راه توسعه فرهنگی مناطق آزاد از «اکو» می گذرد

رییس موسسه فرهنگی اکو گفت: دیپلماسی عمومی با مولفه دیپلماسی فرهنگی اگر مکمل دیپلماسی کلاسیک محسوب نشود می تواند کمک ایران در وضعیت فعلی منطقه باشد.

به گزارش فرینا، محمد مهدی مظاهری در مراسم امضای تفاهم نامه میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و موسسه فرهنگی اکو(ECI) افزود: ما یک منطقه تمدنی فرهنگی بزرگی داریم که آثار ایران بزرگ و آثار خراسانات در این 10 کشور عضو دیده می شود. کشورهای عضو اکو در حوزه فرهنگ، هنر و ادبیات با بیش از 400 میلیون جمعیت و از حیث وسعت دومین اتحادیه سازمان ملل متحد از پتانسیل و ظرفیت بالایی برخوردار هستند.
مظاهری گفت: کشور ایران به عنوان یک عضو موسس اکو از این ظرفیت باید بیشترین و بهتر استفاده را داشته باشد.
وی به اشتراکات فرهنگی متعدد در بین کشورهای عضو اکو اشاره کرد و افزود: این پذیرش و آمادگی در منطقه کاملا وجود دارد. اگر در ابعاد امنیتی نظامی یا سیاسی رقابت هایی وجود دارد ولی در حوزه فرهنگ هنر و ادب و در بحث کتابخانه و توریسم رقابت ها بسیار محدود است ولی نقاط اشتراک فراوان است. به همین منظور دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد به دلیل گستردگی و حوزه های مشابهی که با کشورهای همجوار عضو اکو دارد می تواند در ایجاد یک اتحادیه منطقه ای و بین المللی موفق باشد.
رییس موسسه فرهنگی اکو به گسترش دیپلماسی فرهنگی در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: راه اندازی دفاتر همکاری فرهنگی اکو در بعضی از مناطق آزاد که ظرفیت های بهتری برخوردار هستند و انتشار مجلات تخصصی به زبان های مختلف که در اختیار کشورهای عضو و غیر عضو قرار می گیرد یا بحث راه صلح و راه ابریشم و .. می تواند مبنای خوبی برای گسترش دیپلماسی فرهنگی بویژه در مناطق آزاد باشد.
مظاهری از تاسیس فراکسیون گفتگوی فرهنگی اکو در مجلس شورای اسلامی با بیش از 170 عضو  خبر داد و گفت: فراکسیون گفتگوی فرهنگی اکو، امسال در مجلس شورای اسلامی با بیش از 170 عضو تاسیس کردیم. همکاری مجلس همکاری خوبی بود از پارلمان های دیگر کشور ها هم درخواست کردیم نماد گفتمان فرهنگی اکو را به عنوان فراکسیون در پارلمان های خود داشته باشند.
وی ادامه داد: باید تلاش کنیم ساختار پارلمانی اکو را در فدراسیون ورزشی و همبستگی ورزشی کشورهای عضو اکو را با کمک کمیته المپیک ایران داشته باشیم.
رییس موسسه فرهنگی اکو در پایان گفت: استفاده از ظرفیت های مناطق آزاد و شورایعالی صلح و خانواده اکو می تواند ما را در شناسایی و همکاری اجرایی در این موارد همکاری کنند و در کمیته های پیش بینی شده این ظرفیت ها را بررسی کنند و در اجرا این مفاهیم مطرح شده کمک کنند.

** همکاری های فرهنگی بین مناطق آزاد و کشورهای عضو اکو افزایش می یابد

معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد نیز در این نشست گفت: بر اساس نشست های متعدد کارشناسی و مدیریتی در دو ماه گذاشته در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و موسسه فرهنگی اکو در حوزه های فرهنگی، هنری، آموزشی، ورزشی و گردشگری و صنایع دستی به جمع بندی رسیدیم تا همکاری های بین مناطق آزاد و موسسه فرهنگی اکو شکل بگیرد.
محمدرضا رستمی افزود: مناطق آزاد به دلیل همجواری با کشورهای عضو اکو فرصت های اجتماعی فرهنگی و اقتصادی صنعتی تجاری متعددی رافراهم کرده است و این فرصت ها در ارتباط با کشورهایی که به لحاظ تاریخی تمدنی و فرهنگی اشتراکات بالا دارند می تواند قدرت ارتباط و اثر گذاری ارتباط در مناطق آزاد و کشورهای عضو اکو نقش آفرینی بیشتری داشته باشد.
رستمی همکاری در زمینه های فرهنگی را بهترین ابزار و روش ارتباطی با کشورها نام برد و گفت: بهترین ابزارها و روش های ارتباطی که ارتباطات را گسترده تر و موثر تر می کند همکاری هایی است که در غالب فرهنگی می تواند تعریف شود. این همکاری های فرهنگی ابعاد مختلفی دارد که در تمام حوزه های ورزشی تا گردشگری را فرا می گیرد و می تواند زمینه هایی باشد که در غالب رویداد یا پروژه هایی متعدد بین مناطق آزاد و کشورهای عضو اکو تبدیل به طرح های مشترک شود و نتیجه آن توسعه همکاری های فرهنگی و هنری بین مناطق آزاد و کشورهای عضو اکو است.
وی افزود: در این تفاهم نامه تقریبا به همه ابعاد و چارچوب های فرهنگی اجتماعی و ورزشی و گردشگری پرداخته شده است. بر همین اساس ضرورت پیدا خواهد کرد که هم موسسه فرهنگی اکو و هم دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تا پروژه های مشترکی در تک تک مناطق آزاد و با همکاری اکو و کشورهای عضو تعریف شود و این همکاری در میدان عمل گسترش یابد.
گفتنی است؛ پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) تفاهم نامه ای میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و موسسه فرهنگی اکو(ECI) با هدف اجرای پروژه های فرهنگی، ورزشی و هنری در مناطق آزاد ایران و سایر کشورهای عضو اکو و تلاش در راستای برقراری صلح منطقه ای و جهانی امضاء شد.
در این تفاهم نامه که به امضاء مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و محمدمهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به امضا رسید، مقرر شد همکاری مشترک فرهنگی، هنری، آموزشی، فناوری، پژوهشی، ورزشی، و گردشگری در حوزه فرهنگ و تمدن مشترک منطقه اکو و  انجام پروژه «مشعل صلح، راه ابریشم، راه صلح» با همکاری طرفین صورت پذیرد.
به گزارش فرینا، موسسه فرهنگی اکو، نهاد فرهنگی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) به شمار می رود که در سال ۱۳۷۴ تأسیس شده‌ است و مرکز آن در ایران (تهران) قرار دارد.
وظیفه این موسسه، گسترش همکاری و تبادل های فرهنگی میان کشورهای عضو اکو است. ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان از اعضای اکو هستند.
 

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.