عفیفی پور در نشست با مديران شبكه استاني خليج فارس خبر داد:

فعالیت 133نفر بانوی دریانورد در پایتخت دریایی ایران

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهیدرجایی اعلام کرد: استان هرمزگان از شمار ۱۸۷ نفر جمعیت کل بانوان دریانورد کشور، سهم عمده شامل ۱۳۳ نفر را به خود اختصاص داده است.

به گزارش فرینا، اله مراد عفیفی پور در نشستی مشترک با معاونین "صدا" و "اطلاعات و اخبار" صداوسیمای مرکز خلیج فارس كه به مناسبت روز جهانی دریانورد (25 ژوئن) برگزار شد، با اشاره به جایگاه کلیدی استان هرمزگان در صنعت دریانوردی ایران و همچنین نقش مهم و راهبردی دریانوردان در جبهه جنگ اقتصادی، گفت: در حال حاضر یک میلیون و 500 هزار نفر دریانورد در جهان مشغول به کار روی کشتی ها و فعالیت دریانوردی هستند که از این میزان، دریانوردان ایرانی شماری نزدیک به 130 هزار نفر را شامل می شود.
عفیفی پور افزود: تعداد 33هزار نفر از این جمعیت(یعنی حدود یک چهارم جمعیت کل دریانوردان ایران) در محدوده آب های استان هرمزگان و یا شناورهای ثبت شده در این استان فعالیت می کنند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت ممتاز استان هرمزگان و بنادر مهمی مثل شهید رجایی، شهید باهنر و لنگه و قشم، بیش از ۵۰ درصد دریانوردان دنیا حداقل یکبار به بنادر این استان تردد داشته اند. 
مدیر منطقه ویزه اقتصادی بندر شهیدرجایی تصریح کرد: حدود ۸۰ درصد از دریانوردان دنیا نیز حداقل یکبار از آبهای تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران گذر کرده اند.
عفیفی پور گفت: در راستای جلوگیری از تبعیض جنسیتی در مجامع دریایی و دریانوردی، دبیر کل سازمان جهانی دریانوردی(آیمو IMO) شعار روز جهانی دریانورد سال 2019 را "توانمند سازی زنان در مجامع دریایی" نامگذاری کرده است.
وی بیان کرد: از شمار ۱۸۷ نفر جمعیت کل بانوان دریانورد کشور، استان هرمزگان سهم قابل توجه و چشمگیر ۱۳۳ نفری را به خود اختصاص داده است که بخش عمده آنها در ناوگان مسافری و گردشگری دریایی فعالیت دارند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اظهار داشت: این مشارکت چشمگیر بانوان دریانورد هرمزگانی در مقایسه با سایر استان های ساحلی کشور، بیانگر جایگاه ويژه و اثرگذار دریا و صنعت دریانوردی در شاکله خانواده مردم هرمزگان است.
عفيفي پور خاطر نشان كرد: مشارکت بيشتر بانوان در فعالیت های دريانوردي (به عنوان شغلي ریشه دار و اصیل) در جامعه ساحل نشینان خلیج فارس و دریای عمان از جمله سیاست گذاری های اداره کل بنادر و دریانوردی در راستاي تحقق توسعه دريامحور به شمار مي رود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اضافه کرد: بی شک این مهم به علت وجود پتانسیل ها و  فراهم شدن زیرساخت های لازم در بحث تربیت نیروی دریانورد شایسته در گستره اين جغرافيا به عنوان بزرگترین و مهم ترین استان ساحلی و دریایی ایران محسوب می شود. 
گفتنی است؛ از سال 2010 تاکنون به مدت  نه سال است که تاریخ 25 ژوئن همزمان با 4 تیرماه به عنوان روز جهانی دریانورد اعلام شده که در این ارتباط با برگزاری رویدادهای مختلف از دریانوردان در سراسر جهان قدردانی می شود.
بر این اساس، سازمان آیمو(IMO ) هرسال شعاری را به مناسبت این روز اعلام می کند که برای 25 ژوئن(چهار تیرماه) سال 2019  "توانمند سازی زنان در جامعه دریایی" را به عنوان سرلوحه شعار اصلی خویش قرار داده و هدف از انتخاب این شعار را فرصتی برای برجسته کردن حضور زنان در مشاغل دریایی می داند.
براساس گزارشی که در سایت این سازمان بین المللی منتشر شده، امسال کمپینی از سوی سازمان IMO تشکیل شده تا دریانوران عکس ها و خاطرات خود را برای انعکاس در رسانه ها ی اجتماعی در چنین روزی ارسال کنند.
آیمو در کمپینی با عنوان ایجاد یک تغییر از شرکت کنندگان دعوت کرده  با حضور حداکثری  برای ایجاد تعامل در فضای آنلاین و اعلام همبستگی با دریانوردان زن و مرد به ویژه انعکاس فعالیت های زنان تلاش کنند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو