تکمیل بخش دریایی فاز 14 منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی از تکمیل بخش دریایی این فاز تا پایان امسال خبر داد و گفت: نخستین سکوی دریایی فاز 14 پارس جنوبی تا پایان اردیبهشت ماه راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش فرینا، حمیدرضا مسعودی پیشرفت کلی طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی را 80 درصد اعلام کرد و افزود: ساخت سکوهای دریایی این طرح پیشرفت 91,5 درصدی دارد، همچنین عملیات لوله‌گذاری خطوط دریایی انتقال گاز به تاسیسات خشکی به پیشرفت 90 درصدی رسیده است.

مسعودی گفت: طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی در بخش حفاری و احداث پالایشگاه نیز به ترتیب پیشرفت 80 و 75,5 درصدی دارد.

برداشت روزانه 28,2 میلیون مترمکعب گاز از فاز 14 پارس جنوبی تا پایان شهریور

وی به نصب نخستین سکوی دریایی طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی در بهمن‌ماه پارسال اشاره کرد و افزود:‌ عملیات تکمیلی حفاری هفت حلقه چاه این سکو با موفقیت به پایان رسیده و هم‌اکنون آخرین مراحل راه‌اندازی خط لوله سکوی دریایی 14Aو نیز خط انتقال از واحد 100 پالایشگاه فاز 14 به سمت پالایشگاه 12 در حال انجام است.

مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اتمام عملیات راه‌اندازی سکوی 14A تا اواسط ماه جاری، برداشت روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش (معادل 14,1میلیون مترمکعب) از موقعیت مخزنی این سکو محقق و برای شیرین‌سازی به پالایشگاه فاز 12 ارسال شود.

مسعودی درباره وضع پیشرفت دیگر بخش‌های فراساحلی این طرح گفت: همزمان عملیات تکمیلی 8 حلقه چاه موقعیت سکوی اقماری 14C نیز با پیشرفت قابل قبولی در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود با نصب و راه‌اندازی این سکو تا پایان شهریورماه امسال، برداشت روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش از سکوی اقماری 14Cمحقق شود.

وی ادامه داد: بدین ترتیب فاز نخست طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی در مجموع با برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش (معادل 28,2 میلیون فوت مکعب) از 2 سکوی دریایی تکمیل می‌شود.

پیشرفت مطلوب حفاری سکوی B و D فاز 14 پارس جنوبی

مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی با بیان این‌که عملیات حفاری چاه‌های موقعیت سکوی B و D این طرح نیز از پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است، افزود: به محض دریافت لوله‌های CRA عملیات تکمیلی آن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

به گفته مسعودی، عملیات لوله‌گذاری خطوط لوله زیردریایی این طرح شامل 230 کیلومتر خطوط لوله 32 اینچ، خطوط 4,5 اینچی تزریق گلایکول و خطوط درون‌میدانی که سکوهای فرعی و اصلی را به یکدیگر متصل می‌کنند، به انجام رسیده و هم‌اکنون مراحل هایدروتست و نصب اتصالات خطوط لوله به جکت‌ها را پشت سر می‌گذارد، بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود بخش دریایی طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی تا پایان سال 97 به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

راه‌اندازی نخستین ردیف پالایشگاه فاز 14 تا نیمه دوم سال 98

وی روند پیشرفت احداث پالایشگاه این فاز را مثبت ارزیابی کرد و گفت: سرعت کار در بخش پالایشگاهی فاز 14 پارس جنوبی به گونه‌ای پیش رفته است که هم‌اکنون همه کالاهای مورد نیاز این بخش سفارش‌گذاری و بخش عمده‌ای از آن نصب شده است.

مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی افزود: واحد 121 بخار و واحد 123 و 124 تولید هوا و نیتروژن پالایشگاه هم‌اکنون مراحل پیش‌ راه‌اندازی را طی می‌کنند.

مسعودی به مشکلات پیش روی احداث پالایشگاه فاز 14 در سال 96 نیز اشاره کرد و گفت: پارسال با کمبود کالاهایی همچون فیتینگ، اتصالات پایپینگ و لوله‌کشی مواجه بودیم که خوشبختانه تامین شد و بخشی از آن به پالایشگاه منتقل شده است، بنابراین در نظر داریم با افزایش نیروهای انسانی و فعال شدن جبهه‌های مختلف کاری در این بخش به پیشرفت قابل قبولی دست یابیم.

وی اظهار امیدواری کرد با راه‌اندازی واحد یوتیلیتی (آب، برق، بخار و نیتروژن) پالایشگاه فاز 14، نخستین ردیف شیرین‌سازی این پالایشگاه در نیمه دوم سال 98 به بهره‌برداری برسد.

گفتنی است؛ طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی با هدف تولید روزانه 56 میلیون و 600 هزار مترمکعب گاز ترش و 75 هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال اجراست.

تولید سالانه بیش از یک میلیون گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400 تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو