توسعه همکاری های دانشگاهی در منطقه آزاد ارس

تفاهم نامه همکاری میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و دانشگاه تهران با حضور دکتر اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور و دکتر محمود نیلی رییس دانشگاه تهران امضاء شد.

به گزارش فرینا، موضوع این تفاهم نامه توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشگاه تهران در منطقه آزاد ارس است.
تلاش برای گسترش علمی ـ کاربردی ـ اقتصادی منطقه آزاد ارس از طریق توسعه امور دانشگاهی از جمله مهم ترین اهداف این تفاهم نامه عنوان شده است.
تامین فضاهای آموزشی و اداری و در اختیار گذاردن یک باب ساختمان 4 طبقه به منظور اسکان دانشجویان خارجی دوره های تحصیلات تکمیلی پردیس بین المللی دانشگاه تهران در منطقه آزاد ارس از جمله تعهدات این سازمان در این تفاهم نامه است.
هم چنین برای استفاده از خدمات دانشگاهی دانشگاه تهران، واگذاری طرح های پژوهشی و قراردادهای مهندسی پروژه های زیربنایی منطقه آزاد به موسسات پژوهشی به پردیس دانشگاه ارس در اولویت قرار خواهد داشت.
پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی در مقاطع تحصیلات تکمیلی مطابق با طرح توسعه پردیس بین المللی ارس با در نظر گرفتن دستورالعمل توسعه بین المللی دانشگاه ها در مناطق آزاد، جذب تدریجی عضو هیأت علمی واجد شرایط با حداقل مرتبه استادیاری مرتبط با گروه های علمی دانشگاه در پردیس بین المللی ارس و تامین هزینه های لازم، تسهیل حضور فعال اعضاء هیأت علمی دانشگاه در منطقه آزاد ارس از طریق مأموریت و بکارگیری آنها در فعالیت های پژوهشی، آموزشی، مشاوره ای و اجرای طرح های منطقه ای، اختصاص اعتبار موردنیاز برای تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های مورد نیاز از محل درآمدهای حاصل از فعالیت های مرتبط توسط پردیس ارس و برگزاری همایش ها، کارگاه های علمی ملی، منطقه ای و بین المللی با هماهنگی منطقه آزاد ارس و رعایت شروط و اصول یازده گانه بین المللی دانشگاه از جمله تعهدات دانشگاه تهران در این تفاهم نامه است.  
اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در این مراسم گفت: مناطق آزاد کشور فرصت های جدیدی را پیش روی دانشگاهیان، فرهنگیان؛ دانشجویان و صاحبان فکر فراهم می کنند و می کوشند بسترهای مورد نیاز این قشر از جامعه را برآورده سازند.
وی افزود: سرمایه گذاری های ماندگار و خوبی در بخش تامین زیرساخت های مورد نیاز برای جذب دانشجویان ایرانی و خارجی در این مناطق به ویژه در مناطق آزاد ارس و کیش انجام شده است.
مشاور رییس جمهور ابراز امیدواری کرد: امیدواریم این تفاهم نامه به روند توسعه جذب دانشجویان خارجی در منطقه آزاد ارس کمک نماید.
دکتر محمود نیلی رییس دانشگاه تهران هم در این مراسم گفت: برنامه ششم توسعه در مناطق آزاد اجازه پذیرش دانشجوی خارجی در رشته های کارشناسی ارشد و دکترا در این مناطق را داده است.
وی ادامه داد: توسعه رشته ها به زبان انگلیسی در دستور کار پردیس ارس دانشگاه تهران قرار دارد. ارائه زیرساخت های مناسب آموزشی، پژوهشی و دانشگاهی و البته با کیفیت به دانشجویان ایرانی و خارجی در پردیس ارس دانشگاه تهران و نیز پردیس جزیره کیش با کمک سازمان های مناطق آزاد در دستور کار این دانشگاه قرار دارد.
اکبرترکان دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، حجت الاسلام محمدعلی زم معاون فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، محسن عرب باغی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، سیدرضا میرائی آشتیانی رییس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران، علی محقر معاون دانشگاه و رییس سازمان توسعه و سرمایه گذاری دانشگاه تهران و ابراهیم نصیری مدیر فرهنگی آموزشی سازمان منطقه آزاد ارس نیز در مراسم امضاء این تفاهم نامه حضور داشتند.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو