با حضور دکتر روحانی؛

10 / امضای تفاهم نامه همکاری میان منطقه آزاد انزلی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور

با حضور رییس جمهوری در مراسم افتتاح راه آهن قزوین ـ رشت، تفاهم نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد انزلی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در راستای احداث خط اتصال راه آهن رشت ـ انزلی به بندر کاسپین با امضای رضا مسرور مدیرعامل سازمان و خیر ا... خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور منعقد شد.

به گزارش فرینا، بنا بر این گزارش موضوع اصلی این تفاهم نامه، اتصال و احداث خط راه آهن رشت ـ انزلی به مجتمع بندری کاسپین در منطقه آزاد انزلی است، که در راستای تکمیل کریدور شمال ـ جنوب، توسعه و تقویت ظرفیتهای حمل و نقل ترکیبی و چند وجهی، و استفاده از قابلیت ها و مزیت های این منطقه و بندر کاسپین در راستای توسعه و تسهیل روابط اقتصادی و ارتقای ظرفیت های مبادلات تجاری کشورمان با کشورهای حاشیه دریای خزر و چین میان طرفین منعقد شده است.

در این تفاهم نامه، وظایف طرفین با توجه به تصویب نامه شماره 158235/ت56184ه هیأت دولت، مشتمل بر تملک اراضی و اجرای زیرسازی خط فرعی اتصال مجتمع بندری کاسپین به راه آهن رشت ـ انزلی و احداث روسازی با تجهیزات، علائم و ... خط فرعی اتصال بندر کاسپین به راه آهن رشت ـ انزلی عنوان شده که دو طرف متعهد شدند که اعتبارات مورد نیاز طرح را در بودجه سال آتی خود منظور نمایند.

گفتنی است طول مسیر اجرای پروژه اتصال مجتمع بندری کاسپین در منطقه آزاد انزلی به خط ریل سراسری کشور در حدود 14 کیلومتر است که با بهره برداری از آن، دریای خزر به آبهای نیلگون خلیج فارس و بندرعباس متصل می شود و کریدور شمال جنوب (نستراک) در ایران وارد فاز عملیاتی شده و مسیر کریدوری جدید ایران و چین که با محوریت این منطقه از چین به قزاقستان و سپس مجتمع بندری کاسپین منتهی می گردد به سایر مسیرهای داخلی و کشورهای همسایه جنوبی و غربی ایران نیز وصل می شود و این مهم ارتقاء درآمدهای ارزی ناشی از ترانزیت، افزایش اشتغال و تسهیل تجارت میان کشورهای منطقه شرق و غرب آسیا را می تواند به همراه داشته باشد.

خبرنگار منطقه آزاد انزلی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو