کشتی 72 هزار تنی ذرت در بندر شهید بهشتی چابهار پهلو گرفت

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بزرگترین کشتی ذرت فله ای با 72 هزار تن بار در بندر شهید بهشتی چابهار پهلوگرفته و در حال تخلیه بار است.

به گزارش فرینا، بهروز آقایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کشتی که از مبدا کشور برزیل بوده هم اینک عملیات تخلیه آن در حال انجام است تا پس از اتمام به داخل کشور ارسال شود.
آقایی گفت: بندر شهید بهشتی چابهار با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه بیش از هشت و نیم ملیون تن و درافت منفی 16 و نیم توانایی پهلوگیری کشتی بزرگ 100 هزار تنی را دارد.
وی افزود: چابهار با موقعیت راهبردی و به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و متصل به آبهای آزاد اقیانوس هند قابلیت پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما را دارد.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: اختصاص 20 درصد از کالاهای اساسی کشور به بندر چابهار می تواند به توسعه و تکمیل زیرساخت های حمل و نقل و مشکلات پیش رو کمک کند.
آقایی افزود: تکمیل راه آهن چابهار ـ زاهدان ـ سرخس و دوبانده کردن جاده های مواصلاتی به بندر چابهار و ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی برای کامیون های ترانزیتی از ضرورت های توسعه حمل و نقل این منطقه است.
وی گفت: بندر چابهار در سواحل زیبای مَکُّران به عنوان یکی از بنادر مهم و خارج از تنگه هرمز از موقعیت بسیار خوب راهبردی و در یک چهار راه جهانی قرار گرفته است که می تواند سبب توسعه تجارت و حمل ونقل جنوب شرق کشور شود.
چابهار هم اینک دارای 2 بندر بزرگ و مهم شهید بهشتی و شهید کلانتری است که تاکنون چه در زمان جنگ و چه پس از آن نقش بسیار مهمی در صادرات و واردات کالا داشته اند.
اسکله بندر شهید بهشتی چابهار با مساحت 240 هکتار، محوطه های بارانداز 16 هکتار، انبارهای مسقف 30هزار متر مربع و اسکله شهید کلانتری نیز دارای 30 هزار متر مربع مساحت، 35 هزار متر مربع بارانداز، 30 هزار مترمربع انبار مسقف و 14هزار و 500 مترمربع محوطه کانتینری است.
بندر شهید بهشتی پنج پست اسکله و شهید کلانتری نیز پنج پست اسکله برای پهلوگیری شناورهای تجاری دارند که سه پست از اسکله شهید بهشتی چند منظوره و یک پست اسکله نفتی و اسکله شهید کلانتری نیز دارای یک پست چند منظوره و سه پست کالاهای عمومی است.
بندر شهید بهشتی از سال 1362همزمان با سفر رهبر معظم انقلاب و بندر شهید کلانتری نیز در همان سال بطور رسمی افتتاح شده است.
عملیات اجرایی طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار از مرداد سال 1386 آغاز شد و برای تکمیل و خرید تجهیزات فاز نخست آن یک میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده است.
در مرحله نخست این طرح ساخت موج شکن به طول هزار و 650 متر، دایک گذاری بیش از پنج کیلومتر، بیش از 60 هکتار بتن ریزی و تایل گذاری و تحکیم بستر، ساخت یک ترمینال کانتینری شامل 2 پست اسکله به طول 640 متر، ساخت سه پست اسکله چند منظوره به طول 750 متر، لایروبی به میزان 16 میلیون مترمکعب تا عمق منفی 16 متر و احیای اراضی جدید حاصل از لایروبی دریا به میزان 203 هکتار است.

خبرنگار منطقه آزاد چابهار امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو