دوشنبه 30 ارديبهشت 1398

توافق اولیه جهت واردات دام زنده از ترابزون به ایران از مسیر منطقه آزاد ماکو

در دیدار مدیرعامل منطقه آزاد ماکو با مدیرکل نظارت و کنترل دامپزشکی استان ترابزون که در محل اقامت غلامرضا سلیمانی و هیات همراه انجام شد توافقات اولیه جهت واردات دام زنده و گوشت از بندر ترابزون به منطقه آزاد ماکو ایران انجام شد.

به گزارش فرینا؛ غلامرضا سلیمانی در این دیدار گفت:‌دراین منطقه اقدامات مطلوبی با توجه به شیب واردات دام در حوزه قرنطینه و در حوزه سردخانه ها در حال انجام است به طوری دو واحد بزرگ سردخانه ۲ مداره  در این منطقه در آستانه احداث قرار دارد.

سلیمانی افزود:‌ همچنین برای تنظیم بازار داخلی تا فرارسیدن نوروز به ترانزیت دام زنده ترابزون به ماکو نیازمندیم که درصدد دریافت مجوزات دامپزشکی ایران و ترکیه هستیم.

وی با اشاره به اینکه واردات دام زنده می تواند عاملی مهم برای رونق اقتصادی بحساب آید گفت:‌ رویکرد دولت ایران  برای استفاده از ظرفیت های منطقه آزاد ماکو در واردات دام از طریق ترکیه بسیار مثبت و توسعه مند است  که این امر منافع اقتصادی برای ایران و ترکیه به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در ادامه تاکید کرد: ما از هر کجای دنیا می توانیم ترانزیت داشته باشیم و اما در بحث دام زنده قطعا رعایت قوانین ترکیه الزامی است ولی حمایت استاندارترابزون برای تسریع این موضوع برای ما حایز اهمیت است.

سلیمانی از اخذ مجوز ترخیص گوشت و فراورده های دامی در منطقه آزاد ماکو خبر داد و گفت:‌مبادلات دامی و گوشتی با ترابزون با تمهیداتی که در نظر گرفته شده تسهیل می شود.

مدیرکل کنترل و نظارت و ارزیابی دامپزشکی مرزی ترابزون نیز در این دیدار گفت: شرایط ترابزون به دلیل قرار داشتن در موقعیت خاص راهبردی و برخورداری از دسترسی به آب های آزاد شرایطی را فراهم کرده است که می تواند با توسعه روابط تجاری با ایران تامین کننده منافع هردوکشور باشد.

ٖسلیم ترزی از اعلام آمادگی این کشور برای مبادلات گوشت و دام زنده با منطقه آزاد ماکو خبر داد.

خبرنگار منطقه آزاد ماکو امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو