چهارشنبه 1 خرداد 1398

می توان از ظرفیت بندر کاسپین در توسعه و اشتغال استان گیلان بهره برد

بندرکاسپین فقط مختص منطقه آزاد نیست بلکه می‌تواند علاوه بر عایدات ملی، بهره استانی نیز داشته باشد؛ ما بایستی هنر بهره‌ گیری از این ظرفیت عظیم برای توسعه اقتصاد و اشتغال استان را داشته باشیم.

به گزارش فرینا، استاندار گیلان در جلسه کمیته شناسایی ظرفیت‌های منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی و مناطق ویژه اقتصادی استان با اشاره به صنعت گردشگری دریا محور و محسناتش، خاطر نشان کرد: بندرکاسپین فقط مختص منطقه آزاد نیست بلکه می‌تواند علاوه بر عایدات ملی، بهره استانی نیز داشته باشد؛ ما بایستی هنر بهره‌گیری از این ظرفیت عظیم برای توسعه اقتصاد و اشتغال استان را داشته باشیم.
مصطفی سالاری در این نشست که با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، مشاور عالی استاندار، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، فرمانداران شهرستان‌های بندرانزلی و لاهیجان، مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری و جمعی از مدیران استانی و فعالین بخش خصوصی برگزار شد، اظهار کرد: تردیدی نیست گیلان استانی سرشار از ظرفیت‌ها و مزیت‌ها است و گردشگری، کشاورزی و تجارت سه محور با تاریخچه‌ای مشخص از همین ظرفیت‌ها و مزیت‌ها است.
سالاری هدف از شکل‌گیری مناطق آزاد را بهره بردن از معافیت‌های مالی - اقتصادی دانست و خاطر نشان کرد: منطقه آزاد انزلی به لحاظ زیبایی‌های بصری، موقعیت گردشگری، جاذبه‌های توریستی و حجم آمد و شدها نشان داده، می‌تواند پیشران برای استان باشد.
وی با اشاره به صنعت گردشگری دریا محور و محسناتش، خاطر نشان کرد: بندرکاسپین فقط مختص منطقه آزاد نیست بلکه می‌تواند علاوه بر عایدات ملی، بهره استانی نیز داشته باشد؛ ما بایستی هنر بهره‌گیری از این ظرفیت عظیم برای توسعه اقتصاد و اشتغال استان را داشته باشیم.
نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه توسعه کمی‌و کیفی منطقه آزاد، و توسعه گردشگری در استان باعث تقویت سه محور تجارت، کشاورزی و گردشگری می‌شود، گفت: در این خصوص هر آنچه می‌توانیم باید انجام دهیم.
سالاری فلسفه شکل‌گیری مناطق آزاد را برپایی مدیریت واحد و متمرکز عنوان کرد و گفت: منطقه آزاد در واقع نماینده دستگاه‌های اجرایی در منطقه است و از طرف آنها اختیار دار است؛ گاهی ورود کردن برخی از دستگاه‌های دولتی در امور منطقه آزاد، علاوه بر اینکه راه‌گشایی نیست، سبب پراکندگی امور نیز می‌شود.
وی ادامه داد: توصیه می‌کنم دستگاه‌ها حداقل در مواردی که ابهام برای حضور دارند ورود نکنند.
استاندار گیلان خواستار تعامل و همراهی جدی‌تر اتاق بازرگانی با منطقه آزاد شد و با تأکید بر لزوم برقراری مراودات اقتصادی با کشورهای حاشیه دریای خزر، تصریح کرد: کشورهای حوزه CIS آمادگی و علاقه‌مندی برقراری ارتباط بیشتر با ایران را دارند و منطقه آزاد انزلی ظرفیت خوبی است که بتوانیم با کاهش بروکراسی و مبتنی بر مراودات و تعاملات بروز و بدور از سنتی کاری وارد مرحله‌ جدیدی از مناسبات منطقه‌ای شویم.
سالاری اضافه کرد: باید در استفاده از ظرفیت منطقه آزاد جدی‌تر شویم، قدر این موقعیت را بدانیم و به دور از هرگونه مداخله بی‌جهت در امور منطقه آزاد، از این موهبت استانی بهره کافی ببریم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به منطقه ویژه اقتصادی آستارا و لاهیجان اشاره کرد و با بیان اینکه با راه‌اندازی سازمان های مسئول در این مناطق می‌توان مدیریت یکپارچه‌ای ایجاد کرد تا امورات با نظم بیشتری پیش رود، اظهار داشت: گرچه کار در این مناطق معافیت گمرکی به معنای تام ندارد اما تشریفات گمرکی در آن مرتفع شده است.
استاندار گیلان به ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا اشاره و اظهار داشت: می‌توان اقداماتی لجستیک در این منطقه برقرار کرد.
سالاری با تأکید بر لزوم پیگیری برای گرفتن امتیاز منطقه آزاد برای بندرآستارا، تصریح کرد: تا آن زمان بیکار نمی‌ایستیم و با راه‌اندازی سازمان مسئول و مدیریت متمرکز در منطقه، تمام تلاش خود برای بهره بردن از منافع استانی را به کار خواهیم بست.

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو