی این مدت در مجموع جابجایی جمعیتی نزدیک به 4میلیون و 330 هزار نفر سفر و افزون بر 578 هزار دستگاه خودرو بر پهنه آب های فیروزه ای رنگ خلیج فارس و دریای عمان به ثبت رسید.

به گزارش فرینا، اله مراد عفیفی پور با اعلام خبر پایان طرح نوروزی سال 97 افزود: هرمزگان به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی ایران هر ساله پذیرای میلیون ها میهمان نوروزی از اقصی نقاط این سرزمین است که چند صباحی از ایام بهاری را در دامن آب های فیروزه ای خلیج فارس روزگار به تفریح و تفرج سپری می کنند.
عفیفی پور گفت: طرح نوروزی تسهیل سفرهای دریایی در این استان در سه بخش ایمنی مسیرهای تردد، ایمنی بنادر و ایمنی شناورها که همه ساله از 25 اسفند گذشته آغاز شده و تا پایان روز 15فروردین ماه دامه داشت، امسال با توجه به نزدیکی روز طبیعت(13 فروردین) با تعطیلات پایان هفته، مدت آن دو روز دیگر تمدید شد؛ دوره ای 22 روزه که خوشبختانه هیچ حادثه ناگوار دریایی در بنادر مسافری به وقوع نپیوست و میلیون ها مسافر دریایی سفری ایمن و آرامش بخش را در آغازین روزهای بهاری سال 97 تجربه کردند.
به گفته عفیفی پور، 13بندر مسافری و گردشگری در این استان 95 درصد از کل حمل و نقل مسافران دریایی کشور و حدود 100 درصد عملیات حمل خودرو به مقصد جزایر خلیج فارس را بر عهده دارند که بر اساس تجزیه و تحلیل آماری، یک پنجم این مسافرت ها نیز در دوره زمانی تعطیلات نوروزی انجام می شود.
وی افزود: از ابتدای اجرای طرح نوروزی تسهیل سفرهای دریایی هرمزگان تا پایان هفدهمین روز از فروردین ماه 97، در مجموع چهار میلیون و 329 هزار و 389 نفر سفر مسافر و گردشگر از سرزمین اصلی به مقصد جزایر این استان و بالعکس صورت گرفت که 10 درصد کاهش داشته است.
رییس کمیته حمل و نقل دریایی ستاد خدمات سفر استان هرمزگان گفت: خدمات رسانی مناسب و مستمر صورت گرفته توسط اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان طی موج نخست سفرهای نوروزی میلیون ها نفر از هموطنان را ترغیب کرد تا در موج دوم این سفرها، مسافران جنوب آخرین روزهای تعطیلات نوروزی خود را در جزایر هرمزگان و در کنار آب های نیلگون خلیج فارس سپری کنند.
عفیفی پور گفت: تجزیه و تحلیل آماری حاکی از این است که طی 22 روز زمان اجرای طرح نوروزی سال 97، عملیات جابجایی 578 هزار و 744 دستگاه خودرو از طریق مسیرهای دریایی بین بنادر لنگه، کیش، آفتاب، چارک، پهل و لافت به ثبت رسیده است که 3 درصد افزایش داشته است.
وی از ثبت 116هزار و 438 تردد شناورهای دریایی در تعطیلات نوروزی سال 97 خبر داد که در همسنجی با سال گذشته یک درصد افزایش داشته است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از آخرین آمار و اطلاعات مربوط به وضعیت فعالیت های گردشگری ساحلی و دریایی در استان طی 22 روز اجرای طرح نوروزی نیز اشاره کرد و گفت: طی مدت یاد شده، در مجموع بیش از 841 هزار و 564 نفر از شناورهای تفریحی و گردشگری برای انجام گشت های دریایی بهره مند شدند که افزایشی معادل 5.9درصد به ثبت رسید.
عفیفی پور گفت: بیشترین حجم جابجایی مسافر و گردشگر از ابتدای اجرای طرح نوروزی 97 تاکنون مربوط به روز پنجم فروردین به عنوان پرترافیک ترین و شلوغ ترین روز طی تعطیلات نوروزی است که طی این روز، در مجموع 370هزار و 74 نفر سفر انجام شد.
وی ادامه داد: بیشترین حجم جابجایی خودرو نیز در روز پنجم فروردین با رقمی بالغ بر 51 هزار و 776 دستگاه خودرو به ثبت رسید که بخش عمده آنها به مسیر دریایی پهل – لافت(جزیره قشم) اختصاص دارد.
رییس کمیته حمل و نقل دریایی ستاد خدمات سفر استان هرمزگان در پایان با اشاره به تجربه اجرای 11 سال طرح تسهیل سفرهای دریایی در این استان، افزود: در تعطیلات نوروزی سال 97 ، بیش از 120 فروند شناور مسافری و لندینگ کرافت با ظرفیت 6هزار و 293 صندلی و امکان حمل 2هزار و 880 دستگاه خودرو در قالب بزرگترین ناوگان مسافرت های دریایی کشور، خدمات دهی شبانه روزی به میهمانان نوروزی را بر عهده داشتند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو