پیش بینی تحول و رشد ترافیک ‌در بندر چابهار با حضور فعالان اقتصادی

معاون وزیر ره و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: هر آنچه که در توسعه‌ بندر چابهار رخ دهد در معیشت و اشتغال ساحل‌نشینان موثر است و انتظار داریم با روند توسعه این بندر شاهد ارتقای اشتغال در سیستان و بلوچستان و خصوصا چابهار باشیم.

به گزارش فرینا، محمد راستاد درخصوص همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاریدر بندر چابهار که با حضور فعالان اقتصادی بخش خصوصی و نمایندگان 115 کشور برگزار می شود، اظهار داشت: بندر چابهاربه عنوان بندر اقیانوسی کشور ظرفیت بالایی برای رشد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده دارد.
راستاد اضافه کرد: در بندر چابهار برای ‌فعالیت‌های جانبی، نگهداری کالا و فعالیت‌های ارزش افزوده تاکنونیک‌هزار میلیارد تومان قرارداد و تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: همچنین قرارداد موقت بهره‌برداری هم با شرکت «آی پی جیال» هندوستان برای عملیات بندری در فاز اول توسعه بندر چابهار با سرمایه‌گذاری 85 میلیون دلاری و برای تأمین تجهیزات استراتژیکبندر داریم.
وی به موافقت‌نامهچابهار با حضور سه کشور ایران، افغانستان و هندوستان اشاره کرد و افزود: سازمان بنادرو دریانوردی‌ این امکان را فراهم کرده است که با توجه به همایش روز چابهار، کشورهایدیگری نیز امکان عضویت در این توافق‌نامه را داشته باشند‌ و زمینه برای حضور و عضویتکشورهای دیگر در توافقنامه چابهار فراهم است.
راستاد اظهار داشت:به طور کلی زمینه جذب در توافقنامه چابهار باز است و هر زمان که این تقاضا وجود داشته باشد توسط سه کشور عضو قابل بررسی است اما هنوز تقاضایی عنوان شده است.
وی افزود: در جلساتکمیته‌هایی که تاکنون‌ سه کشور داشتند به طور خاص به این موضوع پرداخته نشده است، امااین امکان فراهم است که سه کشور با هم به تفاهم برسند، تا کشورهای دیگر هم عضو این توافقنامه شوند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: اگر بخواهیم کشورهایی را در اولویت توافق‌نامه چابهارقرار دهیم تمرکز بر کشورهای ساحلی اقیانوس هند است.
راستاد اضافه کرد:در همایش روز چابهار بخشی از مباحثی که‌ مطرح می‌شود، روند تحول بندر چابهار در یکسال اخیر است؛‌ اگر توسعه رخ دهد و جذب سرمایه‌گذاری کلان این چنینی اتفاق افتد، ماتوانسته‌ایم به خوبی مشوق‌های سرمایه‌گذاری را ارائه ‌و اعتماد مخاطبان را جلب کنیم و این مکانیزم بازاریابی برای بندر چابهار خواهد بود.
وی اضافه کرد: پس از همایش بندر چابهار انتظار داریم روند حضور کشتی و کالا در این بندر افزایش یابد،با حضور فعالان اقتصادی در بندر چابهار از کشورهای مختلف بازار بزرگی پیرامونی بندروجود دارد که انتظار داریم، بیشتر از رقم موجود حجم بالای کشتی برای بندر جذب کنیم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: به واسطه ارتباطی که بین فعالان اقتصادی کشورها در اینهمایش فراهم می‌شود و روایت مستقیم ظرفیت زیرساخت‌های بندر مطرح می‌شود، قطعا می‌توانیم شاهد تحول بیشتر و رشد ترافیک ‌بندری در چابهار باشیم.
وی اظهار داشت: در همایش روز چابهار 115نفر مهمان خارجیو 150 نفر‌ مهمان داخلی داریم که فعالان بخش خصوصی کشورها و نماینده ارگان‌های دولتی این کشورها خواهد بود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: به استثنای راهبری پایانه شماره یک بندر چابهار که توسطاپراتور هندی در حال انجام است، مابقی فعالیت‌های بخش خصوصی توسط شرکت‌های داخلی است،البته اپراتوری پایانه بندر، از طریق اپراتور هندی به شریک داخلی سپرده شده است‌.
راستاد یادآورشد: بنادر تجاری مراکزی برای ایجاد اشتغال هستند، هر آنچه که در توسعه‌ بندر چابهاررخ دهد در معیشت و اشتغال ساحل‌نشینان موثر است؛ ما انتظار داریم با روند توسعه بندرچابهار در فعالیت‌های مرتبط با تخلیه و بارگیری، لجستیک کالا و پس کرانه بندر، شاهدارتقاء اشتغال در سیستان و بلوچستان و خصوصا چابهار باشیم.
وی بیان کرد: درحال حاضر در بندر چابهار اشتغال مستقیم حدود یک‌هزار نفری داریم ‌که عموماً بومیان هستند و برای سرمایه‌گذاری روبنایی انتظار ایجاد بیش از 300 نفر سرمایه‌گذاری مستقیم داریم، در فازهایبعدی توسعه به واسطه مزیت منطقه آزاد چابهار روز‌های خیلی خوبی برای بندر چابهار واستان سیستان و بلوچستان انتظار داریم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: انتظار دارم ‌هرچه بیشتر شاهد حضور فعالان اقتصادی کشورهای مختلف در بندر چابهار باشیم و طی ارتباط چهره به چهره آنها با فعالان اقتصادی کشورهای پیرامونی، امیدواریم بتوانیم روند مثبتی در بندر چابهار ایجاد کنیم.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو