با افزایش ۹۸ درصدی در هشت ماه سالجاری؛

تحقق ۶۶۹۷ میلیارد ریال طرح های سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی

میزان سرمایه گذاری داخلی محقق شده در منطقه آزاد انزلی در هشت ماهه سال جاری ۶۶۹۷ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل به میزان ۳۳۷۳ میلیارد ریال، بیانگر افزایش ۹۸ درصدی در شاخص جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در محورهای اقتصاد مقاومتی در این منطقه است.

به گزارش فرینا، از فروردین تا انتهای آبان ماه سال ۹۷ تعداد ۵۴ طرح سرمایه گذاری از میان طرح های ارائه شده به معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری این سازمان، پس از بررسی در چارچوب قوانین و ضوابط سازمان مجوز فعالیت اخذ نمودند که این تعداد در مقایسه با ۴۷ طرحی که در مدت مشابه سال گذشته مورد تصویب قرار گرفته بود، نشان دهنده رشد ۱۵ درصدی در تعداد طرح های سرمایه گذاری تصویب و جذب شده در منطقه آزاد انزلی است.

براین اساس در ارتباط با ارزش ریالی ۵۴ مجوز سرمایه گذاری صادر شده در این مدت باید به رقم ۲۱۸۴۷ میلیارد ریال سرمایه گذاری اظهار شده از سوی سرمایه گذاران اشاره کرد که در برابر ۱۹۳۰۷ میلیارد ریال ارزش مجوزهای سرمایه گذاری در هشت ماهه سال ۹۶، از افزایش ۱۳ درصدی این شاخص در سال جاری خبر می دهد.

بنابراین گزارش احداث و راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی با رویکرد صادرات گرا ، هتل، مراکز خدماتی، اقامتی و ایجاد مجموعه های تفریحی و گردشگری و مجتمع های مسکونی و رفاهی از مهمترین حوزه ‌های فعالیت طرح های سرمایه گذاری فوق در طول هشت ماهه سال جاری می باشد.

از سوی دیگر در زمینه میزان سرمایه گذاری خارجی محقق شده در طول هشت ماهه سال ۹۷، این منطقه با نرخ ۱۷۸درصد، به روند رشد خوبی دست یافته است. به این معنی که از ابتدای فروردین تا پایان مهر ماه سال گذشته این رقم ۳.۶ میلیون دلار بوده، این در حالی است که این رقم در همین مدت در سال ۹۷ به ۱۰ میلیون دلار بالغ شده است.

تداوم رشد در مهمترین شاخص عملکردی اقتصاد مقاومتی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی ظرف چهار سال گذشته بدلیل ثبات در برنامه های حمایتی و اجرای طرح های تشویقی نسبت به طرح های سرمایه گذاری، فعالین اقتصادی و بهبود در رونق فضای کسب و کار در سطح منطقه است. در این میان توسعه و تکمیل زیر ساخت های عمرانی، اقتصادی و گردشگری نیز نقش موثری در جذب سرمایه گذار داشته، از سوی دیگر ارائه بسته های تشویقی به شرکت های دانش بنیان و صادرات محور، حمایت از واحدهای تولیدی از طریق تسهیلات بانکی در راستای تأمین سرمایه در گردش، فعال سازی ۶۲ واحد تولیدی –صنعتی نیمه راکد و راکد از مهمترین اقدامات این سازمان در حمایت از سرمایه گذاران است.

گفتنی است بهره برداری از کریدور جدید تجاری میان ایران و چین، شروع به کار فاز نخست مجتمع بندری کاسپین و حضور در نمایشگاه های تخصصی از دیگر طرح هایی بوده که با اجرای آن زمینه تداوم رشد این منطقه در جذب سرمایه گذار محقق شده است.

برچسب ها : منطقه آزاد انزلی
مهنوش اسدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو