اتصال به شبکه ریلی بزرگترین مزیت منطقه ویژه اقتصادی بندر امیر آباد

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد با اشاره به اینکه بزرگترین مزیت بندر امیر آباد اتصال آن به شبکه ریلی است، گفت: آبخور این بندر بین 6.5 تا 7.5 متر و در پا اسکله 6.5 تا5.5 میرسد و کشتی‌هایی با ظرفیت 6500 تا 7000 تن می‌توانند در این اسکله پهلو بگیرند.

به گزارش فرینا، سیاوش رضوانی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بندر امیرآباد بزرگترین بندر حاشیه‌ای دریای خزر به شمار می‌رود، افزود: تا سال گذشته 9 پست اسکله در این بندر فعال بود که امسال 6 پست دیگر به آن اضافه شده که در حال حاضر 15 اسکله عملیاتی در این بندر فعال هستند.

رضوانی با اشاره به اینکه در این اسکه ها قطار مستقیم وارد کشتی می شود و بارگیری انجام می گردد، گفت: اسکله رورو ریلی بندر امیرآباد 98 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم این اسکله تا پایان شهریور ماه به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: 30سرمایه گذار در این بندر سرمایه گذاری کرده اند که در حال حاضر 4 مورد به بهره برداری رسیده است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد گفت: 70 درصد عملیات تخلیه و بارگیری شمال ازبندر امیرآباد و 67 درصد صادرات بنادر شمالی از این بندر انجام می شود.

رضوانی بابیان اینکه به دلیل همجواری با جزیره میان کاله و آشوراده تمامی مساحت بندر زون‌بندی شده افزود: بندر امیرآباد و دو کشور روسیه و قزاقستان اسکله رورو ریلی را دارا هستند و به دلیل آنکه تعداد کشتی‌هایی که می‌توانند از این اسکله استفاده کنند محدود است بنابراین تنها بنادر خاص به این اسکله رورو ریلی مجهز هستند.

وی ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته از سوی دولت در این اسکله 670 میلیارد تومان و از سوی بخش خصوصی هزار و 250 میلیارد تومان بوده است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد گفت: بندر امیرآباد ظرفیت تخلیه و بارگیری 260 هزار تن سیلو را دارد و هم اکنون 70 درصد از عملیات تخلیه و بارگیری غلات در این بندر انجام می‌شود.

رضوانی افزود: وسعت بندر امیرآباد یک‌هزار و 60 هکتار است که توانسته یکی از بزرگترین بنادر شمالی کشور به شمار آید.

وی گفت: قطار سراسری (ساری ـ بهشهر) به طول 25 کیلومتر ساخته شده تا کارخانجات بتوانند به راحتی فعالیت کنند کهاین مسیر در حال افزایش است.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد افزود: هم اکنون دو کارخانه فعال از جمله جک صادراتی و کارخانه ترکیه‌ای در این بندر مشغول فعالیت هستند و ما تنها بندر در کشور هستیم که توانسته ارزش افزوده ایجاد کند.

رضوانی گفت: این بندر در سال 75 طرح احداث کلنگ زنی شده و در سال 82 به بهره برداری رسیده و سال گذشته فاز دوم آن توسط رییس جمهور افتتاح گردید.

وی افزود: همایش "توسعه صادرات دریایی" با محوریت های مختلف در تاریخ 20 تیر ماه با حضور وزیر راه و شهرسازی و مسئولان گمرک، ادارات کل صنایع و معادن در بندر امیرآباد برگزار خواهد شد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد با اشاره به اینکه بزرگترین مزیت بندر امیر آباد اتصال آن به شبکه ریلی است، گفت: آبخور این بندر بین 6.5 تا 7.5 متر و در پا اسکله 6.5 تا5.5 میرسد و کشتی‌هایی با ظرفیت 6500 تا 7000 تن می‌توانند در این اسکله پهلو بگیرند.

رضوانی ادامه داد: هم اکنون ظرفیت اسمی این بندر 7.5 میلیون تن است که در حال حاضر 4.5 میلیون تن از آندر حال استفاده است.

وی افزود: تمامی قراردادهای منعقد شده در این بندر به صورت BOT است و سیلوهایی که در این بندر وجود دارد 15 ساله است که از طریق BOT سرمایه‌گذاری می‌شود.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد با بیان اینکه سال گذشته 3 میلیون 800 هزار تن بار در این بندر تخلیه و بارگیری شده است، گفت: سعی خواهیم کرد در سال جاری میزان تخلیه و بارگیری را از طریق کاهش تعرفه‌ها افزایش دهیم.

رضوانی با اشاره به اینکه در دولت‌های قبل سوآپ نفتی متوقف شد، گفت: با تلاش توانستیم از 6 ماه گذشته سوآپ نفتی را از سرگیریم و از طریق آن به کشورهای عراق و افغانستان نفت صادر کنیم.

وی با بیان اینکه سوآپ نفتی ما از تاریخ 96/5/12 آغاز شده است، افزود: در سال 96، 65 فروند کشتی توانسته‌اند 405 هزار تن نفت خام را تخلیه و بارگیری و در سال 97، 10 فروند کشتی توانسته‌اند 65 هزار تن نفت خام را تخلیه و بارگیری کنند.

رضوانی گفت: سوآپ نفتی از کشور ترکمنستان وارد و به کشورهای عراق، افغانستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال می‌شود.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در پایان هدف از برگزاری این همایش را معرفی ظرفیت های این بندر دانست و افزود: بندر امیرآباد آمادگی لازم را دارد که در این محل با تخفیفات به سرمایه گذاران که قصد سرمایه گذاری در این بندر را دارند ارائه خدمات دهد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو