کسب عنوان برتر در توسعه صادرات به اروپا توسط سازمان منطقه آزاد ماکو

سازمان منطقه آزاد ماکو به عنوان برترین سازمان در حمایت و توسعه صادرات بخش خصوصی به اروپا توسط منطقه آزاد ماکو در اجلاس انتخاب ملی توسعه استراتژی های سرمايه گذاري، توليد و صادرات برترين شركت های ايران معرفی شد.

به گزارش فرینا،‌ این اجلاس با موضوع بررسی نقش آفرينی مناطق آزاد و ويژه اقتصادی در دوران تحريم برگزار شد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این اجلاس گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل در حوزه سرمایه‌گذاری، توجه توأمان به ریسک و بازده است.

مرتضی بانك با اشاره به اینکه مناطق آزاد نوید بازدهی بالا و ریسک پایین هستند افزود: این مناطق ریسک‌های محیطی و قانونی را به شدت کاهش داده‌اند، جایی که با قانون خاص اداره مناطق و امکانات و معافیت‌هایی مانند معافیت‌های مالیاتی، گمرکی و… ریسک فعالیت به شدت کاهش یافته است.

وی ادامه داد: از طرفی ریسک‌های محیطی دیگر مانند ریسک‌های مدیریتی به دلیل یکپارچگی، تصمیم‌گیری به حداقل رسیده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با اشاره به اینکه بازدهی فعالیت‌ها در این مناطق با وجود کاهش ریسک فزاینده است گفت: زیرا هزینه کمتر، دسترسی به محیط صادراتی و ترانزیتی مطلوب‌تر و ارزان‌تر، دسترسی به مواد اولیه ارزان‌تر، هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد. بنابراین برخلاف قانون عمومی سرمایه‌گذاری که ریسک را بازدهی مورد انتظار هم جهت می‌داند و سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی بالاتر باید ریسک بالاتری متحمل شوند؛ مناطق آزاد زمینه بازدهی بالاتر در مقابل ریسک پایین‌تر را به وجود آورده‌اند.

مرتضی بانک ادامه داد:‌ مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تنها سه‌دهم درصد از سرزمین کشور را در اختیار دارد، اما در این سه‌دهم درصد بیش از نیم میلیون اشتغال به واسطه ۲۶۱۵شرکت صنعتی، معدنی و کشاورزی ایجاد شده است.

وی افزود: بیش از ۱۱۸میلیارد دلار صادارت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت گرفته است که این میزان صادرات با بهره‌مندی از مزیت‌ها و ظرفیت‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صورت پذیرفته شده است.

مشاور رییس جمهور ایجاد و راه‌اندازی بورس بین‌المللی در مناطق آزاد به عنوان بورس پنجم کشور دانست و افزود: این مزیت می‌تواند برای شرکت‌های تولیدی با محوریت صادراتی بسیار ارزشمند باشد و باید تلاش کنیم که همه شرکت‌های تولیدی صادارت محور از این ظرفیت بهره ببرند.

این اجلاس ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ با حضور دکتر بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیمای تهران برگزار شد.

خبرنگار منطقه آزاد ماکو امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو