چابهار آماده سبقت گرفتن از همتایان اماراتی

بندر چابهار که در طول سال‌های گذشته توانسته جایگاه خود را در زمینه محوریت پیدا کردن در حوزه دریایی بازیابی کند، پس از جذب چند گروه سرمایه‌گذار جدید و نهایی شدن فاز نخست طرح توسعه را آماده رقابتی جدی در حوزه بانکرینگ می‌شود.

به گزارش فرینا به نقل از ایسنا، این بندر ایرانی که با قرار گرفتن در ورودی دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز از نظر موقعیت جغرافیایی یکی از بهترین بنادر برای تبدیل شدن به هاب دریایی منطقه به شمار می‌رود، در حال حاضر در چند محور مختلف در مسیر توسعه قرار گرفته است.
یکی از این محورها افزایش توان زیرساختی چابهار در تخلیه و بارگیری کشتی‌هاست که با افتتاح فاز نخست طرح توسعه این بندر ظرفیت از 2.5 میلیون به 8.5 میلیون تن تخلیه و بارگیری سالانه افزایش خواهد یافت و با اجرایی شدن گام‌های بعدی این بندر عرض 20 میلیون تن کالا را نیز طی خواهد کرد.
در کنار پهلو گیری کشتی‌ها یکی دیگر از اصلی‌ترین اهدافی که دولت برای چابهار تعریف کرده محوریت یافتن آن در حوزه ترانشیپ است. زیرا با توجه به نیاز کشتی‌های بزرگ به طی کردن چند روز زمان تا رسیدن به نقاط پایانی خلیج فارس چابهار امکان آن را دارد که با تحویل کالاهای اصلی امکان جابه‌جایی آنها در نقاط مختلف منطقه را پیدا کند.
در کنار آن طبق اعلام مدیر بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، چابهار خود را آماده می‌کند تا در حوزه بانکرینگ (سوخت‌رسانی به کشتی‌ها) نیز فعالیت خود را آغاز کرده و در این زمینه با مهم‌ترین بنادر امارات رقابت کند.
بر اساس اطلاعات ارائه شده حدود 50 درصد از کل آمار بانکرینگ جهان در حوزه خلیج فارس انجام می‌گیرد و این در شرایطی است که یکی از بنادر اماراتی توانسته سهم اصلی را در این فرآیند از آن خود کند. این در حالی است که بخش قابل توجهی از سوخت مورد نیاز این بندر نیز از سوی ایران تامین می‌شود. از این رو در صورت فراهم شدن زیرساخت‌های لازم در بندر چابهار از یک سو ایران می‌تواند سوختی که تاکنون خود تامین می‌کرده را از طریق بنادر خود به کشتی‌های بزرگ برساند و از سوی دیگر با توجه به قرار گرفتن بندر چابهار در ورودی آب‌های منطقه و کاهش زمان سوخت‌رسانی به کشتی‌ها قطعا این بندر با مزیت نسبی خود اصلی‌ترین رقیب برای بنادر عربی خاورمیانه خواهد بود. موضوعی که گامی جدی در راستای رسیدن به توسعه دریامحور وزارت راه و شهرسازی است.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو