شنبه 4 خرداد 1398

لایروبی زیرساخت های آبیاری اراضی کشاورزی منطقه آزاد انزلی

از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی همزمان با آغاز فصل کاشت برنج مرمت و لایروبی زیرساخت های آبیاری اراضی کشاورزی این منطقه انجام می شود.

معاونت فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد انزلی با دستور مدیرعامل این سازمان همزمان با آغاز فصل کاشت برنج و مشکلات کم آبی اراضی کشاورزی این منطقه که در پایین  حوزه آبریز استان قرار دارد نسبت به مشارکت در مرمت و لایروبی زیرساخت های آبیاری اراضی کشاورزی و راه اندازی ایستگاه های پمپاژ آب کشاورزی  روستاهای محدوده منطقه آزاد انزلی اقدام کرد.
رحیم شوقی معاون فنی عمرانی سازمان منطقه آزاد انزلی در خصوص اقدامات خدمات رسانی سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه آبیاری اراضی کشاورزی سطح روستاهای منطقه اظهار داشت: لایروبی شبکه آبیاری توسط چندین دستگاه بیل مکانیکی صورت خواهد گرفت و بخشی از هزینه های مرمت، راه اندازی و تأمین سوخت ایستگاه های پمپاژ آب در سطح روستاهای منطقه آزاد انزلی از سوی این سازمان تأمین می شود.
رحیم شوقی  در ادامه خاطرنشان کرد: طی سالهای گذشته این سازمان نسبت به مرمت و لایروبی انهار و کانال های آب رسانی شالیزارهای تعدادی از روستاهای منطقه اقدام میکردکه با دستور دکتر مسرور، در سال جاری با تامین اعتبارمالی ،ظرفیت و امکانات بیشتری از سوی این سازمان برای ارائه این خدمات به تمامی روستاهای منطقه در دستور کار قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: بر این اساس به منظور هماهنگی بیشتر و نیاز سنجی دقیق و کارشناسانه در خصوص کیفیت و کمیت اقداماتی که سازمان باید انجام می داد، نشستی با حضور تمامی دهیاران و روسای شوراهای اسلامی روستاهای 28 گانه منطقه برگزار شد که در ادامه مذاکراتی نیز با مدیران و کارشناسان شرکت سهامی آب منطقه ای، شرکت بهره برداری از شبکه آبیاری و زهکشی استان و فرمانداران شهرهای محدوده منطقه به عمل آمد.
معاون فنی، عمرانی سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینکه در سال های گذشته چندین روستا نیازمند بهسازی و لایروبی شبکه های آبیاری بودند، کمبود بارش باران در سال جاری را مهمترین دلیل تعمیم این خدمات رسانی سازمان متبوع خود عنوان کرد و گفت: کاهش هزینه های جاری کشاورزان منطقه، افزایش بهره وری از آب موجود در شبکه آبیاری، ارتقاء ضریب نفوذ آب در شبکه داخلی که منجر به استحصال بیشتر آب از سوی کشاورزان در شرایط کم آبی جاری می شود و در نهایت زمینه افزایش تولید محصولات کشاورزی و درآمدهای شغلی آنها فرآهم می گردد، مهمترین دلایل مرمت و لایروبی زیرساخت های آبیاری اراضی کشاورزی محدوده منطقه آزاد انزلی است.
در 28 روستای محدوده منطقه آزاد انزلی حدود 3400 هکتار اختصاص به شالیکاری دارد که از این میزان حدود 6000 تن محصول برنج استحصال می گردد و در عین حال کشاورزی در کنار صیادی مهمترین گستره شغلی ساکنین روستاهای منطقه را شامل می شود.
 

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو