تاکید عبدالله و روحانی بر گسترش روابط افغانستان-ایران و افزایش فعالیت بندر چابهار

سخنگوی ریاست اجرایی دولت افغانستان اعلام کرد که «عبدالله» رئیس اجرایی این کشور و «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش فرینا به نقل از خبرگزاری تسنیم، «مجیب الرحمان رحیمی» سخنگوی ریاست اجرایی دولت افغانستان اظهارداشت که در این دیدار دو طرف بر لزوم تقویت همکاری‌های دو جانبه بین ایران و افغانستان تاکید کردند.

وی افزود: عبدالله و رحانی در این دیدار درباره توافقنامه جامع کابل-تهران، مبارزه با تروریسم و استفاده از بندر تجاری چابهار بحث و گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش، عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان بر اهمیت ادامه فعالیت‌های تجاری از طریق بندر چابهار تاکید کرده است.

به دلیل تنش‌های سیاسی افغانستان و پاکستان در چند سال اخیر تجار افغان همواره با مشکلات ترانزیتی روبرو بودند.

ایران، افغانستان و هند در سال 2016 توافقنامه‌ای را امضا کردند که بر اساس آن این کشورها می‌توانند از بندر چابهار برای حمل و نقل کالا استفاده کنند.

اما خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی، نگرانی‌هایی را درباره بندر چابهار که مسیر حمل و نقل کالا به افغانستان محسوب می‌شود نیز برانگیخته است.

سخنگوی ریاست اجرایی دولت افغانستان گفت: مقامات آمریکایی در گفت‌وگو با عبدالله در مورد استفاده از بندر چابهار نظر مثبتی را ارائه کردند.

مهنوش اسدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو