همه جوانب اقتصادی ایران نیازمند توسعه است

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: "کشور در همه جوانب اقتصادی نیازمند توسعه هست و وجود کار آفرینان، صنعت گران و بخش های گردشگری تاثیر مهمی در این امر دارد".

به گزارش فرینا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مرتضی بانک در «اجلاس توسعه استراتژی های سرمایه گذاری، تولید و صادرات برترین شرکت های ایران با نام "طرح انتخاب ملی"» افزود: با وجود امکانات و معافیت های قانونی ای که در مناطق آزاد وجود دارد می توان ریسک معاملات در این فضاها را حداقل دانست و ریسک های محیطی و مدیریتی بسیارکاهش یافته؛ هزینه ی کمتر برای رسیدن به محیط های ترانزیتی و صادراتی را نیز میتوان از مزایای مناطق آزاد دانست که هزینه های تولید را به شدت کاهش می دهد.
وی گفت: در مناطق آزاد که حدودا 0.3% کشور را تشکیل می دهند 1607 واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی با به کار گیری 285 هزار نیرو ی انسانی مشغول به کار هستند که با سرمایه گذاری کم بازده بسیار بالا داشته اند.
مشاور رییس جمهور قانون مناطق آزاد را قانونی بسیار پیشگام و مترقی دانست و از نظر او باید از محتوا و هویت این قانون تا حد ممکن حمایت شود و از اقدامات مهم مورد نیاز ایجاد بورس بین الملل بود که بین سیستم های پولی و مالی و سیستم های صنعتی و سرمایه گذاری است که سرمایه این بورس بین سرمایه گذار داخلی و خارجی مشترک است که در کشور عنوان بورس پنجم را دارد و ایجاد برنامه های اعتبار سنجی قوی از برنامه های آینده دولت  است.
مرتضی بانک افزود: در بازار بین المللی اعتبار فعالیت ها را محور اقدامات بهره قرار می دهد نه سرمایه و ایجاد سرمایه گذاری الکترونیکی نیز از اقدامات مهم دولت است که در دست اجرا است.
در این همایش معاون وزیر کار و رفاه اجتمایی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین همایش هایی و ابراز امیدواری از باز خورد عملیاتی این همایش ها ذکر کرد که سیستم سیاست گذاری و نظام حکمرانی کشور منفعل محسوب میشود و در این سیستم بخش دولتی نقش دادن مجوز و در بهترین حالت دادن وام را دارد؛ این نوع کشور ها همواره دارای دو بخش خصوصی و دولتی میشوند در حالیکه در بخش عمده ای از کسب و کار و صنعت این سیستم پاسخگویی مناسبی ندارد اما نوع دوم نوعی است که دولت ها نقشی فعال دارند.

درخواست اسرائيل براي عضويت در اتحاديه اقتصادی اورآسيا، مانع ایران نمی شود

عیسی منصوری گفت: وظیفه ی وزارت کار در این امر می تواند تسهیل ارتباط بین دو بخش خصوصی برای رونق بازار کار باشد؛ بخش عمده صنعت ایران یا کپی کننده ی محصولات هستند یا توزیع کننده ی آن و بنابر این نیم درصد از بنگاه های صنعتی بزرگ هستند، نیم درصد متوسط، 2.5 درصد کوچک و مابقی آنها خرد محسوب می شوند یعنی ما تولید بنگاه داریم اما رشدی وجود ندارد و این رشد مستلزم بنگاه های متوسط است که درصد بسیار کمی دارند و ارتباط دهنده صنعت کشور با بازار جهانی محسوب می شوند؛ حضور در بازار جهانی نیازمند حضور فعال دولت در اتصال لایه های مختلف اقتصادی باشد.
 منصوری خاطر نشان کرد: اگر برای حضور در بازار های جهانی و در کنار آن خدمات برنامه ریزی می کنیم اولین گام، خروج دولت از حالت منفعل است و بهترین بستر برای این نوع فعالیت ها مناطق آزاد می باشند.
سیده حمیده زر آبادی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده استان قزوین، از اهمیت تبدیل دولت از یک نهاد تصدی گر به یک نهاد نظارتی که وظیفه ی اصلی آن است یاد کرد و اینکه کشور ایران در شرایط تحریم به سر میبرد و در این شرایط دو مساله اهمیت پیدا می کند یک اینکه اقتصاد ایران متکی بر نفت است و نکته ی بعدی روابط پولی و مالی با دیگر کشور ها است.
مصطفی کواکبیان نماینده استان تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنرانی خود گفت: در مجلس در حمایت از قانون جلوگیری از به کار گیری بازنشستگان نمایندگانی که بیش از سه دوره در مجلس بوده اند نمیتوانند دوباره کاندید شوند، وی ذکر کرد بخش عمده ای ازمشکلات کشور می تواند به دست کار آفرینان حل شود و بخش خصوصی باید جدی و پر رنگ ظاهر شود؛ جریمه تاخیر سود تسهیلات گرفته شده توسط کار آفرینان حذف شده.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو