دوشنبه 6 خرداد 1398

فعالیت 1.5 میلیون نفر در صنعت فرش دستباف ایران

رئیس هیئت‌مدیره صندوق کارآفرینی امید گفت: عمده مددجویان و هم‌چنین عمده زنان روستایی سرپرست خانوار بافندگان فرش ایرانی هستند و توجه به این صنعت گام مهمی در راستای فقرزدایی از کشور خواهد بود.

به گزارش فرینا به نقل از ایسنا، علی ربیعی در گردهمایی سراسری روسای ادارات فرش دستباف سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور، در چابهار افزود: ایجاد شغل در صنعت فرش دستباف ایران که به‌مثابه ابزار فرهنگی و دیپلماسی فرهنگی است بسیار ارزان‌تر از دیگر صنایع تمام می‌شود؛ ما برای مثلاً یک پتروشیمی باید 12 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنیم تا حداکثر بتوانیم 700 نفر را مشغول به کار کنیم اما سرمایه‌گذاری در فرش دستباف علاوه بر آن‌که خواهان بسیاری در جهان دارد موجب تقویت فرهنگ ما نیز می‌شود.
ربیعی بابیان اینکه در دوران تحریم گذشته؛ صادرات فرش ایران از هزار تن به 400 تن رسید؛ گفت: در سال‌های اخیر تحریم‌های ظالمانه و هم‌چنین سنتی بودن فروشندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران، بسیاری از بازارهای هدف ما باآنکه فرش دستباف ایران منحصربه‌فرد است در تسخیر کشورهای دیگری مثل ترکیه قرار گرفتند؛ تحریم یک وجه است؛ اگر صادرکنندگان و تجار فرش از حالت سنتی بیرون بیایند و با تأسیس شرکت‌های بزرگ به صادرات مبادرت بورزند قطعاً فرش دستباف ایران جایگاه واقعی خود را در بازارها و فرهنگ‌های سراسر جهان پیدا خواهد کرد.
رئیس هیئت‌مدیره صندوق کارآفرینی امید تصریح کرد: هم‌اکنون 1.5 میلیون نفر در صنعت فرش دستباف ایران فعالیت می‌کنند؛ فرش دستباف علاوه بر جنبه‌های اقتصادی و فرهنگی، جنبه‌های اجتماعی نیز دارد؛ عمده مددجویان و هم‌چنین عمده زنان روستایی سرپرست خانوار بافندگان فرش ایرانی هستند؛ و توجه به این صنعت گام مهمی در راستای فقرزدایی از کشور خواهد بود.
وزیر سابق کار تعاون و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: 80 درصد فرش دستباف ایران صادر می‌شود؛ با تقویت صنعت فرش دستباف و حضور شرکت‌های قدرتمند برای بازاریابی و فروش؛ تحولی مهم برای ایجاد اشتغال و فقرزدایی رخ خواهد داد.
شایان‌ذکر است، گردهمایی سراسری روسای ادارات فرش دستباف سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت با حضور علی ربیعی وزیر سابق کار و رئیس هیئت‌مدیره صندوق کارآفرینی امید و مدیران مرکز ملی فرش ایران در چابهار در حال برگزاری است.

خبرنگار منطقه آزاد چابهار امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.